Bilişim Teknolojileri Çerçeve Eğitim Programı değişikliği

Kodla Büyü

BlackFrost

Site Gezgini
Merhabalar.
Megepte duyurular kısmında ilk sırada yer alan, 06.09.2018 tarihli karar doğrultusunda yeni ÇEP yayınlanmıştı bildiğiniz gibi. Burada Programlama dersinin ve BTT'nin 5er saate çıkması Temel Elektroniğin kaldırılması,Programlama ve BTT'ye eklenen yeni konular haricinde başka yenilikler var mı? Ben farkedemedim varsa. Farkettiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Hocam Paket progrmalar dersinin adı Ofis programları olarak değiştirilerek "İnternet Ve E-posta Yönetimi" modülü çıkarılmıştır.

amp 11.sınıf ders saati 22'ye çıktı. 12.sınıf ders saati 4'e çıktı. atp ders saatleri azaldı. ağ dalına anahtarlama diye ders geldi. vt dalına mobil programlama dersi geldi. vto dersi kalktı...

Tüm dallarda 11. Sınıfta açık kaynak işletim sistemi dersi zorunlu okutulacak. Seneye 11.sınıflarda
Ayrıca tüm ders saatleri sabitlendi. Artık modül ekle çıkart ders saati değiştirme yok.

Tüm dallarda 11. Sınıfta açık kaynak işletim sistemi dersi zorunlu okutulacak. Seneye 11.sınıflarda
Ayrıca tüm ders saatleri sabitlendi. Artık modül ekle çıkart ders saati değiştirme yok.

Bununla ilgili bilgiyi göremedim. Ben mi gözden kaçırdım acaba? Kaynak gösterebilir misiniz lütfen?

Bilişim teknik resmi müfredatında elektronik çizimler yerine veri akışı çizimleri geldi.

+BTT de 6. modül olarak Bilişim güncel kavramlar (yapay zeka, bulut, blockchain konuları)eklendi.

Hocam yeni ders bilgi formlarına bakmanız gerekiyor. Orada her dersin saati belli. 11. Sınıf derslerinin saati sabit. Önümüzdeki yil 11. Sınıf dersleri uygulanmaya başlayınca bununla ilgili açıklama yapılacağını tahmin ediyorum.
Ama ders bilgi formları esas alınacak sonuçta.

Resmi açıklama yok yani, Açık kaynak dersi için...

Son düzenleme:
Resmi açıklama yok yani, Açık kaynak dersi için...
Açık kaynak tüm dallarda 2 saat zorunlu ders hocam. Yeterliliklere ve ders bilgi formlarına bakınız. Bunun için resmi açıklamaya gerek yok zaten.
2019-2020 de tüm dallar açık kaynak dersini 2 saat almak zorunda.
Ders bilgi formlarında dersin atp ve amp programlarında hangi sınıf seviyesinde ve kaç saat alınacağı yazıyor zaten. Bunlar dersin zorunlu süreleri.

Ama yine de seneye gelmeden ne olacağı belli olmaz. Bekleyip görelim. Belki de tüm bunlar değişir hocam. Şimdiden bir sey söylemeye çok da gerek yok. Resmi olarak gerçekleşmeyebilir bu dediklerim.

Son düzenleme:

11 değil 12.sınıfta olacak açık kaynak dersi. Ayrıca tüm ders saatleri yine sabitlenmedi. Çerçeve programa bakarsanız 11.Sınıfdaki ders saatleri toplamı 24, fakat 22 saat ders var 2 saat birinden düşeceğiz yani.

Önceki ders bilgi formlarında verilen planlardaki ders saatleri ile okuldaki ders saatleri aynı olmuyordu şimdikiler birebir aynı ha bazı modülleri geniş tutulur bazıları geniş tutulur o ayrı ama ders saati ile analiz formuna verilen plan birebir tutuyor

amp 11.sınıf ders saati 22'ye çıktı. 12.sınıf ders saati 4'e çıktı. atp ders saatleri azaldı. ağ dalına anahtarlama diye ders geldi. vt dalına mobil programlama dersi geldi. vto dersi kalktı...
slm hocam, bu dediklerinizi bende duymuştum, konu ile ilgili bir yazı vb. birşey varsa bilgi verebilirseniz sevinirim.

Norm fazlası durumu var seneye nasıl etkiler diye hesap yapmaya çalışıyoruz, seneye 11 ve 12 lerin anadolu meslek -web prog dalına göre ders saatlerinde artış olma durumunu hesaplamaya çalışıyoruz bölümce.

slm hocam, bu dediklerinizi bende duymuştum, konu ile ilgili bir yazı vb. birşey varsa bilgi verebilirseniz sevinirim.

Norm fazlası durumu var seneye nasıl etkiler diye hesap yapmaya çalışıyoruz, seneye 11 ve 12 lerin anadolu meslek -web prog dalına göre ders saatlerinde artış olma durumunu hesaplamaya çalışıyoruz bölümce.
Hocam seneye
10 lar 14 saat
11 ler 22 saat
12 ler 2 saat.
11 de 7 saat seçmeli var. Meslek dersi seçilirse +7 saat
12 de 4 saat seçmeli var. Meslek dersi seçilirse +4 saat
Grup sayıları ile beraber normu baya etkiler.

Hocam seneye
10 lar 14 saat
11 ler 22 saat
12 ler 2 saat.
11 de 7 saat seçmeli var. Meslek dersi seçilirse +7 saat
12 de 4 saat seçmeli var. Meslek dersi seçilirse +4 saat
Grup sayıları ile beraber normu baya etkiler.

12 ler 2 saat. 24 saatlik İBE +2 saat meslek dersi olan şu andaki durum 24 saat İBE + 4 saat meslek dersi mi şeklinde mi ?
Bir de seneye kademeli geçiş olacagı düşünülürse sadece bu degişiklik sadece 11 lerde olur değil mi,

Önceki ders bilgi formlarında verilen planlardaki ders saatleri ile okuldaki ders saatleri aynı olmuyordu şimdikiler birebir aynı ha bazı modülleri geniş tutulur bazıları geniş tutulur o ayrı ama ders saati ile analiz formuna verilen plan birebir tutuyor

aynı değil altta attığım çerçeve programı inceleyin. 22 saat dersimiz var 11.sınıflarda, fakat tüm alanlarda verilen derslerin saatleri toplamı 24 yapıyor.

ağ dalı-> ağ sist. 12 saat + sunucu 8 saat + anahtarlama 4 saat = 24 saat
web dalı-> web 12 saat + grafik 8 saat + int pro. 4 saat = 24 saat
veri dalı -> nesne t. 12 saat + v.t 8 saat + mobil p. 4 saat = 24 saat

attığım programı inceleyin hocam.

Ekli dosyalar

• Çerçeve Öğretim Programı- Yeni.pdf
    453.2 KB · Görüntüleme: 20
aynı değil altta attığım çerçeve programı inceleyin. 22 saat dersimiz var 11.sınıflarda, fakat tüm alanlarda verilen derslerin saatleri toplamı 24 yapıyor.

ağ dalı-> ağ sist. 12 saat + sunucu 8 saat + anahtarlama 4 saat = 24 saat
web dalı-> web 12 saat + grafik 8 saat + int pro. 4 saat = 24 saat
veri dalı -> nesne t. 12 saat + v.t 8 saat + mobil p. 4 saat = 24 saat

attığım programı inceleyin hocam.
Hocam çizelgeye değil ders bilgi formuna bakın. Mobil uyg. Ve int. Prog. 12. Sınıf dersi. Onlar şu andaki 10. Sınıflar 12 ye geçince uygulanacak. 12. Sınıfta ve 4 saat olarak.
11 ler 12 saat web
8 saat grafik ve
2 saat açık kaynak.
Toplam 22.
Siz 12. Sınıf dersini 11 gibi yazmışsınız.
Megep ten öğretim programlarından 10. Sınıf seçip zipli paketi indirin. Orada ders bilgi formlarına bakın. Hangu ders kaçıncı sınıfta ve kaç saat. Buna göre bakınca tüm sınıf seviyelerinde derslerin ve sürelerin örtüştüğünü görebilirsiniz.

Geri