Bilişim Teknolojileri Alanı'nın 9. sınıflara tanıtılması

Kodla Büyü

alpozturk2002

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar. Okulumda 9. sınıflara alanın tanıtımını yapağız. Bu ay alan seçimi yapacaklar. İki başlık için eklemek istediğiniz benim atladığım madde veya düzeltilmesini istediğiniz yer varsa önerilerinizi bekliyorum. Lütfen yorum yapmayalım. sadece önerilerinizi bekliyorum. Okulumda bizim alan haricinde Muhasebe, Pazarlama, Büro Yön. ve Sekreterlik alanları mevcut. Bazı maddeleri bu alanları kıyaslayarak oluşturdum.
1. BAŞLIK
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANININ AVANTAJLARI
1)Okumuzda diplomayı aldıktan sonra diploma ile kendinize işyeri açabileceğiniz tek alan BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ alanıdır. İşyeri açarken sermaye gerektirmeyen tek dal web programcılığı dalıdır.
2)Geleceğin meslekleri arasında birinci sırada yer alan alandır.
3)Öğretmenlik bakımından en çok ihtiyacın bulunduğu ve alımın yapıldığı alan Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğidir. (Okulumuzdaki diğer alanlara göre)
4) Okulumuzda ve bir çok okulda en genç ve dinamik kadro Bilişim Alanındadır.
5) Kendinizi geliştirdiğiniz taktirde çok kısa sürede çok maaş almaya başlayabileceğiniz okumuzdaki tek alandır. Dünyada en çok para kazanan Bilişim Teknolojileri alanındakilerdir.
6) Okulumuzda Dersleri Sınıfta işlenmeyen sürekli laboratuarda uygulamalı olarak işlenen tek alandır. Derslerin tamamı atölye ve laboratuarda uygulamalı olarak işlenmektedir. Bu yüzden dersler çok zevkli ve çabuk geçmektedir.

2. BAŞLIK
BİLİŞİM ALANI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER VE DOĞRULARI
1) Yanlış: Tamamen ezbere dayalı, sayısal ve zor derslerden oluşmaktadır.
Doğrusu: Mantığa dayalı, çalışmalarınızın sonucunu anında alabileceğiniz ve üretebileceğiniz tamamen bilgisayar başında uygulamalı zevkli derslerden oluşmaktadır. Düşünme gücünü ve zekayı geliştiren dersler mevcuttur.
2) Yanlış: Bilişim Alanını bitirmek zordur.
Doğrusu: Gereği kadar ilgi gösterildiği takdirde tam aksine bitirilmesi kolay bir alandır. Şu ana kadar bitirme oranı çok yüksektir.
3) Yanlış: YGS ye Sayısal-1 den girildiği için alan ile ilgili 4 yıllık fakülte kazanmak çok zordur.
Doğrusu: Sayısal bilgi bütün alanların girebileceği fakülteler için geçerlidir. Matematik olmadan her hangi bir üniversiteyi kazanmak çok zordur. Eşit Ağırlık ile de girilebilecek fakülteler mevcuttur. Sözelden de başka alanlar ile ilgili fakültelere girilebilir.
4) Yanlış: Son sınıfta staj yapacak yer bulmak ve okulu bitirdikten sonra iş bulmak zordur.
Doğrusu: Çağımız bilişim çağıdır. Bilgisayarın girmediği bir iş alanı yoktur. Şu ana kadar tüm öğrencilerimiz stajını başarı ile tamamlamıştır. Öğrencilerimizden aylık 1500-2000 arası gelir elde edenler mevcuttur. Okulumuzda diploması ile kendine işyeri açabileceğiniz tek alan bilişim alanıdır. Dünyada en çok para kazanan ve kazandıran kişiler bilişim sektöründe yer almaktadır. Örnek: Bill Gates

Okuldaki bilgisayar sayısından bahsedilebilir,
her öğrenciye bir bilgisayar düştüğü ve sürekli olarak bilgisayar laboratuvarındaki interneti kendi gelişimleri için kullanabilecekleri,
Bilişim alanında yapılan proje vs. yarışmalarda alınmış dereceler,
Öğrencilerin yapmış oldukları örnek güzel projeler ile bu bölümü seçtiklerinde neler yapabilecekleri gösterilebilir,

hocam şu anda bile bizim branştan alım sayısı çok az. o öğrenciler mezun oluncaya kadar belki alım sayısı '0' olacak malesef. belki de atanabileceği bir ders bile bulamayacaklar. bence öğrencilerinize bu alanı seçmemelerini söylemelisiniz.ayrıca çalıştığı okulda idare kötü ise çok sıkıntı çekerler....

ilknur30' Alıntı:
hocam şu anda bile bizim branştan alım sayısı çok az. o öğrenciler mezun oluncaya kadar belki alım sayısı '0' olacak malesef. belki de atanabileceği bir ders bile bulamayacaklar. bence öğrencilerinize bu alanı seçmemelerini söylemelisiniz.ayrıca çalıştığı okulda idare kötü ise çok sıkıntı çekerler....
Aslında bunu düşündüm. Ancak resmi olarak böyle bir veri bulunduğu için alanın çekiciliğini artırmak için yazdım. Ancak ben geleceğe o kadar kötü bakmıyorum. Adı bilişim olmaz başka bir şey olur ama teknoloji alanında öğretmen ihtiyacı devam eder. Bizim sıkıntılarımızdan biri de yakın gelecekte emekli olacak öğretmen yok. Çoğumuz genciz. Ortalama 10 yıllk öğretmenleriz. Emekli-İlkatama döngüsünü yakalayıncaya kadar sıkıntı olur kısmen.
Bir de şu var. Benim okuldaki öğrencilerden zaten şu ana kadar (tüm alanlar dahil) 4 yıllık kazanan tek tük çıkıyor. Benim amacım kötünün iyilerini alana çekmek. Çok sorunlu öğrenciler geliyor 1-2 yıldır. Tanıtım yönlendirme dersine biz girmiyorduk. İyileri diğer öğretmenler kendi alanlarına çekiyordu.

komodor64' Alıntı:
Okuldaki bilgisayar sayısından bahsedilebilir,
her öğrenciye bir bilgisayar düştüğü ve sürekli olarak bilgisayar laboratuvarındaki interneti kendi gelişimleri için kullanabilecekleri,
Bilişim alanında yapılan proje vs. yarışmalarda alınmış dereceler,
Öğrencilerin yapmış oldukları örnek güzel projeler ile bu bölümü seçtiklerinde neler yapabilecekleri gösterilebilir,
Evet hocam çok güzel bir öneri. Hemen ekleyeceğim. teşekkürler.

aslında bu başlık çok önemli üzerinde durulması gereken bir başlık sunu video falan olan varsa ve paylaşırlarsa çok sevinirim bende eylül gibi böyle bir sunu hazırlayacağım inşallah hazırlayınca fikirlerinizi alma adına bu başlık altında paylaşırım sonuçta bu öğrenciler meslek lisesine gelmişler ve tercih yapacaklar ki bu bilişim olmalı kızlar için belki şu an çocuk gelişimi biraz daha ön planda olabilir ama ben genede bilişim diyorum

Hocam yazılım şirketlerinde de istihdam edilebildiklerinden bahsetmeniz yararlı olur. Türkiye İş Kurumunun meslek tanıtım kısmında yazılım uzmanlığından tutun ağ yönetim uzmanlığına kadar birçok meslek dalı hakkında bilgi var. Meslek tanımları ve bu mesleklerin hangi alanda iş bulabilecekleri gibi. http://www.iskur.gov.tr/Meslek/meslek.aspx bu adreste bilgiler mevcut.

Bir önerim daha var. Bu biraz zahmetli olabilir ancak yıllarca kullanılabilecek nitelikte ve ilgi çekici özellikte bir şey. Bilişim sektöründe çalışan kişilerle röportaj yapıp bu röportajı videoya çekebilirsiniz. Kendilerini, yaptıkları işleri tanıtabilirler. Aldıkları eğitimlerden bahsedebilirler. Çalışma ortamlarından, en önemlisi de aldıkları ücretlerden ve iş bulmadaki kolaylıklarından bahsedebilirler. Bu röportajın videosunu tanıtım sunumuna eklemek ve izlettirmek yararlı olur diye düşünüyorum. Saygılarımla...

Arkadaşlar ben okulum için şöyle bir slayt hazırlamıştım.

Ekli dosyalar

• bilişim tanıtım.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 320
Geri