Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Bilişim Tek.Basamakları-Soruların Çoğuna Cevap!

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında Kaya_2107 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. Kaya_2107

Kaya_2107 Üye

Arkadaşlar aşağıdaki açıklamalar birçok sorunuza cevap olacaktır. Bu arada aşağıdaki açıklamalar İlköğretim Genel Müdürlüğü'nün Bilgisayar Dersi Öğretim Programının Uygulanması ile ilgili sunumundan alınmıştır. Yani kulaktan dolma bilgi değildir.

Bilgisayar Dersi Öğretim Programı’na Dair Açıklamalar
    Program, basamaklı seviye olarak hazırlandığı için 1, 2 ve 3. sınıflar 1. basamaktan başlayacak; 2 ve 3. sınıflar 1. basamağı erken bitirebilirse 2 ve 3. basamağa geçebileceklerdir. 4 - 8. sınıflar 1. basamaktan başlayacaklar; öğrencilerin daha önce görmüş olduğu kazanımlar işlenmeyecek, görmedikleri kazanımlar yeri geldikçe işlenecektir. Sene başında öğretmen buna göre bir yıllık plan yapıp onay alacaktır. Sene sonunda basamak tamamlanamazsa öğretmen bir rapor tutacak ve bir sonraki yıl kalınan yerden devam edilecektir. Basamaklardaki etkinlikler gerekirse sınıf düzeyine göre değiştirilerek işlenecektir.
    Program etkinlik tabanlı olduğu için dersler etkinliklere dayalı olarak işlenmelidir. Öğretmen, program kitabındaki etkinliklere bağlı kalmak zorunda değildir. Bu etkinlikleri temel alıp geliştirebileceği gibi, başka etkinlikler de üretip uygulayabilir.
    Yeni program yapılandırmacı yaklaşımı benimsemiştir. Öğretmen rehber konumundadır. Öğrenci çalışma kitabı ve öğrenci çalışma kitabına yönelik öğretmen kılavuz kitabı oluşturulacaktır.
    Talim ve Terbiye Kurulunun 14.07.2005 tarih ve 192 sayılı kararına göre seçmeli dersler notla değerlendirilemeyecektir. Dolayısıyla bilgisayar dersinin ölçme değerlendirme süreci, performans ödevi ve proje gibi ürüne dönük etkinliklerle gerçekleştirilmelidir. Bu ürünler dijital portfolyo değerlendirmesi esas alınarak her öğrencinin kendine ait dosyasında tutulacaktır. Karnede ise öğrencinin tamamladığı basamak belirtilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular-
    Basamak neyi ifade ediyor? Basamaklar nasıl belirlenip uygulanacak?
    2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında1-3. sınıflar 1.basamaktan başlayacak. 2 ve 3. sınıflar, 1. basamağı erken bitirirse 2 ve 3. basamağa geçebilirler.
    007-2008 Eğitim-Öğretim yılı için 4-8. sınıflar 1. basamaktan başlayacaktır. Fakat öğrencilerin gördüğü kazanımlar tekrar işlenmeyecek, sadece görmedikleri kazanımlar işlenecektir. Öğretmen, sene başında buna yönelik bir yıllık plan yapacaktır. Etkinlikler sınıf düzeyine göre değiştirilebilir.

-Yıllık planlar nasıl hazırlanacaktır?
    Bilgisayar dersi seçmeli ders olduğu için ara disiplinlerle ilişkilendirme yapılmasına gerek yoktur. (Bundan bişey anlamadım)
    Program etkinlik temelli olduğu için yöntem ve teknikler, araç-gereçler etkinliğe göre değişeceğinden örnek yıllık planlarda yer verilmemiştir. Ancak öğretmen etkinliğin gereklerine göre araç ve gereçleri yıllık plana ekleyebilir

-Sınıf defterinde konu alanına ne yazılacak?
    Program etkinlik temelli olduğu için sınıf defterine o derste işlenen etkinlik kısaca yazılacaktır.

Ekli Dosyalar:

2. ghost

ghost Site Admin Yetkili Kişi

sunuyu eklediğiniz için teşekkürler hocam, başlığınızla biraz oynadım kızmazsınız umarım, daha anlaşılır olması için...! :+1:

3. aruda

aruda Aktif Üye

teşekkürler hocam...

4. ibrahimdemircan

ibrahimdemircan Site Gezgini

Teşekkür..

5. ysahin

ysahin Seçkin Üye Seçkin Üye

teşekkürler hocam

6. betulkirmizilar

betulkirmizilar Site Gezgini

teşekkür ediyorum ben de açıklamanız için. Geçen yıl ki yeni müfredat tanıtımı seminerinde anlatıldı bunlar. Sunuyu indirmedim ama galiba seminerdeki sunu. Yalnız benim şöyle bir sorunum var. her sınıfa kendi basamağında çalışma kitabi gelmiş. yani 5. sınıflara 5. basamak, 6lara 6 7 lere 7. ben bu durumda ne yapabilrim ki? :( onların kitaplarına göre işleyeceğim dersi. Halim Allah'a kalmış. umarım başım belaya girmez.:)

7. ysahin

ysahin Seçkin Üye Seçkin Üye

bunu daha öncede konuşmuştuk herhalde hocam ama kitapların toplatılıp yeniden sizin istediğiniz şekilde dağıtılması bi rçözüm olabilir

8. tmancar

tmancar Seçkin Üye Seçkin Üye

Çok teşekkürler.

9. theghost83

theghost83 Süper Üye Süper Üye

teşekkürler hocam bu gerçekten çok iyi geldi... :idea:

10. haydaaar

haydaaar Site Gezgini

çok teşekkür ederim ellerine sağlık :+1:

11. enginozdil

enginozdil Seçkin Üye Seçkin Üye

paylaşım için teşekkürler

12. gizemkar

gizemkar Seçkin Üye Seçkin Üye

sunuyu daha önce paylaşmıştım evet müfradaın özeti bencede

13. fareadam

fareadam Aktif Üye

teşekkürler hocam.....

14. nedenben

nedenben Aktif Üye

hocam çok sağol
    ama anlamadığım bi yer var

4-8.sınıflar 1.basamaktan başlayacaklar diyor ama bize verilen öğretmen kılavuz kitabında

6.sınıfa 6 cı basamak
    7.sınıfa 7. basamak
    8.sınıfa 8 ci basamak verilmiş görünüyor yani 1.basamak felan yok zaten 6,7,8 hepsi tek kitapta
    dolayısıyla öğrencilerde de sınıflarına göre tek basamak verilmiş nasıl onlara 1.basamaktan başlıycaz??
    hadi başladık diyelim ihtyiyaç da var peki öğrenciler tüm gördükleri basamakların çalışma kitaplarını kullanacak
    bu ne yaf eziyet

15. nedenben

nedenben Aktif Üye

bi de her öğrencinin geldiği basamak karnede belirtilecekmiş yahu not değil ki bu bütün sınıfa aynı basamağı anlatırsın bir öğrenci o basamağı geçemedi diye orda duramazsın ki diğer basamakları damecbur anlatacaksın tabi öğrenci bu basamaklardan da biraz bişeyler kapacak gerizekalı değil ya
    öyle bi yazmışlar ki tamamladığı basamak belirtilecekmiş karnede
    sanki tüm basamağı tamamen öğretebilecekmişiz gibi e artık hangi basamağa daha rahat basarsa bi de tüm sınıftaki her bir öğrenci için olacak bu nasılsa
    iyice saçmaladım delirecem yaf :x
    kusura bakmayın öğretmendir ne yapsa yeridir diyeceksiniz artık :)

16. hakoteknik

hakoteknik Seçkin Üye Seçkin Üye

ya hocam öğrencilere her sınıf için basamağı alınmış. yani 1.sınıf 1 basamak 8. sınıf 8.basamaktan başlanacak zaten öyle yaptım.başka ne yapalım öğrencilerde çalışma kitabı yok

17. osm@ng

osm@ng Site Gezgini

Hocam basamak kontrol listeleri var. Onları uygulayabilirsek. Hangi sınıfa hangi basamak işleneceğini öğrenebiliriz.

Benim okula benden önce hiç bilgisayar öğretmeni gelmemiş. Dolayısıyla 8. sınıftaki öğrenciler bile 1. basamak değerlendirmesini geçemedi. O yüzden ben de bütün sınıflara ilk dönem 1. basamak 2. dönem 2. basamak göstereceğim. Soran olursa da basamak kontrol listelerini gösteririm.

Bence sınıfın yarıdan fazlası hangi basamak kontrol testinden geçemesse o basamaktan başlamalı.

18. karinca_52

karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

eyvallah

19. botett

botett Süper Üye Süper Üye

Teşekkürler

20. msa

msa Aktif Üye

Ben 1,2,3 leri 1. basamaktan başlattım. 4 lere 1. ve 2. basamakları 5 lere 2 ve 3. basamakları 6 lara 3. basamağı, 7 ve 8 lere 4. basamağı okutuyorum.

Yanlış mı yapmış oldum? Yıllık planı hazırladıktan sonra buldum bu sunuyu.

21. kerox

kerox Seçkin Üye Seçkin Üye

teşekkürler hocam gerekten önemli bir konu idi bu benim içinde

22. palmiyem

palmiyem Aktif Üye

23. azra

azra Aktif Üye

hocam iletinizde basamak kontrol listelerinden bahsetmişsiniz.elinizde varsa bi örneğini gönderebilirmisiniz? bende dönemin başında bu basamak işlerinde çok sıkıntı yaşadım.öğrencilerin seviyesi çok düşük ama sınıfa göre yani 4.sınıfa 4.basamak, 5.sınıfa 5.basamak şeklinde dağıtmışlar kitabı. o şekilde devam etmeyi denedim ama olmadı.mecburen 4.sınıfları 1.basamaktan başlattım.ama kitapları değiştirme imkanı olmadı. bende kitapları kullandırtmadım çocuklara.

Yüklüyor...