Bilişim Sınıfına İnternet Dağıtımındaki İlginç Problem

Kodla Büyü

yvzakblt

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Geçen sene rahatlıkla internete bağlandığım bilişim sınıfında bu sene garip bir şekilde hata alıyorum.

Hata şu,
İdaredeki modemden bilişim sınıfına kadar kablo yardımıyla interneti getirdik. Buradan da switch ile 10 bilgisayara dağıtım yapıyoruz. Daha doğrusu yapıyorduk.

Bu sene ne olduysa bilgisayarları açıyoruz rastgele 1 ya da 2 bilgisayarda internet var diğerlerinde İP hatası veriyor sarı ünlemle beraber. Switchin arızalandığını düşündüm test için başka bir switch denedim yine aynı sorun devam ediyor. Otomatik AP, Statik IP hepsini denedim sorun devam ediyor.

Gözden kaçırdığım bir şey mi yaptım acaba?

aynı sorun bizde de vardı
aptal switch diye birşey olması gerekiyormuş fatih projesi varsa okulunuzda bir hattı bt ucu göstermeniz lazım

Fatih projesi kapsamında sdece akıllı tahtaların kurulumu yapıldı. İnternet bağlantısı henüz yok. Biz Fatih projesinin kanalını kullanarak modemden bilişim sınıfına internet aktarıyorduk geçen sene bu sene ne değişti bilmiyorum.

yvzakblt' Alıntı:
Fatih projesi kapsamında sdece akıllı tahtaların kurulumu yapıldı. İnternet bağlantısı henüz yok. Biz Fatih projesinin kanalını kullanarak modemden bilişim sınıfına internet aktarıyorduk geçen sene bu sene ne değişti bilmiyorum.
Hocam Fatih Projesi kapsamında bu sene okullara fiber alt yapı döşenmeye başlandı. Sizin okula da benzer işlem yapılmıştır sanırım. Dediğiniz sorun bizde de oldu.
Fiber alt yapısından sonra dağıtımın yapıldığı kabindeki switchlere programlama yapıyorlar. Orada bir ya da iki girişi BT sınıfı olarak belirleyip Bt sınıfı için çoklu bağlantı özelliği ekleniyor. Yani eğer sizin BT ye gelen kablo o uçlardan birine bağlanmamış yada BT sınıfı olarak tanımlanmış bir girişiniz yoksa sadece 1 bilgisayar internete girer. Nasıl çözeceğize gelirsek. Kabinde bulunan switchleri programlayan kişinin numarasını bulup arayın düzeltmek için okula geliyor. dün bize geldi ve düzeltti. Bizde Bt sınıfına gelen kabloyu Bt sınıfı olarak tanımlamadığı girişe bağladığı için sadece bir Pc bağlanıyormuş. Şuan sorunumuz düzeldi. İlgili kişinin numarasını bilmiyorsanız 444 7 555 i arayıp sorun. Ya da İl BT Koordinatörüne durumu bildirin o gerekli kişiye iletir.

Geri