Bilişim Rehber Öğretmeni için sınıf rehber öğretmenliği

Kodla Büyü

altf4_01

Aktif Üye
İyi akşamlar arkadaşlar başlıktan da anlaşıldığı gibi Bilişim Rehber Öğretmeni ne gerekirse sınıf rehberliği verilebilir diye yönetmelikte bir madde var mı çok önemli yardımlarınızı bekliyorum.Kaynağıyla beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Hocam bizim müdür yardımcısı sınıf rehber öğretmenliği zorunlu durumlarda verilebilir diyor.Ben öyle bir madde bulamadım.
Ayrıca bu yazı
"Soru 41: FP-Btr olarak görevlendirilen öğretmenlere Sınıf Rehber Öğretmenliği verilir mi?

Cevap: FP-Btr olarak görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde için Ek-1’de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir. (Kaynak: Yegitek 30.12.2015 tarih ve 13507730 sayılı yazının 7. maddesi) Buna göre FP-Btr olarak görevlendirilen öğretmenlere sınıf rehber öğretmenliği verilmemektedir."

eski hocam. Nöbet ücreti alıyoruz. O konu hakkında yazı var

Hocam okulunuzda kaç şube var ve kaç öğretmensiniz, yani sınıf rehberliği almayan başka öğretmen var mı varsa neden almıyor? Yönetmeliğe dayanan bir mazereti yoksa boşta öğretmen varken size veremez ama öğretmen yoksa o zaman sana o görevi verdiğinde ek dersini nasıl yazacak o da ilginç bir durum. Mesela btr ler, hazırlık planlama ücreti alamıyor, kulüp almıyorlar ama gönüllü olarak alsalar da onun ek dersini alamıyorlar, sınıf rehberliğinin ek dersi nasıl olacak?

Ek ders veren zaten yok.Emeklisi gelmiş öğretmen var ücretli öğretmen var.Onlara veremeyiz mecbur sana vereceğiz diyor.Yönetmelikte açıkca yazıyor dedi.Yani zorunlu durumlarda "Bilişim Rehber Öğretmenlerine de verilebilir" dedi. Ben böyle bir madde göremedim.Onu araştırıyorum.Tekrar karşısına çıkınca haksız duruma düşmek istemiyorum.

Hocam ders programında rehberlik dersine yer verildiği için ve biz okulun açık olduğu saatlerde bt rehberi olduğumuz için gıcık bir müfettiş yada mal müdürüne denk gelirsen alsan dahi geri ödeme çıkabilir. O yüzden rehberlik yerine kulüp al. ders dışı etkinlik olduğundan ve nisan 2016 tarihli yeğitek yazısında ders dışında belletmenlik yetiştirme kursu gibi durumlarda ücret ödenir dediği için kulüp alabilirsin. Fakat rehberlik sıkıntılı maalesef. MEB bizi mağdur etmeye devam ediyor hala. Korkarım ki yıllar sonrada böyle muallakta durumlar konuşuyor olacağız bu yönetim mantığıyla...

cgg*seco hocam sınıfı zorla veriyorlar. Ben almak istemiyorum.Kulüp zaten var ama ne sınıf ne de kulüp ücreti ödemek istemiyor idare.Resmi olarak ne yapabilirim acaba

MEB İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 11/a fıkrası: Öğrenci kulübüyle ilgili işlerin planlanması ve yürütülmesi, danışman öğretmenin gözetiminde ders saatleri dışında öğrencilerce gerçekleştirilir.

ÜSTTEKİ MADDE SEBEBİYLE KULÜP ALABİLİRİZ.
ALTTAKİ MADDE SEBEBİYLE REHBERLİK ALAMAYIZ (EĞER REHBERLİK DERS PROGRAMINDA GÜNLÜK DERS ÇİZELGESİNDE GÖRÜLÜYORSA)

YEĞİTEK 19.04.2016 tarih ve30706984-869.E.4414254 sayılı yazısı 2. sayfası:
İLgi (a) yazıda belirtilen görevlendirme esaslarının 10. maddesibde "Görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde Ek-1'de belirtilen görevlerin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir...
...
İlgi (ç) görüşte de belirtildiği gibi Fatih Projesi Bilişim Teknolojileri Rehberliği geçici görevlendirmesi gereği yapmak durumunda oldukları görevlerin kapsamında bulunmayan başka eğitim faaliyetleri ile ilgili mevzuatı doğrultusunda ayrıca ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği ifade edilmekte ve ilgi (d) yazı ile de bu görüşün hala geçerli olduğu belirtilmektedir.

Geri