Bilişim öğretmeni başka yollardan para kazanabilir mi?

Kodla Büyü
para getirecek iş kalmadı kendi işinizi kurmak dışında...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ahah. Yapay zeka yazılım işlerini bitirir mi sorusuna Uğur hocamız şöyle bir video çekmiş:
Video 2 saat önce yayına alınmış. Ben de yeni gördüm.

"İzlemeye vaktim yok, özet geçebilir misin?" diyenler için: daha uzun yıllar yazılımda iş var.

Burada yazılan hemen hemen bütün cümleleri okudum ve bende kendimi fikrimi yazmaya karar verdim. Bence biz bilişim teknoloji öğretmenlerinin amacı Steve jobs olmak değil steve jobs lar yetiştirmek olmalı. Önceki mesajlardan hocalarımın dediği gibi steve jobs gibi kişiler o muhteşem fikirlerini 20 yaşlarından önce buldular ve uyguladılar. Sanırım bizim için geçti o işler. Bu yüzden öğrencilere yazılım konusunda rehberlik yapmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum ben.
Geçenlerde Hekimoğlu adlı dizinin bir bölümüne rastlamıştım. Orada Hekimoğlu Afrika’da insanları iyileştiren ve yardım eden bir doktoru iyileştirmişti ve sonrasında “şimdi ben bu kişinin hayatını kurtardığına göre bu kişinin hayatını kurtardığı bütün kişileri ben kurtarmış sayılmaz mıyım?” cümlesini söylemişti.
Biraz boş cümlelerde uzattım ama konunun erik, ceviz, tarla, galeri vb. başlık dışı yerlere gittiğini görünce bende fikirlerimi yazmak istedim.

Son düzenleme:
Önem ve yatırım konusunda Tarım vs Yazılım karşılaştırması yapmanın doğru olmadığı düşüncesindeyim. Ama verimli ve kazançlı tarımın teknolojiyle mümkün olduğu bir gerçek. Teknolojik Sera sistemleri, Etkili sulama sistemleri, dronlarla ilaçlama, otonom ekim ve biçim araçları vb. Bu yüzden insan var oldukça ihtiyaçları bitmeyecek ve bu ihtiyaçların en hızlı ve verimli şekilde karşılanması ise teknolojiyle mümkün olacaktır. Yapay zeka, robotik sistemler gibi gelişmeler bazılarının işini elinden alırken yeni iş sahaları oluşturarak yeni istihdam fırsatları oluşturacaktır. Bu nedenle insanın kendisini geliştirmesi geleceğe yapılan en iyi yatırımdır. İnsan en iyi bildiği işi yaparken yeniliklere açık ve gelişmeye istekli olmalı. Forumda gözlemlediğim kadarıyla Bilişim Teknolojileri alanını sevmeyen ancak yapmak zorunda kalan öğretmenler var. Bu meslektaşlarımın kendilerini mutlu edecek yatırımlar ve işler araması çok doğal ancak bunu yaparken asil görevlerininin gerektirdiği değişimide göz ardı etmemeleri, mesleğimizin kutsallığının bir gereğidir.

Ben bu mantığı anlamıyorum . Bağ bahçe sığ işler geleceği yok vs denilmiş . Arkadaşlar ben bu yaz 12 dönüm kiraz bahçesi aldım üstelik kredi çekerek . Hiç anlamadigim bir iş olduğu halde gozumu kararttim aldım. Toplama surecini elime yüzüme bulastirdim. Herkesin işçisi günde 80 kg ortalama kiraz toplarken benim ki 42 kg topladı işçi maliyetim iki kat çıktı, herkes kirazı 7 liradan satarken ben 5 liradan zor satabildim aynı kirazı. Ama sonuç olarak tüm masrafları çıktıktan sonra 27 bin TL net kar elde ettim. Toplam çalışma sürem 11 gün . Hasat sürecinden bahsediyorum. Daha öncesinde ilaç gübre vs işlerini altalta toplarsaniz size 20 güne maloluyor en fazla. Yani toplam 30 günde bu net kar. Ama önümüzdeki yaz kesinlikle bunun iki katına yakın olacak çünkü tüm mantaliteyi öğrendim. Merak edenler için tarla fiyatını da söyleyeyim. 150 bin civarı. Kirada oturuyorum ev almak yerine tarla aldım. Şuanda o tarla 240 bin TL civarında , üründen elde ettiğim kar benim bir yıllık ev kiramı çıkardı üstelik faturalrla birlikte. Şimdi bizim memur kafasında şöyle bir şey var . Bir ev alayım kira vermeyeyim. 400 bin lirayı gömüyor oraya ve kar ettiğini düşünüyor. O paraya 50 dönüm kiraz bahcesi alabilir ve inanın ilk sene olmasa da ikinci sene işi öğrendikten sonra en az 80-90 bin TL net kar. Şimdi işi babasinda dedesinde görenler yok öyle bir şey hepsi hikaye diyecek , bunca köylü neden asgari ücretle şehirlere göçüyor diyecek ... Ben de o vakit soyle diyecegim hepiniz bilisimci olduğu halde ve şuanda trilyon dolarlık bir pasta varken dünyada neden 19 tl lik ek ders için mücadele veriyorsunuz. Sizin bu işten para kazanamıyor olmanız bu işte para olmadığını gostermez. Üretimde aşırı para var, tarım ve hayvancılık gelecegin en parlak uğraşları açık ve net söylüyorum.uc kurusunuz varsa bağ bahçe islerine gömün. 10 yıl sonra şehirler bitecek medeniyet çöküyor , basit bir pandemi de ne hale geldiğini gördünüz . İnsanlar kırsal alanlara kaçma planları içinde. Bir örnek vereyim son 6 ayda Sinop ta arazi fiyatları 2 katına çıktı. Tüm Türkiye'de artıyor. Yurtdışından insanlar tarla bahçe alıyor. Gıda insanlık var olduğu sürece her zaman ihtiyaç ve gıdayı yapay zeka üretemez. Makineleşme demek tarım ve hayvancılığı biterecek demek değildir sadece verimi artırır. Yazılım vs o işler öldü 10 sene sonra kimin kazandigini göreceksiniz
hocam yazdıklarımı anlayarak okursanız tarımın geleceğinin olmadığı ile ilgili birşey söylemediğimi görürsünüz.. bağ bahçe ile uğraşmayı düşünmek sığ düşünmek diyorum yine de.. tarım binlerce yıldır var ve binlerce yıl daha devam edecek. tarım temel yaşam ihtiyaçlarını karşılar.. tarımı en iyi ben bilirim ki 200 dönüm tarlamız var ve her yıl da gayet iyi getirisi var. buğday, pamuk, karpuz, yeşil fasulye, salatalık, kornişon.. vb vb daha çok sayabilirim. hepsiyle de vaktim oldugu sürece ilgileniyorum. genelde babamlar ilgilenir... yazılımın geleceği vs bitti demek gerçekten komik olduğu kadar üzücü bir görüş. teknoloji şirketleri yakında devletlerden daha fazla bir bütçeye sahip olacaklar. yani devletlerden daha çok para kazanacaklar.. falan filan daha fazla uzatmak istemiyorum hocam :)

hocam yazdıklarımı anlayarak okursanız tarımın geleceğinin olmadığı ile ilgili birşey söylemediğimi görürsünüz.. bağ bahçe ile uğraşmayı düşünmek sığ düşünmek diyorum yine de.. tarım binlerce yıldır var ve binlerce yıl daha devam edecek. tarım temel yaşam ihtiyaçlarını karşılar.. tarımı en iyi ben bilirim ki 200 dönüm tarlamız var ve her yıl da gayet iyi getirisi var. buğday, pamuk, karpuz, yeşil fasulye, salatalık, kornişon.. vb vb daha çok sayabilirim. hepsiyle de vaktim oldugu sürece ilgileniyorum. genelde babamlar ilgilenir... yazılımın geleceği vs bitti demek gerçekten komik olduğu kadar üzücü bir görüş. teknoloji şirketleri yakında devletlerden daha fazla bir bütçeye sahip olacaklar. yani devletlerden daha çok para kazanacaklar.. falan filan daha fazla uzatmak istemiyorum hocam :)
Peki sizden dürüst bir şekilde şunu soylemenizi rica ediyorum. O sahip oldugunuz 200 dönümden yıllık net ne kadar kazanıyorsunuz. Dürüst şekilde sözü eğip bukmeden soyleyeceginize eminim

Arkadaşlar olay ne kadar gereksiz bir tartışmaya döndü farkında mısınız?

Bence de o kazandırır mı bu kazandırır mı olayı bir kenara bırakılmalı. Başlığı açan arkadaşın amacı da buydu. Bilişim işlerinden para kazanabilir miyiz, bunun konuşulması, tartışılması gerekiyor. Yoksa bin tane kazanç yolu sayılabilir ama amaç bu değil. Biri gelsin akşamları taksiye çıkıyorum desin, biri gelsin el işi ürün yapıp satıyorum desin, biri gelsin özel matematik dersi veriyorum desin, biri gelsin telefoncu açtım desin... Amaç bu değil ki.

Keşke başlık "bilişim öğretmeni başka yollardan para kazanabilir mi?" olarak değil de, "bilişim işlerinden ekstra gelir elde edebilir miyiz?" olarak açılsaydı. Bu şekilde bile çok genel bir perspektif sunuyor ama daha doğru olurdu. Hatta bunun da ötesine geçip burası bir iş ağı olarak kullanılabilir.

Yani "flutter/mobil geliştiriyorum / frontend/backend geliştiriyorum / grafik tasarım yapıyorum vs. ihtiyacı olan var mı?" diye yazılabilir. Burada kendi yazılım işini kuran var mı bilmiyorum ama özelden iş alan veya bir proje geliştirirken ücret mukabilinde iş yaptırmak isteyen olabilir. Veya ortaklık olarak herkes emeği/katkısı ölçüsünde bir karşılık alabilir. Yani herkes bildiği teknolojileri, özelliklerini vs. yazsa ve kime hangi işi yaptırıp yaptıramayacağımızı bilsek çok daha iyi olurdu.

Bunun bir sebebi de şu, upwork, freelancer, toptal, guru vs. gibi platformlardan iş almak için profil inşa etmek çok zor. İnsanın aylarını alabilecek bir süreç. Bilmeyenler için söyleyeyim, yazılım veya daha doğrusu bilişim işleri yaptırmak isteyen müşteri sizin profil puanınıza vs. bakıyor. Bakın burada belki 50 kişi yazılım/grafik işi yapabilir ama hepimiz bu sitelerden profil açıp iş almaya çalışsak birkaçımız bile zor başarırız. Tek başınıza da büyük işler alamıyorsunuz. Çünkü mobiline mi bakasın, grafiğine mi bakasın, frontend'ine mi bakasın, backend'ine bakasın, devops-ci/cd/server konfigurasyonlarına mı bakasın...

Bu yüzden, bu başlıkta iş işten geçti ama "Bbnet Bilişim İşleri İş Ağı" adıyla bir başlık açıp oradan tanışmak, neler yapabileceğimize bakmak daha doğru olur. Ben şu an başlığı açıp modere edemem, belki tanışıldıktan sonra discord/telegram grubu üzerinden devam edilmesi gerekir ve buna zamanım yok şu an, 3 ay sonra ancak bakabilirim(aktif iş arayışında değilim, başka işlerim var.) Ancak açan olursa görür, bir gönderi bırakırım.

Herkese iyi çalışmalar.

Bence de o kazandırır mı bu kazandırır mı olayı bir kenara bırakılmalı. Başlığı açan arkadaşın amacı da buydu. Bilişim işlerinden para kazanabilir miyiz, bunun konuşulması, tartışılması gerekiyor. Yoksa bin tane kazanç yolu sayılabilir ama amaç bu değil. Biri gelsin akşamları taksiye çıkıyorum desin, biri gelsin el işi ürün yapıp satıyorum desin, biri gelsin özel matematik dersi veriyorum desin, biri gelsin telefoncu açtım desin... Amaç bu değil ki.

Keşke başlık "bilişim öğretmeni başka yollardan para kazanabilir mi?" olarak değil de, "bilişim işlerinden ekstra gelir elde edebilir miyiz?" olarak açılsaydı. Bu şekilde bile çok genel bir perspektif sunuyor ama daha doğru olurdu. Hatta bunun da ötesine geçip burası bir iş ağı olarak kullanılabilir.

Yani "flutter/mobil geliştiriyorum / frontend/backend geliştiriyorum / grafik tasarım yapıyorum vs. ihtiyacı olan var mı?" diye yazılabilir. Burada kendi yazılım işini kuran var mı bilmiyorum ama özelden iş alan veya bir proje geliştirirken ücret mukabilinde iş yaptırmak isteyen olabilir. Veya ortaklık olarak herkes emeği/katkısı ölçüsünde bir karşılık alabilir. Yani herkes bildiği teknolojileri, özelliklerini vs. yazsa ve kime hangi işi yaptırıp yaptıramayacağımızı bilsek çok daha iyi olurdu.

Bunun bir sebebi de şu, upwork, freelancer, toptal, guru vs. gibi platformlardan iş almak için profil inşa etmek çok zor. İnsanın aylarını alabilecek bir süreç. Bilmeyenler için söyleyeyim, yazılım veya daha doğrusu bilişim işleri yaptırmak isteyen müşteri sizin profil puanınıza vs. bakıyor. Bakın burada belki 50 kişi yazılım/grafik işi yapabilir ama hepimiz bu sitelerden profil açıp iş almaya çalışsak birkaçımız bile zor başarırız. Tek başınıza da büyük işler alamıyorsunuz. Çünkü mobiline mi bakasın, grafiğine mi bakasın, frontend'ine mi bakasın, backend'ine bakasın, devops-ci/cd/server konfigurasyonlarına mı bakasın...

Bu yüzden, bu başlıkta iş işten geçti ama "Bbnet Bilişim İşleri İş Ağı" adıyla bir başlık açıp oradan tanışmak, neler yapabileceğimize bakmak daha doğru olur. Ben şu an başlığı açıp modere edemem, belki tanışıldıktan sonra discord/telegram grubu üzerinden devam edilmesi gerekir ve buna zamanım yok şu an, 3 ay sonra ancak bakabilirim(aktif iş arayışında değilim, başka işlerim var.) Ancak açan olursa görür, bir gönderi bırakırım.

Herkese iyi çalışmalar.

Sizin ciddi anlamda okuduğunuzu anlamakta güçlük çektiğinizi düşünüyorum. Başlık BASKA yollardan para kazanmayı sorduğu halde ısrarla bilisim alanı kasdedildi diyorsunuz , aslında kendi yanlisiniziN kendiniz de farkındasınız ve diyorsunuz ki başlık böyle değil şöyle olmalıydı. Zaten başlık sizin dediğiniz gibi olsaydı burda kimse galericilik tarla bahçe vs anlatmazdi, grafik tasarım,programlama vs bahsederdi. Siz oKudugunuzu anlamakta yaşadığınız sıkıntıyı başlığı değiştirmeye kadar zorluyorsunuz hala. Konunun çok farklı noktalara kaydığını söyleyen de sizsiniz onlarca satır yorum yaparak konunun eksenini kaydıran hatta başlığı değiştirmeye kadar goturen de . Siz bence sadece program yazın, forumlara yorum felan yazmayın :) çünkü konu bağlamından çıkıyor sayenizde. Yani ne yapalım şimdi tüm başlıkları sizin anladığıniz düzlemde değiştirelim mi !

Sizin ciddi anlamda okuduğunuzu anlamakta güçlük çektiğinizi düşünüyorum. Başlık BASKA yollardan para kazanmayı sorduğu halde ısrarla bilisim alanı kasdedildi diyorsunuz , aslında kendi yanlisiniziN kendiniz de farkındasınız ve diyorsunuz ki başlık böyle değil şöyle olmalıydı. Zaten başlık sizin dediğiniz gibi olsaydı burda kimse galericilik tarla bahçe vs anlatmazdi, grafik tasarım,programlama vs bahsederdi. Siz oKudugunuzu anlamakta yaşadığınız sıkıntıyı başlığı değiştirmeye kadar zorluyorsunuz hala. Konunun çok farklı noktalara kaydığını söyleyen de sizsiniz onlarca satır yorum yaparak konunun eksenini kaydıran hatta başlığı değiştirmeye kadar goturen de . Siz bence sadece program yazın, forumlara yorum felan yazmayın :) çünkü konu bağlamından çıkıyor sayenizde. Yani ne yapalım şimdi tüm başlıkları sizin anladığıniz düzlemde değiştirelim mi !
Güzel kardeşim bilgisayar öğretmeninin başka hangi yollarla para kazanabileceğini sorup altına da örneklerini vermişim.. tabi ki kendi alanımızla ilgili soruyorum. Bunu cevize bağ bahçeye getirenin okuduğunu anlamada sorun yaşadıgını düşünüyorum. Daha nasıl açıklıyım. İlkokul seviyesinde cümle mi kursaydım. BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ demek bile sana bir mesaj vermiyor mu...

Herkese iyi çalışmalar.
Anlamayanlar çok işte hocam suç bende değil

Güzel kardeşim bilgisayar öğretmeninin başka hangi yollarla para kazanabileceğini sorup altına da örneklerini vermişim.. tabi ki kendi alanımızla ilgili soruyorum. Bunu cevize bağ bahçeye getirenin okuduğunu anlamada sorun yaşadıgını düşünüyorum. Daha nasıl açıklıyım. İlkokul seviyesinde cümle mi kursaydım. BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ demek bile sana bir mesaj vermiyor mu...
O vakit okuduğunu anlayamayan çok sayıda meslektas burda hatalı yorumlar yapmışız . Çok sayıda insan bilişim alanı dışında yollar tarif etmeye çalışmış, neden acaba!

Anlamayanlar çok işte hocam suç bende değil

Suç sende değil arkadaş, suç anlam kargasasina mahal vermeden derdini bir cümleyle ifade edemeyen birini ciddiye alip yorum yapan bizde. Bir bilişim öğretmeninin bilişim alanında başka hangi yollardan para kazanabileceğini basit bir Google aramasıyla da öğrenebileceğini varsaydigimiz için , aklina gelmeme ihtimali yüksek olan ilgi,bilgi ve meslek alanından uzak alanları soruyordur bu vatandaş o yüzden tecrübe ettiğimiz para kazandıran işlerden bahsedilim dedik , ne bilelim basit bir Google araması yaparak dahi ogrenilebilecek bilgileri bizden öğrenmeye çalışarak Bill Gates olma gayesinde olan bir cengaverle karşı karşıya olduğumuzu. Kendi adıma özür dilerim arkadaş.

Ad hominem yapmanıza gerek yok hocam. "Bence" diyorum zaten. Ve bence başlığın bağlamından ve ilk mesajdan çok rahat bir şekilde hocamızın ne sorduğu, ne konuşmak istediği anlaşılıyor. Tabii ki isteyen istediğini konuşabilir, "ben bilişim işinden değil ama şundan kazanıyorum" vs. diye aktarabilir, iş ve fikir tavsiyesinde bulunabilir. Ama dediğim gibi, beklenen, olması gereken bu değil.

Başka iş ve fikir tavsiyesinde bulunan arkadaşlara da teşekkür ederim. Ama siz zayıf bağlamı alıp, üstüne yazılım işleri öldü diyerek, üstelik bunu alakasız argümanlarla, safsatalarla destekleyip, başlıktan beklenen şeyi bloke ettiniz. Başka kimse, "tarım/arıcılık/hayvancılık/taksicilik vs. düşünüyorum, yazılım işleri de öldü" demedi. Bunu siz dediniz. Ben de buna karşı çıktım. Bunun saçma olduğunu, bunu diyenin de saçmaladığını söyledim.

Ancak dediğim gibi; olması gereken ve beklenen bu değil ama bunların hepsi normal, hepsi tartışılabilir, bu başlıkta da konuşulabilir şeyler. Yeter ki fikirler çarpışsın, inançlar değil. Eğer biri sizin söylediklerinize karşı çıktığında sinirleniyorsanız, böyle hakaretamiz söylemlerde bulunuyorsanız, sizinkiler fikir değil inançtır hocam. Bunu bir düşünün derim.

Evet forumda yazmayı bırakıp kod yazmak lazım. Hatırlattığınız için cidden teşekkür ederim. Size de iyi çalışmalar, bol kazançlar diliyorum.

Not: Darılmadım, kızmadım. :)

Ad hominem yapmanıza gerek yok hocam. "Bence" diyorum zaten. Ve bence başlığın bağlamından ve ilk mesajdan çok rahat bir şekilde hocamızın ne sorduğu, ne konuşmak istediği anlaşılıyor. Tabii ki isteyen istediğini konuşabilir, "ben bilişim işinden değil ama şundan kazanıyorum" vs. diye aktarabilir, iş ve fikir tavsiyesinde bulunabilir. Ama dediğim gibi, beklenen, olması gereken bu değil.

Başka iş ve fikir tavsiyesinde bulunan arkadaşlara da teşekkür ederim. Ama siz zayıf bağlamı alıp, üstüne yazılım işleri öldü diyerek, üstelik bunu alakasız argümanlarla, safsatalarla destekleyip, başlıktan beklenen şeyi bloke ettiniz. Başka kimse, "tarım/arıcılık/hayvancılık/taksicilik vs. düşünüyorum, yazılım işleri de öldü" demedi. Bunu siz dediniz. Ben de buna karşı çıktım. Bunun saçma olduğunu, bunu diyenin de saçmaladığını söyledim.

Ancak dediğim gibi; olması gereken ve beklenen bu değil ama bunların hepsi normal, hepsi tartışılabilir, bu başlıkta da konuşulabilir şeyler. Yeter ki fikirler çarpışsın, inançlar değil. Eğer biri sizin söylediklerinize karşı çıktığında sinirleniyorsanız, böyle hakaretamiz söylemlerde bulunuyorsanız, sizinkiler fikir değil inançtır hocam. Bunu bir düşünün derim.

Evet forumda yazmayı bırakıp kod yazmak lazım. Hatırlattığınız için cidden teşekkür ederim. Size de iyi çalışmalar, bol kazançlar diliyorum.

Not: Darılmadım, kızmadım. :)
Aynen siz kod yazın , deli para var o işte. Kolay gelsin

bence önce herkes ek para kazanma yöntemi mi yoksa yatarak para kazanma yöntemi mi arıyor ona karar vermeli. gördüğüm kadarıyla bazı arkadaşlar fazla bir emek harcamadan ciddi gelir elde etmeyi düşünüyor.

bedava peynir sadece fare kapanında oluyor arkadaşlar...ama şunu belirteyim acizane, bir bilişimci internet üzerinden para kazanamıyorsa bazı şeyleri sorgulamalı..

Yazilim isi ile okulda anlattigim kadari bana yeter diyenler yazilimdan para kazanilmaz diyecek tabi ne diyecekti.

Yazilim isinden anlayan bilisimci arkadaslarla actigimiz Sirketimizin yillik cirosu 200bin tl nin ustunde ve bu ciro harici yapilan isden sorumlu kimse ayri bir pay aliyor.

Bag bahce isi yapana ne guzel devam etsin fakat acikcasi ben bir marka ihalesinden zaten aliyorum taseron firma olmama ragmen o parayi. Ustelik sermaye yatirmayada ihtiyacim yok.

Bu yuzdendirki mesele para kazanmaksa bag bahce isi bilen o isi yapacak yazilimdan anlayan da o isle ugrasacak.

Hayatımda ilk defa bag bahçe işleriyle uğraştım bu yaz. Benim gördüğüm çantalar dolusu paraların nasıl elden ele dolaştığını görseydiniz yemin olsun lanet olsun bunca yıl yaptığım işe derdiniz
Ben dedim şahsen. 60 dönüm kiraz bahçesi olan adama gözümün önünde 130 bin TL parayı sayıp verdi tüccar ve adam daha toplanacak erik ve elmalar var diyerek gitti. Adam gidince tüccarla konuştuğumda bu verilen para paramı ki ben burda her yaz 10 milyon TL den fazla para dağıtıyorum benim gibi de kaç kişi var bölgede biliyormusun dedi . Amaç para kazanmaksa yine söylüyorum bilimsel tarim korkunç paralar kazandırıyor.parayi saymakla bitiremezsiniz. Ama okuma yazma dahi bilmeyen dedenin yaptığı Allah'a emanet tarımdan bahsetmiyorum. Toprak analizini bilen , sulama teknolojisinden haberdar gelişime açık zihinlerin yaptigi tarım. Şimdi bile bu kadar para dönüyorsa gelecekte görelim neler olacak.

Ben haberdar olmayan arkadaşlara haber veriyorum , son bir yılda iki araç aldım sattım ve 90 bin TL net kar ettim mesela. Sürekli farklı şeyler denemeyi sevdiğim için para eden işleri ve etmeyen işleri az çok gördüm . Ben bu ülkede yazılım üzerinden güzel paralar kazanıldığını görmedim, Boğaziçi bilg mühendisliği mezunu çok yakın bir arkadaşım iki sene önce 12bin TL maaş aldığı işini birakti sonra üç arkadas ile kendi şirketini kurdu ve ilk zamanar kazandı sonra bir yıllık hesabını yaptı ve tekrar maaşlı ise döndü . Şuanda 10 bin lira maaş alıyor ve böylesi daha karlı diyor. Çevremde çok sayıda böyle girişimlerde bulunan insanlar oldu fakat bir kac yıllık gelir analizi yapıldığında maaşlı işten çok da farklı bir kazanç olmadığını görüp tekrar maaşlı işine donduklerini gördüm. Bütün bunların yanında YouTube beyaz yakalı işini bırakıp köye yerleşen ve daha fazla kazandığını ifade eden yüzlerce insan ile dolu. Araştırın siz de göreceksiniz. Eylül ayiinda öğretmenliği bırakıp galeri açan bir arkadasla görüştüm geçenlerde ve söylediği şey şu bir ayda 4 araba aldım sattım ve 32 bin TL net kazandim. Yani insanlar durduk yere yalan söyleyecek hali yok kaldı ki her insanın sözüne de itibar edecek değiliz, çoğu yakın çevremden insanlar. Yine de siz bilirsiniz. Bu ülkenin gerçekliğine bakarken dünyanın gidişatı baz alınmamalı. Dünya yazılımdan trilyon dolar kazanabilir bu ülkede en fazla saklaban bir youtuber olursun öyle kazanırsın. Veya Instagram'da takipci kasarsin. 10 dolara sana en kral yazılımı yazdirayim ben Hintli yazılımcılar.. anlatılacak çok şey var ama at gozluklerini çıkarmadan göremezsin bunu. Ülkenin gerçekliğini , dünyanın gidişatını iyi okumak lazım. Ben kapıya iki araba çekerken bütün öğretmen arkadaşlar ne gerek var vergisi var sigortası var diye anlatıyordu ben de onlara salgın başladı fabrikalar üretimi durdurur dediğimde hepsi güldü 100 yıldır üretim yapan fabrika neden üretimi durdursun zaten herşey otomasyon robotlar vs anlattılar. Sonra iki arabadan 90 bin TL kar ettigimi görünce şimdi param var dolar mi alayım altın mi diye soruyorlar ben de arsa alın diyorum yine gülüyorlar . Benim o dönem param olsaydı kapıya 10 tane araba alıp koyacaktır üretimin kesinlikle duracağını ve ikinci elin deli gibi yükseleceğini biliyordum. Ama gittim kredi başvurusu yaptım istedigimin yarisi cikti. Arsa alın dediğim adamalr şimdi de Bütün çiftçiler kan ağlıyor ne tarlası arsası diye dalga geçiyorlar. Ama çok değil 10 sene sonra beynime tüküreyim diyecekler. Dolardan altından herşeyden daha değerli olacak. Lanet olsun ki yeterli param yok yoksa para nasıl kazanılır hepsini biliyorum ama biraz sermaye lazım.

Arsa tarla alacak arkadaşlara bir tiyo vereyim şuanda ülkenin en ucuz toprağı batı ege bölgesinde. Yani afyon Kütahya Bilecik ve Eskişehir civarı. Tüm Türkiye'yi net üzerinden taradım. En uygun arazi oralarda . Eskişehir'de mesela dönümü 5 bin liradan tarla alabilirsiniz. Uzak köylerde 2bin liraya kadar düşer. 50 dönüm 100 bin TL yapar. Ceviz badem gojiberry gibi fazla bakım istemeyen ürünleri dik beş sene sonra kazanmaya başla. 50 dönüm en az size yılda 200 bin TL kazandıracaktır emin olun. Şimdi bu kadar kazandırıyor gelecekte gıda çok pahalı olacak bunu kazancı ikiyle çarpın.
Arazilerin neden bu kadar ucuz olduğunu da araştırdım acaba verimsiz topraklar mi diye ama değil, köylerde 60 yaş üstü insanlar kalmış ve ugrasamiyorlar , çoğu insan tedavi masraflarını karşılamak için vs uygun fiyattan satıyor çünkü arazi çok. Arz çok ama talep az şuan. Zamanın fırsatını iyi değerlendirin arkadaşlar kurusunuzu dahi toprağa harcayın hatta ödeme gücünüz varsa kredi çekin alın. Pişman olmayacaksınız bana dua edeceksiniz emin olun. Yazılım ile uğraşacaklar devam etsin o ise tıpkı bir milyar Hintli gibi:)

@sancaktepe kardeşim. her şey sizin anlattığınız gibi toz pembe değil maalesef. Benim 400 Kayısı, 180 Ceviz,180 Armut, 100 Kadar da diğer meyve ağacım var. Yalnız sizin kadar ağzım dolu konuşamıyorum çünkü inanılmaz yorucu suyu, ilacı, gübresi, sürümü, budaması, donu, kurdu, kuşu derken insan diktiğine dikeceğine bazen pişman oluyor. Velhasıl kelam her işi hakkıyla yapayım dersen zor yanları var. Hiç bir kazanç kolay değil.

Suç sende değil arkadaş, suç anlam kargasasina mahal vermeden derdini bir cümleyle ifade edemeyen birini ciddiye alip yorum yapan bizde. Bir bilişim öğretmeninin bilişim alanında başka hangi yollardan para kazanabileceğini basit bir Google aramasıyla da öğrenebileceğini varsaydigimiz için , aklina gelmeme ihtimali yüksek olan ilgi,bilgi ve meslek alanından uzak alanları soruyordur bu vatandaş o yüzden tecrübe ettiğimiz para kazandıran işlerden bahsedilim dedik , ne bilelim basit bir Google araması yaparak dahi ogrenilebilecek bilgileri bizden öğrenmeye çalışarak Bill Gates olma gayesinde olan bir cengaverle karşı karşıya olduğumuzu. Kendi adıma özür dilerim arkadaş.
:) Google aramak mı. Hala anlamadığını görüyorum. Neyse bu değil ama önceki yazdıklarını iyi niyetle yazdıgını düşünerek teşekkür ediyorum.

@sancaktepe kardeşim. her şey sizin anlattığınız gibi toz pembe değil maalesef. Benim 400 Kayısı, 180 Ceviz,180 Armut, 100 Kadar da diğer meyve ağacım var. Yalnız sizin kadar ağzım dolu konuşamıyorum çünkü inanılmaz yorucu suyu, ilacı, gübresi, sürümü, budaması, donu, kurdu, kuşu derken insan diktiğine dikeceğine bazen pişman oluyor. Velhasıl kelam her işi hakkıyla yapayım dersen zor yanları var. Hiç bir kazanç kolay değil.
Tüm tarlalarinizi uygun fiyata vermek isterseniz alabiliriz. Bir kaç öğretmen arkadaş meyve bahçesi arıyor. Yeriniz nerede acaba sizi büyük bir çileden kurtaralım

Yasak Hocam. Memurun ikinci bir iş yapması yasak. Vergi kacirmaktan ayrı ceza yersin, ikinci iş yapmaktan İdari ayrı ceza yersin. Yakalanırsan tabi
Bi ara uygulama yazıp Google Play'den para kazanmayı düşündüm ama YouTube da kanal açıp para kazanmak bile yasak olabileceğini öğrenince hiç girmedim o işe.. zaten fazla da bi getirisi olmaz.
Hobi olarak android programlama işi ile uğraşıyorum artık.

Yasak Hocam. Memurun ikinci bir iş yapması yasak. Vergi kacirmaktan ayrı ceza yersin, ikinci iş yapmaktan İdari ayrı ceza yersin. (Yakalanırsan tabi)
Bi ara uygulama yazıp Google Play'den para kazanmayı düşündüm ama YouTube da kanal açıp para kazanmak bile yasak olabileceğini öğrenince hiç girmedim o işe.. zaten fazla da bi getirisi olmaz.

Yasak Hocam. Memurun ikinci bir iş yapması yasak. Vergi kacirmaktan ayrı ceza yersin, ikinci iş yapmaktan İdari ayrı ceza yersin. Yakalanırsan tabi

Ne yasağı üstadım ya. Kiraz bahçesini aldığım ilçenin milli eğitim müdürünün 180 dönüm bahçesi vardı. Adam butun yaz halden çıkmadı kiraz sattı. Şuanda o kadar çok ikinci iş yapan öğretmen var ki anlatamam. Aklınıza gelen her iş . Müteahhitlik dahil.
Hatta size şöyle söyleyeyim halde tüccarlik yapan, kiraz alan biriyle tanıştım ilçe maliyede memur çıktı adam. Ve bunu gizli saklı da söylemedi sonradan öğrendim ilçede herkes bunu biliyormus. Maliyedeki adamlar bu işleri yapıyor , milli egitim müdürleri yapıyor siz yasak diyorsunuz.

Son düzenleme:
Geri