Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Bilinçli bir BT eğitimi için BT öğretmeni gereklidir-bthaber

Konu, 'Basında BT' kısmında the_korsan tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. the_korsan

  the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeni:
  35
  http://www.bthaber.com.tr/?p=7876&sayi=SAYI%3A792

  BBNet Forumu tarafından CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı kapsamında 9 Ekim günü bilişim öğretmenlerine yönelik olarak “BBNet Bilişim Öğretmenleri Çalıştayı” düzenlendi. Bu çalıştay ve yansımaları konusunda BBNet Forumu yöneticileri sorularımızı yanıtladı:
  Çalıştay ile neler hedeflendi?
  BBNet Bilişim Öğretmenleri çalıştayı ile BT eğitiminin, bilgisayar destekli eğitimin önemi ve bilişim teknolojisi öğretmenlerine BT eğitimi için ihtiyaç olduğunun, bilişim öğretmenlerinin okulların tamircisi değil, eğitim teknoloğu olduğunun anlaşılması hedeflenmiştir.

  Çalıştayın yansımalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
  BBNet Bilişim Öğretmenleri Çalıştayı’nda BT eğitiminin ve bilgisayar destekli eğitimin önemi, bilişim teknolojisi öğretmenlerinin BT eğitimindeki önemi, sorunları, bilişim teknolojisi dersinin gerekliliği, okullardaki durumu, ilköğretim 1. kademede kaldırılan bilişim teknolojisi derslerinin gerekliliği, bilişim teknolojisi öğretmenlerinin formatör öğretmen olarak görevlendirilmesindeki sorunlar, yanlışlıklar ve çözüm önerileri görüşüldü.
  Çalıştayımızdaki ortak görüş bilişim teknolojisi derslerinin haftada 2’şer saat olarak geri verilerek zorunlu olması gerektiği ve bilişim teknolojisi öğretmenlerinin zorunlu bir şekilde formatör öğretmenlik yapmaya zorlanmasının yanlış ve faydasız olduğudur. Bilişim teknolojisi öğretmenlerinin görevi BT eğitimi ve bilgisayar destekli eğitimdir. Formatör öğretmenlerin görev tanımları net bir şekilde yapılarak uygun verimli çalışma koşulları oluşturulmalıdır aksi halde verim alınamayacağı açıktır görüşleri çıkmıştır.

  Bilişim öğretmenlerine bu çalıştay ne tür faydalar sağladı?
  Sesimizi duyurmak için meydanları, provakosyonel eylem türlerini değil, CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı gibi bilginin konuştuğu bir ortamı seçmiş olmamız önemli bir noktadır. Çalıştaya İstanbul içinden olduğu kadar İstanbul dışından da katılımın yoğun olması bilişim öğretmenlerinin sıkıntılarının boyutunu açıkça ortaya koymaktaydı. Bu çalıştayla gördük ki bilişim teknolojisi öğretmenleri genç bir branş olmalarına rağmen istendiğinde seslerini duyuracak niteliktedirler. Hepimizin birleştiği ortak nokta BT derslerinin gerekliliği ve bilinçli bir BT eğitimi için BT öğretmeninin gerekliliğidir.
  Bundan sonraki çabalarımızı yine http://www.bilgisayarbilisim.net/ forumu altında organize etmeyi hedefliyoruz.
   
 2. uzo

  uzo Site Gezgini

  Kayıt:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  40
  Beğeni:
  0
  Hocam güzel bir röportaj olmuş. Şimdi sıra provakosyonel olmayan "izinli" bir eylemde diye düşünüyorum. Forum yönetiminin düşüncesi nedir bu konuda? Bundan sonraki organizasyonlar sizin de dediğiniz gibi bu forum sayesinde olabilecektir. :+1:
   
 3. the_korsan

  the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeni:
  35
  cebit öncesinde programdan sonra planladıgımız birkaç şey vardı, ama hocam cebitte panel oturumunda da gördük ki her arkadaşımızın kendine göre bir istegi var. Ortak bir yolda buluşamıyoruz.

  Şu bahsedilen yazı bir gelsin görelim bakalım ne var ne yok, ona göre birşeyler yapılır inşallah.
   
 4. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.465
  Beğeni:
  201
  evet ortak bir nokta çıkmadıkça sorun çözülmez
   
 5. porry

  porry Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2009
  Mesajlar:
  218
  Beğeni:
  1
  biz bir araya gelemeyiz.
   
 6. the_korsan

  the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeni:
  35
  Yıllardır bir araya gelemediğimiz için zaten yukardakiler canları ne isterse yaptılar, bir araya gelmek zorundayız, başka şansımız yok.

  Fikrime katılmayanlar olabilir fakat bu şartlarda istenecek en uygun çözüm doğru düzgün bir görev tanımı ve mesai saatleri düzenlenmiş bt formatör yada bt rehber öğretmenliğidir. Tabi bu görüş ortak olmadığı için cebitte bunu savunmadım hem dersleri hem bt formatörlük hakkındaki yanlış uygulamalar hakkında konuştuk.
   
 7. uzo

  uzo Site Gezgini

  Kayıt:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  40
  Beğeni:
  0
  Geliriz hocam niye gelmeyelim, cebitte BBNet yönetiminin çabalarıyla belli bir katılım sağlandı. İnşallah bundan sonra yapılacak etkinliklerde daha büyük katılım sağlanır. Kötümser olmamak lazım.
   
 8. poet

  poet Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.351
  Beğeni:
  23
  Tam 6 yıl olmuş linklerimiz bile ölmüş yeni bir çalıştay yapmanın zamanı gelmedi mi?
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal