Python Örnekleri - Masal Oluşturma

Kodla Büyü

herotürk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Selamlar,
Python öğrenmeye başladım bu sayede yaptığım bir kaç örnekleri yayınlamaya karar verdim.
Umarım faydası olur
not=Yeni başladım farklı yöntemler bilen var ise önerilere açığım

Kod:
isim=input("Merhaba adınızı yazar mısınız?\n  ")

print("Tanıştığımıza memnun oldum {}".format(isim))

yardim=input("Senin ile birlikte bir hikay yazmak istiyorum bana yazdım etmek ister misin?\n")

if yardim == "EVET":
  print("Tamam hadi o zaman başlayalım")

print("Hikayemize şöyle devam edeceğiz. Ben size anlatırken ara sıra isimler ve ne yapması gerektiğini soracağım sizin vermiş olduğunuz cevaplara göre hikayemizi bitireceğiz.")

print("hadi başlayalım...")

print("Bir varmış bir yokmuş. Köyün birinde bir kedi yaşıyormuş")
kediadi=input("Kedimizin adı ne olsun?\n")

print("Tamamdır. Kedimizin adı {} olsun anlaştık.".format(kediadi))

print("kedi {} köyde yaşamaktan ve artık kedi olmaktan çok sıkılmış. Evet yanlış okumadın {} kedi olmaktan çok sıkılmış ve artık kedi olmak istemiyordu".format(kediadi,isim))

print("Kırda dolaşırken hangi hayvan olayım diye düşünmeye başlamış")

hhayvan=input("Evet {} kedimiz hangi hayvan olmasını istersin\n".format(isim))

print("Kedimiz artık bir {} gb, davranmaya başladı. bir kaç deneme sonra {} ile aynı hareketleri yapamayınca {} olmaktan vazgeçti ve tekrar yürümeye devam etti\n".format(hhayvan,hhayvan,hhayvan))

print("Az ilerde bir kocaman bir ağaç gördü ve ağacın dalınce bir tane serçe gördü. Bu sefer kuş olmaya karar verdi. \n")

print("{} kuşa senin adın nedir diye sordu? ".format(kediadi))

kusadi=input("Ağaçtaki kuşumuzun adı ne olsun?\n")

print("Kuş cevap verdi benim adım {} senin adın nedir dedi.\n".format(kusadi))

print("benim adım {} tanıştığımıza memnun oldum dedi".format(kediadi))

print("kedi {} ben artık kedi olmaktan çok sıkıldım kuş olmak istiyorum. Ben kuş olabilir miyim?".format(kediadi))

soru1=input("Evet {} sence kedi {} kuş olup uçabilir mi?\n".format(isim,kediadi))

if soru1 =="evet":
  print("Doğru kedilerden kuş olamaz çünkü uçamazlar")
else:
  print("hadi deneyelim o zaman")

print("Kedimiz kuş olup ilk uçma deneyimimizi yaşamak için ağaca tırmandı ve nasıl yapacağını sordu. ")

print("kuşlar sadece kanatları ile uçabileceğini bu yüzden sana kanat yaparak işe başlayalım dedi.")

print("Ağaç yapraklarından {} kanat yaptı ve ellerine bağladı.".format(kediadi))

print("Daha sonra uçması için ağaçtan atlamasını söyledi ve beklemeye başladı")

print("cesaretini toplayan {} son sürat kanatları çırpsada uçmayı başaramayarak ağaçtan aşağı düştü".format(kediadi))

print("Kedi yerden kalktı ve yer yeri ağrıyordu. Ağaçtan ona bakan kuş tekrar deneyelim mi sorduğunda... ")

print("-Yok yok ben vazgeçtim bir daha asla diyerek oradan uzaklaştı.")

print("Biraz daha ilerledikten sonra yolda kirpi ile karşılaştı.")

print("Kirpi kardeş merhaba benim adım {} senin adın nedir\n".format(kediadi))

kirpi=input("{} kirpimizin adı ne olsun ".format(isim))

print("Benim adım {}. sen ne geziyorsun buralarda diye sordu".format(kirpi))

print("Kedi başından geçenleri anlattı artık kedi olmak istemediğini ve başka hayvan olmak istediğini söyledi.")

print("kirpi {} kediye gel seni kirpi yapalım demiş ve kedi ise bunu kabul etmiş".format(kirpi))

print( "Akşam olmak üzereydi, kirpi kediyi evine davet etti ve evlerine doğru yürümeye devam ettiler")

print("Ormanın derinliklerine doğru ilerledikten sonra kirpi işte evimize geldik hadi girelim yuvamıza dedi.")

print("Kedi yuvanın çukur olduğunu görünce çok şaşırdı ve sizin eviniz burası mı diye sordu")

print("Kirpi ise evet benim evim buyrası ve çok güzel bir evimiz var. Hadi durma içeri gir ve rahatına bak der.")

print("Kedi istemeden de olsa içeri gider. Ama yuva çok dardır ve girerken zorlanır ve her yeri acır")

print("İçeride ise kirpilerin yavrularını görür ve içerisi çok dar olduğundan sıkışarak oturur.")

print("Kirpilerin dikenleri sürekli kediye battığından ve buna alışık olmadığından sabaha kadar uyuyamamaz")

print("{} artık bir karar vermiş ve hayatına kedi {} devam edecekti. ".format(kediadi,kediadi))

print("sabah uyandığında ilk işi kirpi ailesi ile vedalaşıp eski sahibine dönmek oldu ")

print("Mutlu mesut sütünü içip yumuşacık yatağında yatmaya devam ettiler")

soru2=input("Evet {} hikayemizi nasıl buldunuz beğendiniz mi?\n ")

if soru2 == "EVET":
  print("Beğendiğine çok sevindim. ")
else:
  print("Beğenmediğine çok üzüldüm. Bir sonraki seferde daha iyisini yazacağım.")

kacpuan=int(input("Bana kaç puan verirsin 1 ile 5 arasında? \n"))

if kacpuan == 1:
  print("Demek hiç beğenmedin çok üzüldüm buna ")
elif kacpuan == 2:
  print("İdare eder demekki. Daha iyisini yapacağım")
elif kacpuan ==3:
  print("Orta şeker demekki. Biraz daha çalışmam gerekli")
elif kacpuan ==4:
  print("Hikayemin iyi olmasına sevindim ama yetmez mükemmel olmalı.")
elif kacpuan ==5:
  print("Demek mükemmel olmuş. Teşekkür ederim {}. Seni seviyorum".format(isim))

canlı olarak görmek için https://replit.com/@ocetinkaya/masal-olusturma-uygulamasi#main.py

Geri