Bilgisayarlardaki ip farklılığı...

Kodla Büyü

odabasalparslan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okulumdaki fiber bağlantı kullanıma açıldı. Sınıfıma gelen kablonun ucuna kablosuz modemi ap olarak bağladım ve interneti sınıfa dağıttım. Ancak bazı bilgisayarlarda internet bağlantısı yok. Öğretmen bilgisayarında ise ip numarası çok farklı. Örneğin; öğrenci bilgisayarı 192.168.2.xxx alırken öğretmen bilgisayarı 192.168.23.252 yazıyor. durum böyle olunca da net support ile bağlantıda sıkıntı yaşıyorum...
1-Öğrenci bilgisayarlarının bazılarında karşılaşılan internet yok sorunu nasıl çözülür?
2-Tüm bilgisayarları aynı ip havuzuna nasıl alabilirim? (192.168.2.xxx gibi?

aynı sorunu bende yaşıyorum fatih ağına geçince böyle oldu. Ben internet problemini DNS adresini 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 yapınca düzeldi. Fakat öğretmenler odasındaki bilgisayarda bulunan paylaşım klasörüne kendi bilgisayarımdan bağlanamadım. Kısaca okuldaki bilgisayarlar tek modem üzerinden internete çıkıyor ama iki ayrı havuzdan İP alıyor. Dolayısıyla ağda dosya ve yazıcı paylaşımında sorun yaşanıyor. Bunun bir çözümü varmı acaba?

gölova' Alıntı:
aynı sorunu bende yaşıyorum fatih ağına geçince böyle oldu. Ben internet problemini DNS adresini 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 yapınca düzeldi. Fakat öğretmenler odasındaki bilgisayarda bulunan paylaşım klasörüne kendi bilgisayarımdan bağlanamadım. Kısaca okuldaki bilgisayarlar tek modem üzerinden internete çıkıyor ama iki ayrı havuzdan İP alıyor. Dolayısıyla ağda dosya ve yazıcı paylaşımında sorun yaşanıyor. Bunun bir çözümü varmı acaba?
Hocam ayni durumdayım. DNS i laboratuvardaki bilgisayarlarda mi değiştirdiniz sadece? Birde bizim okulda 2 bina var. Ek binada ET ler internete giriyor. Ana binada bütün ET lerde kablo takılı değil diyor oysa hepsi takılı. Ana binada müdür m. Yrd odalarında kablo ile bağlanıyor. Sizce ne yapabilirim?

Arkadaşlar bu kadar büyük bir proje yapıp BT sınıfını unutmuş mu bu adamlar :) Keşke fibere geçmeseydik diyorum hafta başından bu yana :oops:

gölova' Alıntı:
hocam paylaşım yapacağın cihazlar kabinettte aynı switch grubunda olmalı ki gateway aynı olsun.

Bizde de bilgisayarlara giden ipler 192.168.95.x iken turnikelere giden ipler 192.168.92.x şeklinde ve bu durumda turnikelerde sürekli kopukluk yaşıyoruz. Ayrıca şu anda akıllı tahtalarda internet yok ve mobil ağlarda fatihe bağlanmak istediğimizde sürekli ip alınıyor diyor ama bağlanmıyor. Bunların hepsi ayrı birer sorun ve beni oldukça meşgul ediyor. Müdür de bir yandan sıkıştırıyor:) Çözüm yollarını bekliyorum.

sistem elinizi kolunuzu baglayacak sekilde kurulmus arkadaslar, nafile ugrasmayin switch takmanin bile yasak oldugu yerde ap ile internet dagitmak guzel bir hayal sadece. mudur bir seyi cok istiyorsa ariza kaydi olusturun gerisine karismayin tamircilik yapmak zorunda degilsiniz.

Arkadaşlar fiberde akıllı switchler kullanılıyor, idare, öğretmenler odası, sınıflar İP ler ile farklı ağlara bölünüyor. Maksat idarecilerin paylaştığı dosyaları sınıfların görmemesi sanırım doğru buluyorum ben de, duvardaki her bir internet portu için akıllı switcde 1 port tanımlıdır, switch, access point takıp çoğaltma yaparsanız sisteme zarar verebilirsiniz, Çoğaltmak için YEĞİTEK FATİH ÇAĞRI MERKEZİNİ arayıp o portun çoğaltılması için ayar yaptıracaksınız.

mavi85' Alıntı:
Arkadaşlar fiberde akıllı switchler kullanılıyor, idare, öğretmenler odası, sınıflar İP ler ile farklı ağlara bölünüyor. Maksat idarecilerin paylaştığı dosyaları sınıfların görmemesi sanırım doğru buluyorum ben de, duvardaki her bir internet portu için akıllı switcde 1 port tanımlıdır, switch, access point takıp çoğaltma yaparsanız sisteme zarar verebilirsiniz, Çoğaltmak için YEĞİTEK FATİH ÇAĞRI MERKEZİNİ arayıp o portun çoğaltılması için ayar yaptıracaksınız.

Benim sınıfımda bulunan uca kablosuz modemi ap olarak bağladım ve tüm bilgisayarları ve akıllı tahtayı internete bağladım ama ip'lerde sıkıntı oldu. Bugün de sınıfta halihazırda var olan kablolara interneti dağıttım. Hatta bazı duvar prizleri sıkıntılı olduğu için switch bağlamak zorunda kaldım.Şimdilik herşey yolunda.Umarım böyle devam eder. Çok yordu kaç gündür :roll:

arkadaşlar benim kadromun bulunduğu okulda daha fibere geçmedik ama geçince ilk sorun yaşayacağım şey bu olacak. buna benzer bir problem btr olduğum okulda yaşadık gibi ama idare katında adsl, akıllı tahtalarda fiber kullanıp çözdük ama son gelen yazı ile adsl ler kapatılacak diye bu sebeple idare arasında paylaşım klasörü, bilsa programı ve de ağa bağlı tüm yazıcılar nasıl olacak diye kara kara düşünmekteyim. kuzenim (o da bilişimci) bilgisayar sınıfı için şöyle bir öneri sunmuştu ve mantıklı geldi. bilişim sınıfına gelen internet kablosunu öğretmen bilgisayarına takıp, 2. bir ethernet kartı ile de öğretmen bilgisayarının internetini switch yardımı ile bt sınıfına dağıtmak. sizce ne derece faydalı olur. yorumlarınızı bekliyorum

Geri