Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Bilgisayarınızı Yavaslatan Faktörler Hakkında Kapsamlı Bilgi.

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında karinca_52 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.394
  Beğeni:
  167
  Bilgisayarınızı Yavaslatan Faktörler Hakkında Kapsamlı Bilgi.
  İÇİNDEKİLER

  1 Bilgisayarınız yavaşladı mı?
  2 Casus yazılımlar ve virüsler
  3 İşlemcinin çok ısınması
  4 Hafıza (RAM) sorunları
  5 Sabit disk sorunları
  6 BIOS ayarları ve Windows hizmetleri
  7 Kaçak işlemler
  8 Disk birleştirme neden gerekli?
  9 Sizden habersiz çalışan uygulamalar
  10 Dosya sistemlerinin performansa etkisi

  Bilgisayarınız yavaşladı mı?

  Yeni bir bilgisayar alındığında donanımsal problem olmadığı sürece şikayetler de oldukça azdır. Windows hızlı açılır, programlar anında ekrana gelir, işlemler süratlidir. Ancak aradan zaman geçtikçe sistemin yavaşladığını ve hatta bazen takıldığını fark ederiz.

  Aslına bakarsanız bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan durumlar saymakla bitmez. Herhangi bir donanımsal hata olmasa dahi zaman içerisinde çok fazla kullanımdan dolayı (yazma okuma işlemleri çok yapıldığından) bir yavaşlama görülebilir. Yani bilgisayarınızın yavaşlamasının temel sebebi onu çok fazla kullanmış olmanız bile olabilir.

  Önemli olan şey ise doğru teşhisi koyabilmek ve yavaşlamaya sebep olabilecek konular hakkında fikir sahibi olmaktır.

  Dikkat!

  Hemen uyaralım, az sonra okuyacaklarınızın çoğu, orta ve ileri düzey kullanıcılara hitap ediyor. Eğer sisteminize hakim değilseniz,yanlışlıkla bozabileceğiniz ayarlarınızdan ötürü oluşacak sonuçlar için sorumluluğu da üzerinize alacağınızı unutmayın.

  Casus yazılımlar ve virüsler  Her zaman için en önemli güvenlik sorunu olarak bu ikisi göze çarpar ve bu iki kafadar, aynı zamanda bilgisayarın performansını da önemli derecede azaltırlar.

  Casus yazılımlarla baş etmenin ilk ve en önemli adımı bilgisayarınıza casus yazılım temizleyici bir program kurup tarama yapmanız ve programı sık sık güncellemenizdir. Aynı şey elbette virüs programları için de geçerli.

  İnternette Ad-aware, Spybot, Site Advisor veya Active Virus Shield gibi ücretsiz ve işinizi rahatlıkla gören pek çok yazılım bulmanız mümkün. Ancak zaman zaman bu programlar da yetersiz kalabiliyor. Bu durumlarda yapabileceğiniz birkaç şey daha var.

  Ctrl Alt Delete tuşlarına aynı anda bir kere basarak ulaşabileceğiniz Görev Yöneticisi penceresinde tanımadığınız, farklı isimde dosyalar olup olmadığını kontrol edin. Şüpheli gördüklerinizin işlemini sonlandırın
  Başlat menüsündeki Çalıştır komutuna msconfig yazarak ulaşacağınız konfigürasyon düzenleme penceresinde, bilgisayarın açılışında yer alan dosyalara göz atın. Gereksiz gördükleriniz veya şüphelendiklerinizin işaretini kaldırın.
  Casus yazılım olduğuna emin olduğunuz isimleri Çalıştır üzerinden regedit diyerek ulaşabileceğiniz Kayıt Defteri‘nde aratıp bu isimle ilgili girişleri elle silin. (Aman dikkat, casus veya virüs olduğuna emin değilseniz Windows’un işleyişini etkileyen yerlere müdahale edip bozuyor da olabilirsiniz)
  Bilgisayarınızda özellikle de Windows’un kurulu olduğu sürücünüzde yer alan şüpheli dosya veya klasörleri silin
  Önlem amacıyla birden fazla casus yazılım önleyici kullanın. Bazen birinin bulamadığını bir diğeri bulabiliyor.
  Tüm bu yukarıdaki maddelere rağmen başarısız olunduysa, aynı işlemleri Windows’u bu sefer Güvenli Kip‘te açarak tekrarlayın.

  Virüs temizleme

  Virüs temizleme teknikleri casus yazılımlardan biraz daha farklıdır.Her bir virüsün karakteristiği farklı olduğu için, eğer antivirüs programınız başarısız olduysa bilgisayarınıza bulaşan virüsün adınıbulup internette temizleme yöntemini ufak bir aramayla kolayca bulabilirsiniz. Bulaşan virüsün ismini bilmiyorsanız, bilgisayarınıza gösterdiği etkileri yazıp arama yapabilirsiniz.

  Bugüne kadar başa bela açan sayısız virüs var. Ancak son dönemlerdeen sık karşılaşılan virüsler Sober.P, Cabir, Mugly, Atak, Maslan, Anzae/ Inzae, Zafi, Netsky, Sober.I / Sober.J, Bogra, Bagle.AZ, Beagle.AR,Korgo.A, Bloodhound, Padobot, Lovegate, MyDoom, Bagle olarak özetlenebilir.

  İşlemcinin çok ısınması
  Son nesil işlemciler yüksek performans sundukları kadar işlem kapasiteleri nedeniyle de fazla ısınma yapabiliyorlar. Bu nedenle yanlarında mutlaka bir soğutucu sistemle birlikte anakarta takılmaları gerekiyor. Hatta oyun sistemleri gibi ileri düzey bilgisayarlarda suyla soğutma veya kasa üzerindeki ek donanımlar gibi pek çok alternatif yolda söz konusu.

  İşlemcinin ısısı kendi makul ölçülerinin üzerine çıktığında sistemimiz yavaşlamaya veya düzensiz çalışmaya başlar. Daha da ötesi kilitlenmeler bile yaşanabilir. Yeni nesil anakartlar artık işlemcinin ısısını BIOS aracılığıyla izleyip raporlayabiliyor. Yardımcı programlar sayesinde de işlemci ısısını kontrol etmeniz artık çok daha kolay hale geldi.

  Beni yıka!

  Önceki yazımızla paralel olarak bu madde altında benzer önlemleri sıralayabiliriz. En büyük düşman toz, fanların dönesine engel olacağından ara ara temizlik yapmanızda fayda var.

  Kasanız kapalıyken fanların tozlandığını, artan gürültüden veya kasaya dokunduğunuzda hissedeceğiniz titreşimden rahatlıkla farkedebilirsiniz. İlk zamanlar daha sessiz olan bilgisayarınız gün geçtikçe rahatsız edici boyutta bir ses çıkarıyorsa, bilin ki fanlarınız tozlanıyor. Böyle durumlarda hem işlemci, hem de güç ünitesinin fanlarını temizlemeyi ihmal etmeyin.

  Yenisini mi almalı?

  Elbette fabrika çıkışı sıfır bir fan çok daha sessiz olacaktır.Ancak tozları temizlerken kullanacağınız sprey, hava püskürtücü veya dikkatlice silmek şartıyla kullanacağınız bir bez bile sizi masraftan kurtaracaktır. Yine de fazla mal göz çıkarmaz. Yedek bir fanınızın bulunması her zaman için sizin yararınıza.

  Isı kontrolünü sağlayan pek çok program mevcut, Google’da “cpumonitor software” diye arama yapıp ücretsiz onlarcasına ulaşabilirsiniz.

  Hafıza (RAM) sorunları  Bozulmuş veya işe yaramayan hafıza modülleri elbette kullanılamaz hale geldiklerinde hızınızı yavaşlatırlar. Ancak burada dikkatinizi çekmek istediğimiz konu biraz daha farklı.

  Üreticiler donanımları piyasaya sürdüklerinde, kullanım özelliklerinin içinde bazı teknik detaylara da yer verirler. Eğer aldığınız modüller birbirine veya anakarta doğrudan uyumlu değilse hız problemi yaşamanız da kaçınılmazdır. Aynı zamanda modüllerin fazla ısınması da yavaşlığa sebep olabilir.

  Eskiden bir hafıza alırken anakartınızın modeline bakıp desteklediği hızlara ve kart üzerinde kaç tane boş yuvanız olduğuna göre seçim yapmak yeterliydi. Ancak günümüzde farklı hız ve tiplerde pek çok hafıza modülü var.

  Anakartınıza göre hafıza

  İyi anakartlar, bu modüllerin fabrika çıkışı belirtilen hız değerlerinden daha fazlasına da tolerans gösterebiliyorlar. Böyle durumlarda hafıza modüllerinizin değer aralığını ve şu anki çalışma değerinin maksimum değerin altında olup olmadığını kontrol ederek BIOS üzerinden ayar yapıp performansı değiştirebilirsiniz.

  Ufak bir ihtimal de olsa, çok ucuza aldığınız hafıza modüllerinde bazı eksiklikler veya kusurlar bulunuyor olabilir. Standart bir çalışmaiçin yeterli görünen bu modüller ilerleyen dönemde hızın düşmesine ve mavi ekranlarla karşılaşmanıza yol açabilirler.

  Hafıza modülleri çok ısınıyor mu?

  Eskiden modüllerin ısınması gibi bir problem söz konusu değildi.Ancak özellikle SDRAM’lerin çıkışından itibaren bu olay tamamen değişti. Eğer şüpheleniyorsanız, kontrol etmenin yolu kasanızın içiniaçıp hafızaya dokunarak elinizle sıcaklığına bakmaktır.

  Bilgisayarı kapadıktan sonra hafızayı yuvasından çıkarıp çok fazla ısınıp ısınmadığını (elinizle dokunduğunuzda aşırı sıcaklık varsa)anlayabilirsiniz. Aşırı ısınmayı önlemenin yolu kasanızda iyi bir hava dolaşımı sağlamak ve hatta çok ısınma varsa ek bir fan almaktır. Isıyı yayan ****lik soğutma sistemleri de bu iş için uygundur.

  Sabit disk sorunları
  Diskinizde meydana gelebilecek arızanın tipine göre (mekanik,elektronik veya mantıksal firmware) farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Düşük erişim süreleri, hatalı veya kullanılamayan hafıza alanları (bad sector), mavi ekranlar, arada sırada boot işlemi sırasında karşınıza çıkan hatalar gibi…

  Bu sıraladıklarımızın çoğu da yardımcı programlar olmadan, fanın tozlanmasına nazaran anlaşılması çok daha güç sorunlardır. Ancak kolaylıkla farkedebileceğiniz şey hızın azalmasıdır. Diskiniz durumu kötüye doğru gidiyorsa sisteminiz de yerlerde sürünecektir. Yazma ve kopyalama işlemleri uzun zaman alacaktır.

  Eğer NTFS dosya sistemi kullanıyorsanız, yazma işlemi sırasında uygun alanlar bulunana kadar siz kahvenizi içip tuvalete bile gidebilirsiniz. Geldiğinizde işlem yeni bitiyor olacak veya hata mesajıyla karşılaşacaksınız. FAT gibi diğer dosya sistemlerinde maviekranla karşılaşma şansınız bile yüksek.

  Çözüm yolu nedir?

  Sabit diskinizin gereğinden fazla yavaş çalıştığını düşünüyorsanız disk tarama ve kontrol işlemlerini (scandisk ve chkdsk) uygulayın.Buradan elde edebileceğiniz en büyük ipucu, daha önceden sağlam olan sektörlerin bozulmuş olduğunu (bad sector) görmenizdir. Anlayın ki diskiniz için durum kötüye gidiyor.

  Verilerinizi derhal yedekleyin. Hatta yedekte ikinci bir sabit disk daha bulundurun ki çökme yaşadığınızda acil müdahale edilebilsin.

  Benzer şekilde, eğer diskinizde artık daha önce duymadığınız kadar gürültülü bir çalışma gerçekleşiyorsa durum yine pek iç açıcı değil.Benzer işlemleri yine yapın. Daha fazla bilgi için DEVAM...

  BIOS ayarları  Pek çok kullanıcı bilgisayarı alıp kurduktan sonra BIOS ayarlarına hiç dokunmaz ve aldığı günkü şekliyle kullanır. Aslında çoğu zaman daburayı kurcalamaya gerek bile yoktur. Ancak nadir de olsa bazı durumlarda BIOS ayarlarınız sisteminizin en uygun konfigürasyonuna uymayan ayarlara sahip olabileceğini unutmayın.

  Yavaşlama sebebi olarak göstermek abartı olsa da, performansı artırmak için BIOS ayarlarını üst seviyelere çekmek sizin elinizde diyebiliriz. Bunun için anakartınızın özelliklerini okumak ve sınırlarını belirlemek; ardından da BIOS üzerinden bu sınırlar çerçevesinde gerekli düzenlemelere gitmek gerekir.

  Ne yazık ki BIOS ayarları için standart hale getirilmiş uygulama veya değişiklik tablosu gibi bir şey yok. Anakartınızın modeline göre değişiklik gösteren bu bilgileri, üreticisinin sayfasından edinebilirsiniz.

  Windows hizmetleri

  Standart bir kurulum sonrasında Windows’un sunduğu hizmetlerin pek çoğu varsayılan olarak çalışır veya kurulu halde gelir. Ne var ki,sistemin çalışması için kurulumları şart olmayan bu hizmetlerin büyük bir kısmını da çoğu zaman kullanmayız bile. Kullanmayacağımız bu hizmetler de boş yere hem yer kaplar hem de performansı azaltırlar.

  Bu hizmetlerden hangilerinin çalıştığını görmenin bir yolu Yönetici Araçları‘na girmektir. Bilgisayarım‘a sağ tıklayıp Yönet dediğinizde açılacak ekranda hizmetin adı, durumu ve başlangıç tipi gibi bilgileri görmeniz mümkün. Burada hizmetlerin üzerine çift tıklayıp özelliklerinide görme şansınız var.

  Üst kesimden durdurma simgesine basarak dilediğiniz hizmeti servis dışı bırakabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce tıpkı daha önce bahsettiğimiz msconfig işleminde olduğu gibi burada da hizmetin işinize yaramadığına emin olun.

  İndeksleme işlemi hızı düşürüyor

  Hızı düşüren hizmetlerin en önemlisi de indekslemedir. Bu hizmetle Windows, bilgisayarınız üzerinde arama yaptığınızda daha kolay erişebilmeniz için arka planda diskinizi tarar. Bu da çalışmanızı yavaşlatan etkenlerden birisidir. Dilerseniz bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.

  Kaçak işlemler  Bu işlemler, işlemcilerin devirlerini zorla ele geçirirler. Bu duruma yol açan olağan şüpheliler ise kötü yazılmış sürücüler veya yeni bir işletim sistemine kurulmuş eski programlardır. Görev Yöneticisi‘nde bunları görebilmeniz mümkündür.

  İşlem süresinin neredeyse %100′ünü işgal eden herhangi bir işlemcik(process) kaçak işleme örnek verilebilir. Resimde göreceğiniz SystemIdle Process denilen işlem, bilgisayarın kullanılmadığı zamanlarda %98 seviyesindedir ve bu doğal bir veridir. Ancak bu değer çok düşmüşse veya bir başka işlem %98 seviyelerine çıkmışsa, bilin ki bu kaçak bir işlemdir.

  Kaçak bir işlem yakaladıysanız onu üzerine sağ tıklayıp sonlandırabilirsiniz. Bazılarını durdurabilmek için aynı işlemi birkaç kez tekrarlamanız da gerekebilir. Eğer yine de sonlandırılmıyorsa bilgisayarı yeniden başlatmanız bir çözüm olacaktır.

  Kaçak işlemler kilitlenme veya programın bozuk çalışması sonucu devreye girip işlemciyi de gereksiz yere yorarak performansınızı düşüren en büyük düşmanlardan biridir.

  Disk birleştirme neden gerekli?  Bilgisayarınıza yeni dosyalar eklendikçe, silindikçe veya değiştirildikçe, bu dosyalara ait bilgiler de diskiniz üzerinde çeşitli yerlere yazılır veya silinir. Her dosya boyu aynı olmadığı için yeni ekleyeceğiniz bir dosya, önceden silinen eski bir dosyanın kapladığı alana sığmıyorsa, uygun bulunan ilk yeni alana yazılır.

  Kaba ve temsili bir örnekle şu şekilde daha rahat açıklayalım.Diyelim ki 5KB’lik bir dosya sildiniz ve 10KB’lik yeni bir dosya kopyalaması yapacaksınız. Silinen dosya nedeniyle 5KB’lik bir alan boşa çıktı. Ancak yeni dosya (10KB) buraya sığmadığı için, bulunan ilk boşyere kopyalanacak. Es geçilen bu alan ise uzun süre buraya uygun şeyler bulunamadığı için boş kalabilir.

  Bu yolla zaman içerisinde sabit diskiniz üzerinde pek çok boşluklar oluşabilecektir. Hatta programların belli kısımları bir yerde, diğer kısımları ise farklı bir yerde depolanıyor olabilir. Sisteminiz bu dosyaları çalıştırırken farklı yerlerden bulup getireceğinden ve bu dabir süre alacağından ötürü sizi yavaş çalışmaya doğru itecektir.

  Disk bölünmesini engellemek

  Bu durumun önüne geçmek için periyodik olarak disk birleştirme işlemi yapmanız size fayda sağlar. Diskinizin boyu büyüdükçe disk birleştirme işlemi de o derecede uzun bir süre alır. Ancak sabitdiskinizi bir düzene soktuğu ise gerçektir.

  Diskiniz çok dolu olduğunda gerçekleşen yavaşlamanın sebeplerinden birisi de bu bölünmelerdir. Dolayısıyla disk alanınızın %20 ila 25′icivarında bir boş alan bırakmanız her zaman için bu bölünmeyi minimun seviyeye indirir.

  Disk birleştiricisine, birleştirme yapmayı istediğiniz sürücüye sağ tıklayıp (örneğin C) Özellikler‘den Araçlar‘a gelerek ulaşabilirsiniz.

  Sizden habersiz çalışan uygulamalar  Sistem tablasında onlarca simgesi olan kullanıcılara rastlamışsınızdır. Sağ alt köşede sistem saat ve tarihinin yanındaki bu onlarca simge aslında bilgisayarın yavaş kullanıldığına işaret eder.Her bir simge, arka planda (veya ön planda) çalışan bir işlemi gösterir. Çoğu kullanıcı da bilgisayarda o anda belki de 20′den fazla programın aynı anda işlem yapmaya çalıştığından haberdar bile değildir.

  Burada fazla simge birikmesinin en önemli sebeplerinden biri bu programların Windows başlar başlamaz otomatik olarak çalışmasıdır.Öncelikle Başlat menüsünden girerek Başlangıç seçeneği altında nelerin olduğuna bir göz atın. Burada kullanmadığınız programların kısayollarını görürseniz sağ tıklayıp doğrudan silebilirsiniz. Çünküçalışan her bir program daha yavaş bir bilgisayar anlamına gelecektir.Hele ki bunlar gereksiz programlarsa, boşu boşuna yavaş bir sistem kullanıyor olabilirsiniz.

  Kayıt Defteri üzerinde değişiklikler

  Bütün programları bu menü altından göremeyebilirsiniz. Bir diğer gözatılması gereken yer Kayıt Defteri. Regedit ile deftere girdiğinizdeHKEY_ LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVe rsion\Run veHKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\RunOncebaşlıkları altında açılışta çalışan programların listesini görmeniz mümkün.

  Programların kendi içinden ayarlama

  Programların Windows açılır açılmaz çalışmasını engellemek için, herbir programın içinde Seçenekler veya Ayarlar gibi menüler altında “başlangıçta çalıştır” tarzındaki işaretleri kaldırmanız da yeterli olacaktır.

  Dosya sistemlerinin performansa etkisi

  Bazı dosya sistemleri diğerlerine oranla büyük alanlı disk bölümlerinde daha iyi çalışırlar. Makinenizin üzerinde NT, Windows 2000 veya XP kuruluysa NTFS dosya sistemine sahip olmak performans açısından daha mantıklıdır.

  Dosya sistemi performansı, küme boylarıyla (cluster) yakından ilgilidir. Mesela NTFS dosya sisteminde 60GB’lık bir sabit diskiniz varsa küme boyu da muhtemelen 512 byte’tır. Bu da diskinizde devasa sayıda küme olduğu anlamına gelir.

  Eğer diskinizde daha önce bahsi geçen bölünmeler fazla olduysa,dolayısıyla bu da problemlerin artacağına işarettir. Çünkü her bir küme üzerinde iz takibi ve arama işi (track and seek) gerçekleştirilir. Bu örnekteki gibi sayı çok fazlaysa, işlem de zaman alacaktır.

  Küme boylarını değiştirmek

  Bir çözüm büyük küme boyları kullanmaktır. Eğer küme boylarını 4Kveya daha büyük değerlere ayarlarsanız dosya yükleme zamanlarındaönemli süre kısalmaları olduğunu göreceksiniz. Ancak küme boyunuartırmanın da hantal boş alanlar ve bir miktar israf edilen disk alanıolarak size geri döneceğini de unutmayın.

  Kayıt Defteri’nde ufak dokunuşlar

  Bir diğer yol ise yine Kayıt Defteri üzerinde bazı ayarlarla oynayarak dosya sisteminin yoğunluğunu azaltmaktır. İlk bakmanız gereken yer defterde HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ üzerinden ulaşabileceğiniz NtfsDisable8dot3NameCreation bölümü.

  Bu değeri 1 yaptığınızda geriye doğru uyumluluk için dosya isimlerinde kullanılan 8.3 (8 karakter dosya ismi, 3 karakter dosya uzantısı) sistemini durdurmuş olacaksınız. Eğer 8.3 tarzında dosya tipleri kullanmıyorsanız bu seçeneği kaldırmanız biraz performans artışı sağlayacaktır.

  NTFS için bir diğer kullanışlı veri ise HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Filesystem üzerinden ulaşılabilen NtfsDisableLastAccess bölümü. Bu değeri 1yaptığınızda dosyaya son erişilen zamanın bilgisi tutulmaktan vazgeçilecektir. Ama aklınızda bulunsun, dosya açıldığında veya değiştirildiğinde artık üzerindeki son değişikliğin tarihi tutulmayacağı için daha sonradan işinize yarayabilecek bu veriyi kapatmış olabilirsiniz.

  FAT dosya sisteminde

  Eğer NTFS dosya sistemi kullanmıyorsanız dosya veya klasörlerinizikök klasörden (root) taşıyarak performansı artırabilirsiniz. ÖrneğinFAT sisteminde scandisk işlemi sonrasında .chk uzantılı pek çok dosyabu kök klasörün içine yerleşecektir.

  Kişisel dosyalarınızı C’de tutmayın

  Eğer Windows’u C sürücüsüne kurduysanız, performansı artırmak için kişisel dosya ve klasörlerinizi mümkün olduğu kadar (eğer varsa) D veya E gibi sabit diskinizin diğer sürücü bölümlerinde tutmakta fayda var.

  Bu durum Windows’un rahat çalışmasına olanak sağlayacağı gibi,diskiniz bir nedenle çökerse de işinize yarayacaktır. Böylelikle ikinci bir sabit disk üzerinden bilgisayarı açıp, okuma yazma işleminin daha az olacağı (bozuk sektör riskinin azalacağı) diğer sürücülere yerleştirdiğiniz kişisel dosyalarınızı kurtarmak daha kolay hale gelir.


  Umarım Faydalı olur.......

  alıntıdır
   
 2. yalanaşk

  yalanaşk Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  541
  Beğeni:
  3
  çok faydalı çok teşekkürler :)
   
 3. mustafa

  mustafa Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  121
  Beğeni:
  0
  teşekkürler
   
 4. emrah46

  emrah46 Site Gezgini

  Kayıt:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  30
  Beğeni:
  0
  tşkler
   
 5. tanerakinci

  tanerakinci Site Gezgini

  Kayıt:
  2 Şubat 2008
  Mesajlar:
  64
  Beğeni:
  0
  çok teşekkür
   
 6. ozcankr

  ozcankr Site Gezgini

  Kayıt:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  37
  Beğeni:
  0
  güzel bilgiler için tşkler :alkis:
   
 7. BTDeniz

  BTDeniz Site Gezgini

  Kayıt:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  62
  Beğeni:
  0
  Süpersin hocam :+1: öğretmenler gelip gelip bilgisayarım çok yavaşladı, nedendir diye sorup duruyolardı :( panoya asacam bunu, bidaha gelene panoyu gösterecem, gitsin okusunlar :D :p
   
 8. Yalnız_Kurt

  Yalnız_Kurt Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.647
  Beğeni:
  2
 9. unlem

  unlem Site Gezgini

  Kayıt:
  8 Nisan 2007
  Mesajlar:
  96
  Beğeni:
  0
  sağolasın hocam
   
 10. kuaskuas26

  kuaskuas26 Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  Laptop ses sorunu

  arkadaşlar Asus F3JC marka laptop um var vista home peremium yüklü.Sorunum kulaklık takınca hem kulaklıktan hem de laptopun kendi hoperlöründen beraber ses geliyor.Akşam dinledim normal di sabah kalkınca kulakığı taktımher ikisinden de ses gelmeye başladı ayrıca kulaklk fişini taktığım yuvada kırmızı ışık yanıyor daha önce farketmemiştim.format attım düzelmedi.yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
   
 11. racon

  racon Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  133
  Beğeni:
  0
  paylaşım için teşekkürler
   
 12. bbur_us

  bbur_us Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2007
  Mesajlar:
  246
  Beğeni:
  0
  eline sağlık
   
 13. yavuzali

  yavuzali Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2008
  Mesajlar:
  105
  Beğeni:
  0
  sorun: bilgisayarım yavaşladı..
  çözüm: hemen format... :+1:
   
 14. 61ogretmen61

  61ogretmen61 Site Gezgini

  Kayıt:
  6 Ekim 2007
  Mesajlar:
  42
  Beğeni:
  0
  bazı programlar bilgisayarda çok yer tutabiliyor. örneğin, acrobat reader. bunun yerine daha küçük ve aynı işi yapacak programlar var.bunlar yüklenebilir.

  bazı programlar yüklenirken beraberinde işe yaramayan fonksiyonlar da ekleniyor. örneğin, nero programı. nero ile beraber bir sürü araç yükleniyor.

  bazı programları ayda bir kez veya yılda birkez kullanıyoruz. örneğin, MP3 kesme ve birleştirme programı. bunları kullanacağımız zaman yükleyip daha sonra kaldırabiliriz.
   
 15. belgen

  belgen Site Gezgini

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  41
  Beğeni:
  0
  bende tam bu konuyla ilgili başlık açıp soracaktım
  tesekkürler.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal