BİLGİSAYARIN ANAKARTINA ELEKTRİK GELİYOR AMA GÖRÜNTÜ YOK????

Kodla Büyü

beslenmeciler

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar son zamanlarda birkaç bilgisayarda olmaya başladı. Bilgisayarın önünde bulunan ledler yanıyor fatak powerin fanları çalışmıyor ve bilgisyarlar görüntü gelmiyor. Power yandı diye düşünmüştüm ve bir bilgisayarın bu şekilde powerini değiştirdim. Düzeldi ama 2 gün sonra tekrar yaptı. Tam poweri garantiden değiştirecektim fakat kablolarını çıkartıp taktım ve tekrar düzeldi. Bunun üzerine sorun halloldu diye düşünmüştüm. Bu sefer 2 bilgisayarımda aynı hatayı verdi. Labaratuarın sigortalarında sanırım bir problem var diye düşünüyorum. Bu tür hata ile karşılaşan arkadaşlar oldumu hiç???

Labaratuarda vestel bilgisayarlar ve xp işletim sistemi yüklü. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir. Bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

daha başlığı okuduğumda hemen vestel olduğunu anladım. benim başıma en az 10 sefer bu olay geldi. garantisi devam ederken çağırıyordum gelip alıyorlardı tamir ediyorlardı. ama daha sonra bızulanları idareye bildirdiğimde malzeme almadıklarından bende bir kenara ayırıyordum. 3 tanesi bir köşede yatıyor. sorun elektrikten kaynaklanıyor. iyi ihtimalle power de sorun vardır. ama büyük ihtimalle de ana kartını değiştireceksin hocam.

Yapma hocam Anakartın değişmesi demek sistemin komple değişmesi demek. Bize çok pahalıya patlar...Valla şu anda 3 bilgisayarım bu şekilde. İnşallah power kablolarını çıkarıp takarsam sorun hallolur. Yoksa vay halimize...

Diğer akradaşın dediği gibi yazıyı okurken makinaların vestel olduğunu anladım.Sayın hocam gerçekten bu iş laboratuarda kabak tadı veriyordu.Kesin bir çözümüde yok sanırım.Topraklama hatası ve power ile ilgili bir durum.Yıkıldığı yere kadar idare edeceksin.Çözüme gelince çoğu zaman bilgisayarın ramlarını söküp taktığımda veya komple elektrik aksamını söktüğümde sorun hallediliyordu.Sanada tavsiyem bu şekilde kendi çözüm yolunu bulmaya çalış.

hocam öncelikle PSU yu test etmeniz ve sorunun PSU kaynaklı olup olmadığına bakmanız gerek.Eğer PSU sağlamsa ,anakart ve ram üzerinde durmak gerekir ki Vestel marka bilgisayarların geçen yıl ve ondan önceki yılki şartnammeye uygun yapılan modellerinde Foxconn G31 anakart ve veritech DDR2 800 RAM kullanılmış ki her 2side sorunlu diyebileceğim bileşenler.Aynı seride kullanılan PSU larda çok kötü ;aktif PFC ,kısadevre korumalı,12 cm fanlı ve kaliteli görünen bir PSU ama hiçte öyle değiller.

start verdiğinizde PSU çalışır ama görüntü alamazsanız işe pili çıkarıp BIOS u default yapmakla başlayabilirsiniz.

buradaki yöntemlerin size faydası olacaktır.
http://www.cizgi-tagem.org/e-kutuphane/ ... px?id=1223

Hocam Açıkçası power kablolarını söküp taktığımda düzeliyor. Şimdilik bu şekilde sanırım sorunu halledebilirim. Ama ileride beni açıkçası zor günler bekliyor... Umarım başkalarının başına bu şekilde bir olay gelmez. Öğretmenler odasındaki bir şaseden dolayı haftada 1 sigortalar atıyordu ve sanırım bu yüzden oldu. Elektrikçi çağırdık ama adam bulamamıştı. O şase halen devam ediyor. Sanırım onun etkisi... İlgi ve bilgisini esirgemeyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim...

Geri