Bilgisayarım ses yok

Kodla Büyü
Satellite P50-B 117 PSPNUE bilgisayarıma format attım, herzamanki gibi format sonrası driverları kurdum ama ses yok.

-Araç çubuğunda ses simgesi VAR
-Ses simgesinde ses göstergesi hareketli. Sese göre iniyor çıkıyor tepki VAR
-HDMI ile tvye bağladığımda ses VAR
-Driverlar DOĞRU yüklendi
-İşletim sistemi GÜNCEL
-Laptop kasa açılmadı, herhangi bir bağlantı DEĞİŞTİRİLMEDİ
-Herhangi bir ses ayarı ile OYNANMADI

Format öncesi şüpheli harektler:
Kurduğum bir program sonrası ses gitti. Geri getiremeyince önce 8.1den Windows 10a geçtim. Ses gelmeyince tekrar HDD bölümlerini temizleyip yeniden 8.1 kurdum. Yalnız 10 kurulumu bitince otomatik Bios'a girdi. İhtimal dahilindeki virüs Bios ayarlarıyla oynamış olabilir mi?

Not: Bios ayarlarını kontrol ettim bir sorun yok ve hatta default ayarlara çektim.

Sonuç: Bilgisayarda ses YOK, kulaklığı takınca ses YOK, hdmi ile tvye bağlayınca ses VAR. Hoparlörden ara ara kısa bir tık sesi geliyor. Şu ara kayboldu. HDD'de etkinlik süresi %100 oldu, ama en son format öncesi sorunu çözdüm.

Velhasıl, ne yaptım ettim çözemedim.

Lütfen yardım.

AYNI Bilgisayardan bizdede var ancak bu sorun kullanıcı hatası yada altta bir şey açık olduğu için winodws sesini düşürüyor olabilir.

Re: Ynt: Bilgisayarım ses yok

Bende de eski Samsung laptop için aynısı oldu.Cesaret bu ya....
Açtım Laptop un içini. Kıl inceliğinde bir tel boşta idi.Usülüne uygun olarak ( gazlı havya ile topraklı masa ve steril ortamda) lehimledim.
Ses geldi.

Hocam servise götürün bence en mantıklısı kendim yapayım derken bozabilirsiniz.Bilginiz var mı bu konularda

USB girişli ses kartları mevcut hocam fiyatı 5 lira falan onu kullanıp denerseniz en azından sorunun ses kartından kaynaklı bir problem olup olmadığını anlarsınız.
Ek olarak uyumlu ses kartı driver yüklediğinizden eminmisiniz.Denetim masası Aygıt yöneticisinden veya ses ayarlarından kayıttan yürütme aygıtları alanında kaç adet ses kartı görünüyor kontrol edermisiniz..Birden fazla ise çakışmadan dolayı ses alamama durumu olabilir

aLiSelim' Alıntı:
Cihaza hiç su döktünüz mü hocam
Hayır hocam cihaz ile sıvı teması olmadı.
Dipnot:Sanırım bu cihazda sıvı izolasyonu var.

aLiSelim' Alıntı:
AYNI Bilgisayardan bizdede var ancak bu sorun kullanıcı hatası yada altta bir şey açık olduğu için winodws sesini düşürüyor olabilir.
Kullanıcı hatası olarak yorumlanacak işlemlerim:
Manycam uygulaması yüklüydü. Uygulamayı kaldırırken kayıt defterinden bazı uygulama ayarlarını da silmek istedi. "Sil" dedim ve sonra ses gitti. Anlamadığım şey, 2 formattan önce sistem kurtarmayı çalıştırdım, 10-15 gün önceki bir tarihe gitmeme rağmen ses gelmedi. Sorun halen güncel ve artık sorunun yazılımsal olmadığını düşünüyorum.

ctrl+z' Alıntı:
http://www.bilgisayarbilisim.net/donanim-genel-f43/dijital-ses-s-pdif-ses-gelmiyor-t158764.html

sanırım benzer bir soru yaşıyoruz ses aygıtı dijital olarak mı gözüküyor sizde de?
Bendeki görüntü bu şekilde
brjWZY.jpg

COBOL' Alıntı:
Bende de eski Samsung laptop için aynısı oldu.Cesaret bu ya....
Açtım Laptop un içini. Kıl inceliğinde bir tel boşta idi.Usülüne uygun olarak ( gazlı havya ile topraklı masa ve steril ortamda) lehimledim.
Ses geldi.
O kadar şanslı olabilir miyim acaba :eek:

aLiSelim' Alıntı:
Hocam servise götürün bence en mantıklısı kendim yapayım derken bozabilirsiniz.Bilginiz var mı bu konularda
Hocam sisteme donanımsal bir müdahale de bulunmadım. Sadece yazılımsal olarak çözme gayretindeydim. Toshiba Türkiye Distribütörü ile görüştüm, benden güncel driverları tekrar yüklememi çözüm olmazsa pc'i göndermemi istediler. Onların önerilerini daha önce uygulamıştım ama bir işe yaramadı.
Velhasıl, özellikle yazılım tarafında yoğun biçimde bilgisayar teknolojilerinin içindeyim. Bu deneyimlerime dayanarak yazılımsal olarak donanıma zarar verebilecek bir hareket yapmadığımın farkındayım. Şu an daha önce hiç karşılaşmadığım bir sorunla karşı karşıyayım ve internetteki çözümlerin işe yaramaması karşısında çaresiz hissediyorum.

LEOX' Alıntı:
USB girişli ses kartları mevcut hocam fiyatı 5 lira falan onu kullanıp denerseniz en azından sorunun ses kartından kaynaklı bir problem olup olmadığını anlarsınız.
Ek olarak uyumlu ses kartı driver yüklediğinizden eminmisiniz.Denetim masası Aygıt yöneticisinden veya ses ayarlarından kayıttan yürütme aygıtları alanında kaç adet ses kartı görünüyor kontrol edermisiniz..Birden fazla ise çakışmadan dolayı ses alamama durumu olabilir

Sorunu çözemezsem harici ses kartını deneyeceğim. Aygıt yöneticisi ekran alıntısı alttaki gibi.
vbmrmO.jpg

Donanımı bir driver yazılımı ile inceledim. Ses, ekran, monitör gibi donanım bilgileri enteresan değil mi? Şu an çok şaşkınım :?
QaJr7A.jpg

Arkadaşlar tekrar merhaba. Nihayet sorunu çözmeyi başardım, katkılarınız için teşekkür ederim.

Ubuntu 16.10 sürümünü kurdum. OS kurulurken herhangi bir driver yüklemedim, kendisi kurulum sırasında internete bağlandı ve güncel sürücüleri yükledi.
Kurulumdan sonra halen ses yoktu. Hiçbir ayarla oynamadım, PC'i kapadım ve ne kadar açıklığı var oralardan tüm nefesimle üfürdüm. Şaka değil gerçekten üfürdüm (Nasıl bi nefes varsa artık :puhaha: ) Velhasıl, sorun çözüldü. Sanırım donanım içinde tozdan ötürü şase oluşmuş. Herneyse, benzer sorunu yaşayan arkadaşlar için bir deneyim olsun. Tekrar teşekkürler.

Geri