Bilgisayarı kapatmak?

Kodla Büyü

hastasıyız dede

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar sitede hazırlanan sorulara baktımda bilgisayarı nasıl kapatırız çoktan seçmeli sorusunda; şıklarda başlat-kapat-bilgisayarı kapat ile kasanın power düğmesinden kapatırız şıkları var ve bence ikiside doğru, bu soru bu şekilde hatalı olmazmı? ben kendi bilgisayarımıda power den kapatıyorum, laboratuvarda da çocuklara power düğmesinden kapattırıyorum, ayrıca bunun başlattan kapatmaktan bir farkıda yok, bir sakıncasıda yok.

Power düğmesinin yapacağı işlemi güç seçeneklerinden değiştirebiliyorsunuz sonuçta ve bu durumda da power düğmesi kapat işlevi yerine bizim belirlediğimiz işlemi yapabilir.

KöfteHoRr' Alıntı:
Power düğmesinin yapacağı işlemi güç seçeneklerinden değiştirebiliyorsunuz sonuçta ve bu durumda da power düğmesi kapat işlevi yerine bizim belirlediğimiz işlemi yapabilir.

bence de!!!

KöfteHoRr' Alıntı:

İlk iş BT sınıfında bunu ipTal ediyorum ki yanındaki arkadaşı aklı sıra ŞAKA yapmasın. Çocukların çalışmaları kaybolmasın.

sonuçta power den kapat seçeneği yanlış olarak değerlendirilemez bence, yazılı için söylüyorum, çünkü power den kapat seçeneği işletim sistemi tarafından bize sunulmuş bir seçenek, bilgisayara zarar verme gibi bir durumu yok, yanlış diyemezsiniz, bu yüzden şıklarda power ve başlat-kapat seçenekleri 2si birden varsa soru hatalı olur.

Hocam şahsi fikrimdir çokta mantıklı bir gerekçem yok belkide ama 0 dan küçük sayı yok diye biliyo çocuklar bir seviyeye kadar ve sınavlarda da hocaları sorunca yanlış olmuyor. Dediğiniz doğru ancak belki ortaokul 5-6 değilde 7-8 düzeyinde bunları anlatmak daha doğru olur.Başta önemli olan çocukların bilişim ve bilgisayar adına bir genel kültüre sahip olması. Yoksa bende masaüstüne bir kısayol oluşturup ordan kapatıyorum çift tıklamayla. Daha da kolay oluyor. Bu diğer seçeneklerin olmadığı anlamına gelmez elbette. Ben power tuşunu neden doğru saymam çünkü power tuşu denetim masasından programlanabilir hatta tamamen etkisiz hale de getirilebilir. yani başka amaçlara da hizmet edebilir ancak başlat-kapat daima bilgisayarı kapatır.Ayrıca dediğiniz şimdi için doğru ancak eskiden power tuşuna basmak zararlıydı elektriği kesiyordu hemen sonralardan bu sorun çözüldü(Eskiden kalma bir alışkanlık aslında bu seçeneği şıklara koymak). Ben bunu ,her cihazın farklı bir yöntemle kapatılabildiğini ancak bizim sadece bu yöntemi bilmemizin yeteceğini ve bundan sorumlu olduklarını söylüyorum.

Geri