Bilgisayarı hiç bilmeyene bilgisayar öğretmen

Kodla Büyü

safran

Seçkin Üye
Seçkin Üye
MErhaba arkadaşlar okullar hayat olsun projesi kapsamında okulumuzda halka yönelik bilgisayar kursu açtık. Başvuranlar arasında 1994 doğumlu da var 1947 doğumlu da. Dolayısıyla fareyi tutamayan da var sertifika için gelen de. Ben ne yapmalıyım bu klavye ve fare kullanımını kolay öğretebileceğim bir yöntem var mı yardımcı olur musunuz?

Halk eğitimde açtığım kurslar 20 civarında vardır. Bir tane dedemiz vardı. Yaşı 70 küsür idi. Bir türlü çift tıklayamıyordu. Dedimki çift tıklatırken iki defa tıklatma arasında fare yerinden hiç oynamayacak. O da dediki biliyorum anladım evladım ama ellerim titriyor yerinde duramıyor. Yani parkinson. Çok değişik durumlarla karşılaşabiliyorsunuz.

hocam ben o tip kursiyerlere önce paint i açıp fırçayı tıklıyorum ve sadece fırçayı kullanarak isim soy isim yazdırıyorum, sonra gülen adam çizdiriyorum ve farklı resimler çizdiriyorum ve bunu iki gün devam ettiriryorum ve böylelikle mouse tutmayı öğreniyorlar,
klavye için de açıyorum not defterini önlerine bi kağıt koyuyorum bunu hiçbir düzenleme yapmadan yazdırıyorum. böylelikle klavye ye de alışmış oluyorlar.

sayın hocam arkadaşlarınd edeiği gibi fare alışkanlığı kazandıracaksın önceklikle yoksa boşa anlatırsın her şeyi. Örneği aynı olay benim de başıma geldi bu aralar kursta bir tane bayan var nmeğer hiç bilmezmiş bu aleti. Tabi ben seriye taktım anlatmaya başladım fare klavye derken anakart işlemci ram gidiyorum. O arada hocam fare ne demek diye sormasın mı? :cry: Aha bende şimdi düşünüyorum hala ne yapacam. Diğer elemanlar yüksek okuldan geliyorlar mecbur onlara uygun anlatıyorum yoksa konuştum sana ağır gelir bırak diye, daha da bırakmazsa yapacak bişeyim yok gelip gidecek.

ya bir de halkeğitimde kursa açan arkadaşlar bir sorum olacak. kurs gününü değiştirebilir miyim? kursiyerlerden böyle bir istek geldi ne yapmalıyım? teşekkür ederim

safran' Alıntı:
ya bir de halkeğitimde kursa açan arkadaşlar bir sorum olacak. kurs gününü değiştirebilir miyim? kursiyerlerden böyle bir istek geldi ne yapmalıyım? teşekkür ederim
gayr i resmi yaparsın hocam bi sorun çıkmaz çünkü diğer türlü kurs olurunu değiştirmek gerekiyor(tabi halk eğitime bildirirsin hocam)

safran' Alıntı:
MErhaba arkadaşlar okullar hayat olsun projesi kapsamında okulumuzda halka yönelik bilgisayar kursu açtık. Başvuranlar arasında 1994 doğumlu da var 1947 doğumlu da. Dolayısıyla fareyi tutamayan da var sertifika için gelen de. Ben ne yapmalıyım bu klavye ve fare kullanımını kolay öğretebileceğim bir yöntem var mı yardımcı olur musunuz?
Aynen hocam bende 160 saatlik kurs açtım 15 gün kaldı bitmesine. yaşı 58 olanda var 16 olanda çok sabır istiyor. yaşlılara biraz daha basit işler gösteriyorum. yani yapıp da mutlu olacakları şeyler. yoksa ne yapacaklar bilgisayar kursu sertifikasını. interneti açıp haber okusalar. yemek tarifi falan alsalar, word de resim falan ekleseler yeter. fazla kasma hocam zaten bi zaman sonra kendileri sıkılıp ayrılırlar. :mrgreen:

O kursu ben de veriyorum. Her yaştan veli var. Ben Paint te aktiviteler yaptırarak fare kullanmaya alıştırdım.

paintte aktiviteler yaptırmak iyi fikir teşekkürler arkadaşlar inşallah çok sıkmazlar :)

ya arkadaşlar bilenlerle bilmeyenler aynı sınıfta olunca ne yapacağımı şaşırıyorum. Bir taraf fareyi bilmiyor diğer taraf program öğrenmek istiyorum ne yapmalıyım? bir de ders çalışma notu olan var mı? bilmeyenlere verebileceğim? bilgisayar nasıl açılır nasıl kapatılır gibi şeyler?

farem oyununu oynat hocam..
oynarken öğrenirler..

Ekli dosyalar

• farem (1).rar
    111.8 KB · Görüntüleme: 248
Geri