Bilgisayar Uzak Masaüstünde bazen yavaş çalışıyor. Nedeni?

Kodla Büyü

TurkAdam

Aktif Üye
Arkadaşlar 11 şube ve 1 merkez olan bir ağ yapısı var. Farklı mahallelerde bulunan bu şubeler merkezdeki 2 adet farklı internet hattı kullanan Serverlara IPsec VPN ile bağlı. Merkezdeki VPN Modem Draytek 3900. Şubelerde de Zyxel'in farklı model ürünleri var.

10 şubenin bilgisayarları iki server'a (birinin IP'si 192.168.2.38, diğerinin 192.168.40.38) uzak masaüstünden ip'leri yazarak sorunsuz olarak vpn üzerinden bağlanıyor. Hızları da normal.

Ancak elimde Zyxel VMG3312-B10A modem olan başka bir şube var. Sorun şu: Bu şube uzak masaüstünden iki farklı sunucuya bağlanırken de 1-2 günde bir yavaş çalışıyor. Yerel pc'de sorun yok, internete normal giriyor. sadece uzak masaüstü yavaş çalışıyor.

Şubedeki modemi kapatıp açıyorum ve böyle bazen hız düzeliyor bazen de kapatıp açıyorum bir yarım saat sonra falan düzelebiliyor ya da birkaç kez aç-kapa yapıyorum. Yani belirsiz bir durum var, ne zaman düzeleceği belli olmuyor. Bu sorun yaklaşık 2 aydır yani Draytek VPN modem kurulduğundan beri var.

Telekom'dan görevliler kontrol etti, hatta sorun yokmuş.
VPN ayarlarını kurcaladık bir değişiklik yok.
Zyxel modemin firmware'si de güncel.
El terminallerinden bağlanınca da aynı sorun oluyor. Yani pc'den kaynaklı değildir.

Sorun modemden kaynaklanıyor olabilir diyorum ya da VPN ayarlarından. Modemi değiştirmek istemiyorum. Zyxel'in böyle özellikli bir modemi de 700 tlden başlıyor. Zyxel'in aramasını bekliyorum şimdi. Olmadı artık paraya kıyıp teknik ekibi olaya dahil etcem.

Bu konuda bir tavsiyesi-düşüncesi olan varsa yazmaktan çekinmesin lütfen. :)

Geri