BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ İÇİN KARİYER/GELECEK ALTERNATİFLERİ

Kodla Büyü

black_soul

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba. Hepiniz gibi bende -düz lisede bilgisayar öğretmeni olarak- sizin yaşadığınız sıkıntıları yaşıyorum. Norm fazlası olarak Haziran ayında yeni okuluma gideceğim, tekrar aynı senaryoları sil baştan yaşayacağım. Alternatif arayışları içerisindeyim. Bu konumumdan dolayı başta 28 Şubat sürecinde meslek liselerini sadece öğretmenliğe yönlendiren herkese nefretlerimi, beddualarımı, günümüz içinse bizi böyle pespaye bırakan, duyarsız olan siyasi otoriteye sitemlerimi her gün olduğu gibi bu konu vesilesiyle de bir kere daha 30 yaşında, 2 çocuk babası olarak iletiyorum.

ALES ve yabancı dil sınavlarına hazırlanıyorum ama bölümüm ile ilgili yüksek lisans ya da doktora yapmanın ne gibi faydaları olabilir şüpheliyim. Yurt dışı öğretmenlik sınavları içinse takip edenler bilirler sadece 5 kişilik kontenjanla Suudi Arabistan vardı o sınava da gün/ay olayından girememiştim. Seneye o sınava da gireceğim. Ayrıca alternatif olarak kurum değiştirmekten bahsediliyor, farklı kuruma geçmek risklide olsa düşünülebilinir. ÖYP programları ile akademik kariyer olayı var. Biraz uç olacak belki ama herşeye sıfırdan başlamak ve üniversite sınavlarına girmek var. Bir ticarethane açmak var.

Anlaşıldığı üzere kafam hayli karışık bu noktada bana görüşleriniz ile katkıda bulunursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Ben de bolumumu ya da kurumumu degistirmek istiyorum, yuksek lisansi da dusunuyorum.

Acikogretim okul oncesi ve ingilizce ogretmenlikleri kaldirildi.
Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatıldi.
Fen Edebiyat Fakultelerine formasyon da verilmeyecek artik.

Yani acikogretimden ya da 2. ogretimle tekrar bir bolum okuma hayal oldu gibi.

Yuksek lisans yapilabilir belki. Kurum degistirme ile fikri olan paylasirsa cok iyi olur.

bizim bölüm 2000 2006 arası çok popülerdi o dönemler y.lisans yapmak vardı.biraz idealist olunmalıymış.jeton geç düştü.bundan sonra y.lisans yapmak ne getirir bilmiorum.fen edebiyatlalrda güzel bi bölüm okunabilir aslında bizde formasyona gerek kalmaz.zaten formasyon aldık fen edb okuduğumuzda alan değiştirebileceğimizi düşünüyorum.ve bende işin açığı fen edb mat okumayı düşünüyorum.ticaret aslında en mantıklısı ama öğretmenliği bırakmadan ticaret yap.bilgisayar işinden ekmek yenilir daaha.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, yalnız değilsiniz. Hepimizin aklından üç aşağı 5 yukarı aynı şeyler geçiyor. Bende kurum değiştirmek, sınavlara girmek, gibi birçok şeyi aklımdan geçiriyorum. İşe yarar mı bilmiyorum ama Kpds ve Kpss ye girmek için başvurdum. Zaman buldukça onlara bakmayı düşünüyorum. Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Ama aklımdan geçen bu seçenekler için herkesin bildiği gibi torpil gerekiyor. Oda bizde yok. Şansım varsa allah yüzümüze bakar belki. Bu başlık bakalım belki bana da bir ışık tutar

Hocam sadece tavsiyem. yüksek lisans işine girişin fakat eğitim yönetimi alanın da yapın mümkünse tezli. ilk idarecilik sınavı ile idareciliğe geçin. yüksek lisans bittiğinde ingilizce işini halledeceğe benziyorsunuz yine eğitim yönetimi doktara.. böylece farkınızı ortaya koyarsınız. bizim bıranşlarımızdan artık yöneticilerin olması gerektiğine inanıyorum.

beni sorarsanız idareci değilim. genel lisedeyim. ilk etapta meslek lisesini düşünüyorum. ve meb içerisinde eğitim yönetimi yüksek lisansımı tamamlamaya çalışacağım..

Hocam benim şahsi düşüncem yüksek lisans veya ÖYP olaylarının pek mantıklı olmayacağı. Şu an YL yapıyorum, tezdeyim ama 1.si çok özverili olmalısınız, 2.si çok çalışkan olmalısınız. Ynai öyle idare eder gideriz felan olmuyor. Ben yapamadım yani. ÖYP'dekilerin durumu için YÖK'deki forum sitesini takip edin. HEpsi ağlıyor. Bölüm değiştirmek, yeniden okul okumak epeyce zahmetli.
Bence geriye tek biişey kalıyo, 20-30 sermaye ile ticarete girmek. Kırtasiye, kafeterya, internet kafe, bilgisayar teknik serviis, yazılım, web tasarım şirketi gibi işler düşünülebilir.

bu konu sabitlenmeli.kariyer planı diye bir bölüm olmalı ve isteyen üyeler fikirlerini paylaşmalı bence

"Başka bir kuruma geçişte işlem basamakları

Bir çok memurlar.net üyesi zaman zaman, başka bir kuruma naklen geçişin nasıl olacağı konusunda soru yöneltmektedir. Bu husus, 657 sayılı Kanunda veya başka bir yönetmelikte tek tek yazmamaktadır. Bu nedenle, bu soruya özel bir bilgilendirme yapmak uygun olacaktır. İşlem basamaklarının ne olduğu hakkında bilgi için tıklayınız.

1- Aşağıdaki yazı, A kurumunda memur olarak çalışmakta olan bir memurun, B kurumundaki başka bir memuriyete geçişine ilişkindir. Belediyeden, TSK'dan veya üniversiteden başka bir belediyeye, üniversiteye veya genel bütçeli kurumlara nakil hakkında da aşağıdaki işlem basamakları uygulanmaktadır.

2- Ancak işlem basamaklarını belirtmeden önce şu hususu vurgulamak gerekmektedir: Bir memur başka bir kurumdaki her unvana naklen atama isteyememektedir. Naklen atama istenilecek unvanın, o kurumun görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğine uygun olması gerekmektedir. Örneğin memur olarak çalışan bir kişi, mühendislik mezunu olsa dahi, başka bir kurumdaki mühendis kadrosuna naklen atanamaz. Sadece şuan bulunduğu unvanla aynı denkteki diğer unvanlara naklen atama isteyebilir. Aynı denkten neyin anlaşılması gerektiği, geçiş yapılmak istenen kurumun atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yer almaktadır.

İŞLEM BASAMAKLARI

1- Geçiş yapılmak istenen kurumun personel genel müdürlüğüne, naklen geçiş yapılmak istediğine dair bir dilekçeyle başvurulmalıdır (Kurum bu başvuruya olumlu yanıt vermek zorunda değildir. Takdir hakkı vardır. Bu nedenle, kurumun en üst düzey yöneticisine ulaşılmalıdır)

2- Geçiş yapılmak istenen kurum geçişi kabul ederse, bu halde, çalıştığınız kuruma muvafakat sorulacaktır.

3- Çalıştığınız kurumun muvafakat vermesi gerekmektedir. (Muvafakat vermesi zorunlu değildir. Ancak muvafakat verilmeme işleminde hizmet gereklerine uygunluk olmadığı düşünülüyorsa, dava konusu edilebilir)

4- Muvafakat verilirse, yeni kurum atama yapar.

5- Atamayı yapan kurum, çalıştığınız kuruma ilişik kesme yazısı yazar. (İlişik kes yazısına rağmen, kurumlar bu yazıyı da bekletmektedir. Kanunen, "ilişik en geç 15 günde kesilir" diye bir kural bulunmamaktadır)

6- Çalıştığınız kurum, ilişiğinizi keser. Size tebliğ edilir. Siz de tebliğ ettikten sonra, kurumdan ayrılır ve diğer kuruma başlarsınız."

http://www.memurlar.net/haber/216200

imkansiz gibi gorunuyor sanki :(

"5 yıllık öğretmenim.öğretmenlik yapmak istemediğim için devletin herhangi bir kurumuna devlet memuru olarak geçmek istiyorum.bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. 31 Ocak 2012 "

bizim durumda olan bir meslektasimiz memurlar.net'de sormus ama cevap verilmemis ogretmenler icin ne yapilabilecegi konusunda. karisik isler...

bence hiç vakit kaybetmeden yeni bir hedef seçip ona yığunlaşmak lazım 3-5 sonra bir yere geliriz.

Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine öncelik verilmeseydi Optisyenlik 2yıllık bölümü düşünülebilinirdi. 2000 TL+ SSk / AY ile diplomasını kiraya verenler olduğunu duydum. Bu bölümü takip ediyorum seneye bu sınavsız geçişler kalkarsa düşünülebilinir.

Arkadaslar ben 2 hafta önce bir üniversitede uzman olarak göreve basladım. Cok sıkılmıştım artık Mebden. Kısaca bilgi vereyim.

Maas konusu: Milli eğitiminin maasından 150 TL daha yüksek, ama ekders yok. Formatörseniz maasınız biraz düşecek. Uzmanlık için ales ve yabancı dil yetiyor. Yüksek lisans istemiyorlar. Calışma sartları 830-500 arasında.

Uzmanlar genellikle rektörlüğe bağlı olarak bilgi-işlem de çalışıyorlar. Ben bir ofis ortamında yazılım üzerine calısıyorum(C# ve Mssql ile ugrsıyorum) Şimdilik mutluyum çünkü bir şeyler üretmek için ugrasıyorum. Bu da bana keyif veriyor. Mebde köreleceğimi düşünüyordum. Meb de aslında cok rahattı işim. Ufak bir okuldaydım ama ders yoktu, üretkenlik yoktu buda artık sıkmaya baslamıstı.(Herkesin derdi de bu zaten). Şimdi daha çok yoruluyorum ama mutluyum.

Herkes için Allah hayırlısını versin.

Not:Muvafakat işi 1 ayda halloldu. Üniversite ve bakanlık aralarında yazışıp hallediyorlar. En son okulunuza yazı geliyor zaten. Benim bir şey yapmama gerek kalmadı.

mustiege' Alıntı:
Arkadaslar ben 2 hafta önce bir üniversitede uzman olarak göreve basladım. Cok sıkılmıştım artık Mebden. Kısaca bilgi vereyim.

Maas konusu: Milli eğitiminin maasından 150 TL daha yüksek, ama ekders yok. Formatörseniz maasınız biraz düşecek. Uzmanlık için ales ve yabancı dil yetiyor. Yüksek lisans istemiyorlar. Calışma sartları 830-500 arasında.

Uzmanlar genellikle rektörlüğe bağlı olarak bilgi-işlem de çalışıyorlar. Ben bir ofis ortamında yazılım üzerine calısıyorum(C# ve Mssql ile ugrsıyorum) Şimdilik mutluyum çünkü bir şeyler üretmek için ugrasıyorum. Bu da bana keyif veriyor. Mebde köreleceğimi düşünüyordum. Meb de aslında cok rahattı işim. Ufak bir okuldaydım ama ders yoktu, üretkenlik yoktu buda artık sıkmaya baslamıstı.(Herkesin derdi de bu zaten). Şimdi daha çok yoruluyorum ama mutluyum.

Herkes için Allah hayırlısını versin.

Not:Muvafakat işi 1 ayda halloldu. Üniversite ve bakanlık aralarında yazışıp hallediyorlar. En son okulunuza yazı geliyor zaten. Benim bir şey yapmama gerek kalmadı.
hocam kaç yıl meb de çalıştınız ales ve kpds puanlarınız neydi. bir de üniversitedeki uzman ve uzman yardımcıları başka hangi işlerle uğraşıyorlar rektörlükte

hocam bir de uzmanlar sözleşmeli olarak görevlendiriliyorlarmış. ilerde iş güvencesi açısından sorun yaşanması gibi bir durum olurmu. bir uzmanın görev süresini uzatmamak için sicil notunu düşük verip ilerki dönemlerdeki sözleşmesini feshedebilirlermi? sonra eldeki tavuktan olmak varmı yani bu işi kovalamayı düşünüyorum ben çünkü

Arkadaşlar ben de mustiege isimli kullanıcının belirttiği uzman kadrosunu kazandım ama öğretmenlikle kıyaslayınca mantıklı gelmedi. Neden mi? Maaş olarak meslek lisesindeyseniz ve ek dersiniz iyiyse uzmana göre en az 400-500 lira fazla alıyorsunuz, ayrıca öğretmenlikte uzmanlığa göre malum yaz tatili daha uzun. Yine tayin olayına gelince öğretmenlikte bir nebze olsun memleketine gidebilme şansın var fakat uzmansan olduğun üniv. çakılı kalırsınız. Üniversite ortamında olmanın en büyük avantajı bence mesleki yenilikler daha yakından takip edebilme ve kendini geliştirebilmektir. Sanırım birçoğumuz meb'de kendimizi geliştiremediğimiz için huzursuzuz.

Memur zihniyeti derler ya bir süre sonra hepimize işliyor.

İlkokulu bitirememiş adamlar 1000 lira sermaye buluyor 10000 yapıyor, yiyor. Sonra batırıyor. 2000 lira buluyor batırıyor. Biraz daha buluyor 20000 lira yapıyor. Derken mecburen işletiyorlar paralarını. Bakıyorum benim alırken yazık diye düşündüğüm en kalite sigarayı acımadan içiyor, Ulan bu sene giyerim dediğim takım elbiseyle araba itiyorlar. Günlük yaşıyor bişekilde hayatı kıvırıyorlar.

Bizse sabit 2000-2500 liraya bağlıyoruz kendimizi adım atamıyoruz. Ve bu memur zihniyeti de bırakmıyor yakamızı.Yani istifaya cesaret etmedikçe "küçük bir dükkan açayım", "şuraya ortak olayım", "ordan bunu getiriyim satayım" sözlerinin hepsi hikaye.

Öz eleştiri yapacam : "Yediremiyorum Abi"

ocelote' Alıntı:
Ben de bolumumu ya da kurumumu degistirmek istiyorum, yuksek lisansi da dusunuyorum.

Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatıldi.

Yuksek lisans yapilabilir belki. Kurum degistirme ile fikri olan paylasirsa cok iyi olur.

fen edebiyata formasyon verilmesi bizi ilgilendirmez hocam bizim formasyonumuz zaten var biz öğretmeniz... fen edebiyatı okunup branş değişikliği yapılabilir.. ama branş değişikliğinin alım durumunu, şartlarını bilmiyorum

egitimci.' Alıntı:
ocelote' Alıntı:

fen edebiyata formasyon verilmesi bizi ilgilendirmez hocam bizim formasyonumuz zaten var biz öğretmeniz... fen edebiyatı okunup branş değişikliği yapılabilir.. ama branş değişikliğinin alım durumunu, şartlarını bilmiyorum
hocam böyle önemli bir konuda bu kadar emin konuşmasak daha iyi olur bence
net bilgim yok ama fen edebiyatta bölüm okumak geçişisi sağlamaz bence. çünkü alınan formasyon dersleri sadece bir branş için kullanılabilir. fen edebiyatta çift anadal yapan bir öğrenci formasyonu sadece bir branş için alabildiğine şahit oldum. ayrıca farzedelim ki fen edebiyat fizik bölümünü kazandınız, fizik branşının stajını yapmamış oluyorsunuz...

Hocam formasyon "Öğretmenlik Meslek Bilgisi" alanındadır.
Yani Fizik formasyonu, biyoloji formasyonu, edebiyat formasyonu vb. şeklinde değil.
Bakanlıktan Fen Edebiyat diploması ile alan değiştirilebileceğine dair Bilgi Edinme cevapları gördüm forumda ama bu vakitte arayamayacağım.

konu uzayıp gidecek belli, en son ya da aralarda :)
öğretmenlik artı farklı bir iş? sonucu çıkarsa lütfen bulduuummmm diyen arkadaş bana da pm atsın bi zahmet...
cv:
askerlik yapmış, meslekte 4. yıl, yl yapıyor, 10 yıl geçmesine rağmen öss den iyi bir puan alabilecek, karadeniz bölgesinde çalışmaktayım :)
ves slm...

arkadaşlar bende 1 ay önce ilçemiz belediye başkan yardımcısından beldiye bilgi işlem müdürlüğü teklifi aldım. çalışma saatleri aynı 08.00-17.00 resmi tatiller var. ama yaz tatili 20 gün sadece. ve öğretmen maaşına göre 1.000 tl daha yüksek. 1 aydır gelgitler yaşıyorum. aslında bilgi işlem müdürlüğü statüsü ve maaşı açısından çok cazip ama kurum belediye olunca iş değişiyo. siyaset işi bu. farklı bi belediye geldiğinde beni müdürlükten alıp başka bişeye verebilirmiş. işten çıkaramıyor kadrolu oluyorum ama kurum içinde mesela fen işlerine verebilirmiş beni. kafam karışık.bu konuda bilgisi olan varsa lütfen beni aydınlatsın. siz olsanız ne yaparsınız?

aradaugrarim' Alıntı:
Hocam formasyon "Öğretmenlik Meslek Bilgisi" alanındadır.
Yani Fizik formasyonu, biyoloji formasyonu, edebiyat formasyonu vb. şeklinde değil.
Bakanlıktan Fen Edebiyat diploması ile alan değiştirilebileceğine dair Bilgi Edinme cevapları gördüm forumda ama bu vakitte arayamayacağım.
hocam staj nasıl olacak peki? fizik mezunu olsanız fizik stajı yapmamış olacaksınız... stajlar farklıdır branşlara göre. formasyon branşa göre açılıyor hocam, çünkü açılan branşın stajına gidiyor öğrenciler...
ayrıca bazı üniversiteler için 2. üniversitede muafiyet de olmuyor. yani eski alınan formasyon derslerini tanınmayabilir
bunlar sadece benim yorumlarım. böyle önemli bir konuda temkinli davranmak gerekiyor, oradan buradan söylemlerle yola çıkmamak lazım.
ben olsam 147'deki elemana da güvenmezdim, çok istisnai bir durum. il mem'de çalışan yönetmeliklere hakim bir memura sormak daha mantıklı, meb bilgi edinme ile de cevap alınabilir...

belediyeden uzak durun arkadaşlar huzursuz yerlerdir ben kardeşimden biliyorum Allah bi daha düşermesin demişti kardeşim...şimdi üniversitede memur olarak çalışıyor...

Yeniden merhaba. Arkadaşlar bu açıköğretim ve üniversite 1. öğretimde harçların kalkması sanırım ortamı biraz hareketlendirir. Hani isteyen arkadaşlar olabilir şahsen ben 2.üniversite kapsamında Açıköğretimde bir bölüm okuyayım diyorum nasıl olsa harç ücreti yok. Bu gelişme ile bu topiği biraz daha tartışabiliriz diye düşünüyorum.

Geri