Bilgisayar Lab. Msn Kullanımı

Kodla Büyü
sbil hocam,

gpedit.msc komutu kesinlikle çalışır, ancak sizde çalışmadığına göre bir problem olmalı...
Farklı şekillerde çalıştırmayı deneyin örneğin GPEDIT.MSC yada en iyisi başlat-->tüm programlar-->donatılar-->komut istemi ekranına gpedit.msc yazarak bir deneyin.

Buna rağmen yine çalışmazsa windowsunuzda bir problem var demektir.
Bir de işletim sisteminiz hakkında bilgi verirseniz sorun daha anlaşılır olur.Kolay gelsin...

Ben de yasaklar havada uçuşuyor net i kapattım kafam rahat yoksa illegal sitelerde kendilerini atıyorlar hemen. zaten öğrencilere bir yasağı getirdin mi inadına o yasağı çiğnemeye çalışıyorlar. Hem net i açtın mı ders amacının dışına çıkıyo.

Ana makinamda 2 tane ağ kartı var, ders anlatırken öğrencileri internet bağlantısını kesiyorum. Kesmediğim zaman desle ilgilenmiyorlar. Zaten bizim dersin not korkusuda olmayınca başedilmiyor. Ama ben dersimi anlatmış olim de öğrenciler ne yaparsa yapsın dersek içimize sinmez sanırım. Eğer öğrencilerin internet araştırması var ise boş olan derslerde lab onlara sonuna kadar açık.

Sevgili kardeşler. Bizim insanımız teknolojiye çabuk adapte oluyor ama işin gereksiz yönlerinide öğrenmeye çok meraklı. Çocuklara bişeyler öğretiyorsun hemen işin kompelalığını öğrenmeye başlıyorlar. Bu Msn aynen öyle. Ben de şahsen kişilikler gelişmeden bunlara izin vermek doğru değil. Bu benim fikrim. Askere gidenleriniz varsa bi sözü iyi bilir. "Emniyet güvene mani değildir" Saygılar

Bence yasaklama yerine kontrolü biraz artırmak yetiyor. Benim yaptıklarım:1-Bütün monitörler içe bakıyor. Uygunsuz siteye girme olasıığı çok zayıf. 2-Bütün bilgisayarları NetOp programı ile ana bilgisayarda izleme imkanı var. Öğrenciler de bilgisayarlarının izlenebildiğini biliyorlar. Bu uyarı masaütlerinde de yazılı. Ders boyunca hafiyecilik oynamıyoruz. Ama öğrencilerin bunu bilmeleri daha kontrollü olmalarını sağlıyor. 3-Bilgisayar dünyasında paylaşım çok önemli. Ben bilirim dediğinizde, yerinizde sayabiliyorsunuz. Benim dediğim olacak deyip, yasaklar getirmek yerine, öğrencileri de paylaşıma açarsanız, bırakın onlara birşeyler öğretmeyi, onlardan gelen şeyleri öğrenmeye yetişemiyorsunuz. Hacker'ın dediklerine katılıyorum. Yasaklar onları yeni şeyler keşfetmeye zorluyor. MSN'de ekonomik konular konuşulmuyor elbette. İzlediğim öğrencilerin %90'ının kulladığı kelimeler ortak: Bugün ona yüz vermedim. Bu işin bittiğini düşünüyorum. Bu gün okulda kaldım tost yedim. Falanca hoca bana taktı vs.. vs.. Bence yasaklar yerine, öğrencileri paylaşıma açıp, müfredat programı dışında harikalr yaratmak çok güzel oluyor.

Arkadaslar bence msn kullanımın keyfi uygulamsı degil de resmi uygulası uzerinde dursak daha iyi olur.Okullarda bilgi teknolojisi sınıflarında, ders sırasında veya sınıfların acıldıgı hergangibir etkinlik zamanda ogrencilerin msn mesenger veya benzeri programlar kullanması ile ilgili resi bir kısıtlama veya kullanımına dair resmi bir yazı var mı?bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

evet var, hatta bu yazı geldikten sonra okulların her yerine chat yapmak yasaktır diye yazmış bizim müdür.

cogullu' Alıntı:
evet var, hatta bu yazı geldikten sonra okulların her yerine chat yapmak yasaktır diye yazmış bizim müdür.

o yazının sayı ve numarasını yada yazının kendisini e-mail ile bana gondermeniz mumkunmu?yada buraya yazarsanız tum arkadaslar faydalanmıs olur.thnks ;)

cogullu' Alıntı:

o yazının sayı ve numarasını yada yazının kendisini e-mail ile bana gondermeniz mumkunmu?yada buraya yazarsanız tum arkadaslar faydalanmıs olur.thnks ;)

bütün resmi kurumlarda bu yazı var demek ki çıkmış böyle bişey ama sayısını bilmiyorum :!:

Ben msn yi tamamen kaldırdım. özellikle kız öğrenciler yüzünden. neler yazdıklarını bir kontrol etseniz... birde okuldayım.... diye devam ediyor

mkoken16' Alıntı:
Ben msn yi tamamen kaldırdım. özellikle kız öğrenciler yüzünden. neler yazdıklarını bir kontrol etseniz... birde okuldayım.... diye devam ediyor
kesinlikle bende kız öğrenciler yüzünden kaldırdım bütün MSNleri, kızların yazdıklarını görünce çok şaşırdım doğrusu :eek:

Öncelikle Ben her derste 20 dk gibi bir sürenin arttığını kabul etmiyorum.

Ben 4 haftada bir serbest çalışma (Oyun değil) yaptırıyorum, öğrencinin merak ettiği her tür işlemi yapması için, buna msn vb. de dahil.

Bunun yanında internet ve iletişim ünitesinde de adres alıp msn vb. prog kullanımı anlattım.

İlgili ünitenin başında "bu tür programlar için öğrencinin bakış açılarını ve kullanım amaçlarını" iyi kavramaları için çaba sarfediyorum.

Yasaklamayalım. :twisted:

hocam bende önce yasaklama taraftarı değildim ama o yazdıklarını görünce başka çare kalmadı. yazdıklarını gördüğümü bile bile yazıyorlar hemde, bende hak ettiniz dedim ve sildim hepsini...
okulda MSNe çare bulumıyorum...MSNi üç-beş öğrenci dışında hepsi çok farklı amaçlar için kullanıyor malesef :!:

Öğrencilere labda internet serbest fakat msn serbest olmamalı.
Ben labaratuarımda msnyi yasakladım. Msn demek onlar icin bos muhabbet ve boş zaman anlamında bence. Hicbir sey yapmasa herhangi bir siteyi bulup gezmesi bile yeter.Netopta msnye gireni gördügümde bilgisayarını kapatıyroum. Bu ona ve görenlere ders oluyor bilgisayarının kapanmasını göze alamıyor kimse. MSnye girmeyince ilgilenecek bir site mutlaka buluyorlar.

'Ayrıca site engellemek isitiyorsan ayrıca gözcü gibi bir programda kullanabilirsin...'
ilter

ya bi gözcü program ismi söyleyebilir misiniz?

Okulda msn i engellemenin en güzel yolu debian server üzerine squid proxy kurmaktır. hem msn i hem de açılmasını istemediğiniz siteleri engelleyebilirsiniz.Sizin özel olarak izin vermediğiniz hiç bir bilgisayar yasaklardan kurtulamaz. Ben kurdum çok rahatım tavsiye ediyorum.

ben anca yettişiyor 2 kiş oturdukları için zaten ilk 5 dk yerleşmeleri ve bilgisayarı açmayla geçiyor ders dinleme yada izleme ve onlarda uyguluyorlar bazen yetişmiyor wakit yeterse açıtıyorum

Bilgisayarların hiç birisinde MSN kurulu değil, ancak ders dışı etkinlik saatlerinde öğrenciler o saatlerde serverda paylaşıma açılan klasöre girip MSN kurulum dosyasından kurabiliyorlar. Bu şekilde daha kontröllü olacağını düşünüyorum. Çocukların özellikle yan bilgisayarındaki arkadaşıyla konuşup küfürleşmesi veya daha farklı diyaloglara girmesi ders esnasında kontrolü zor olabilir. Bu açıdan ders saatlerinde yasaklanmasını, ders dışı etkinlik saatlerinde özgürce kullanmalarını destekliyorum. :twisted:

eakkus' Alıntı:
Bilgisayarların hiç birisinde MSN kurulu değil, ancak ders dışı etkinlik saatlerinde öğrenciler o saatlerde serverda paylaşıma açılan klasöre girip MSN kurulum dosyasından kurabiliyorlar. Bu şekilde daha kontröllü olacağını düşünüyorum. Çocukların özellikle yan bilgisayarındaki arkadaşıyla konuşup küfürleşmesi veya daha farklı diyaloglara girmesi ders esnasında kontrolü zor olabilir. Bu açıdan ders saatlerinde yasaklanmasını, ders dışı etkinlik saatlerinde özgürce kullanmalarını destekliyorum. :twisted:

Bence de sence :)

Ben hiç kapatmadım msni. Zaten ders işlerken ancak uygulamaları yetiştiriyorlar. Bu sene işleri daha zor olacak. Müfredat değişti. HEpsini birbiriyle yarıştıracağım. Bakalım düzenlediğim yarışmaları kim kazanacak:)

biz de internet var ama her nedense msn ye girmiyor.hata veriyor.Eğer girseydi.ders dışı zamanlarda ödevlerini araştırmak için lab a geliyorlar.bu zaman diliminde msn ye izin verirdim.

acıkcası arkadaslar bende ınternet kullandırmayı dusunuyorum bu yıl lab ta ınternet yoktu bu yıl olacak ınsallah ama benım cocuklar fazla bırsey bılmıyorlar fazla sorun olacagını sanmıyorum ben sızden netop varı programların adreslerını ısteyecektım nasıl kullanılacagı falan

ilter' Alıntı:
Geçen senen msn nedeniyle öğrencilerden başım çok ağrıdı. Bu nedenlede msn e izin verip vermemek yerine msn nin çalışmasını tümüyle engelledim. Öğrenci msn kursa bile çalıştıramaz.. Bunun için gpedit.msc'den msn e erişimi engellemek yeterli. İnternet erişimini ise öğrenci yönetim programlarıyla istediğin zaman kapatıp açabilmek zaten mümkün...
evet bende uygun görmüyorum olayı saptırıyorlar bu msn nasıl engelleyeceğim hocam banada bir açıkla net engellenmiyor malum derslerdenet üzerinde olmaya başladıı

arkadaşlar öğrencilerin msnyi kullanamamalarının bir youlunu biliyorum hem de çok basit benim bulunduğum yerde bir internet kafeciden öğrendim. ama bu bilgiyi buradan paylaşırsam öğrencilerinde bir şekilde öğreneceğini düşünüyorum. bu yüzden bir başka çözüm bulalım da ben size başka bir şekilde aktarayım bu bilgiyi.
saygılar....

bende internet ve msn sürekli açık ama benden izin alarak giriyorlar.tabiki arada izinsiz girenler oluyor ama bilgisayarını kapatıyorum ders boyunca buda düzeni sağlıyor diye düşünüyorum...
sehergin mail atabilirsin ghostbes@hotmail.com...

ben kesinlikle msn ve youtube izin vermiyorum cok ilginç videolar buluyorlar bende yasakladım

Geri