Bilgisayar Destekli Eğitim

Kodla Büyü

akulu

Site Gezgini
Merhabalar,
BÖTE 2.sınıf öğrencisiyim."Öğretmenlerin Bilgisayar Destekli Eğitimde yaşadıkları sorunları" konu alan bir ödevim var.
Bilgisayar Destekli eğitimde öğretmen,öğrenci ve idare bakımından hangi sorunlarla karşılaşıyorsunuz paylaşırsanız sevinirim..

Hangi, üniversite bilmiyorum ama BDE konusunda sıkıntılar çok fazla yok... Bi nebzede olsa e-okul v.s. gib uygulamalar ile işler rayına oturmakta gibi... BDE adı altında kast edilen Bilgisayar Destekli Öğretim ise hala powerpoint seviyelerinde gezmekte... Çünkü; BTR işini hala okulda teknik problem giderme, bilgilendirme şeklinde algılayan bir bakanlığımız ve branş kitlemiz mevcut... Diğer branşlarda word, excel kullanmakta bile zorlanan öğretmen sayısı azımsanmayacak kadar fazla dolayısıyla powerpoint seviyesi dedim ama o seviyede bile kullanabilen arkadaşımız az. İnternetten elde edilmiş PDF ve Word dökümanlarıyla ders işleyenler, öğrenciler sunum yaptırnca BDÖ yaptığını sananlar var... Bu işin sistem, idare ve öğretmen tarafından bakılmış hali... Öğrenci tarafından bakıldığında ise akıllı cihazlar ve bilgsayarlar temelde eğlence aracı olarak görülmekte, sistemde ve çevrelerindede aşağı yukarı aynı anlayış hakim olduğu için çocukları suçlayamıyorum.
Kendi okulum açısından değerlendirdim. Kolay gelsin...

Teşekkürler hocam.
Peki Lab. derslerinizde yaşadığınız sıkıntılardan bahsedebilir misiniz? Uygulama olsun, öğretim olsun yada donanım olsun..

akulu' Alıntı:
Teşekkürler hocam.
Peki Lab. derslerinizde yaşadığınız sıkıntılardan bahsedebilir misiniz? Uygulama olsun, öğretim olsun yada donanım olsun..
Değerli hocam, yaşadığımız en büyük sıkıntı(liseler için konuşuyorum), müfredatın yetersiz, kitapların niteliksiz olması. Öğrencileri güdüleme hususunda bu müfredat ile çevreden gelen diğer güdüleme unsurlarıyla mücadele edebilmemiz dolayısıyla öğrencileri gerekli hazır bulunuşluluk seviyesine getirebilmemiz pek mümkün olmuyor. Ayrıca BT sınıflarının öğrenci sayısına göre yetersiz oluşu, bazı arkadaşların ise BT sınıfının hiç olmayışı bizim açımızdan bilgisayar öğretiminin sıkıntılarıdır. Sizin sorduğunuz zannımca BDÖ açısından uygulama ve donanım sıkıntıları. Buradaki önemli sıkınıtının ise bakanlığın sahip olduğu BT branşı(Bazen BT branşındakilerinde bilmediği hissine kapıldığım zamanlar oluyor) haricindeki öğretmenlerin ve üst kademe çalışanlarının BDE ve BDÖ kavramlarının sadece açılımını bildiğine inanmaktayım. Dolayısıyla alt kademede siz BT Öğretmenleri olarak yel değirmenlerine karşı savaşıyor halde oluyorsunuz. BDÖ ve BDE uygulamalarının gelişimine çaba harcamak yerine bilgisayar arızaları ve temel ofis programlarıyla muhatap durumda kalıyorsunuz.
Daha net ve ayrıntılı cevaplar almak istersseniz, MS Word'de merak ettiğini konular hakkında ayrıntılı soruların olduğu belge hazırlayıp yardım isteminizi tavsiye ederim.

Geri