bilgisayar çok geç açılıyor ?

Kodla Büyü

zgrcln

Aktif Üye
Arkadaşın HP dizüzüstü bilgisayarında açma düğmesine bastıktan sonra yaklaşık 30dk sonra açılıyor. Butona basınca ışıkları normal çalışıyormuş gibi yanıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor. Yaklaşık 30 dk sonra HP yazısı görünüyor ve bilgisayar normal açılıyor. Siteleri araştırdığımda HDD den kaynaklı problem yazmışlar. Konuda bilgi olan veya çözüm önerisi olan arkadaş var mı?

sen pc acılınca acılan programları kapa acılınca sadece pc acılsın baska program deıl :)

bu kesinlikle hdd problemi format atarak ilk adımı atabilirsin

sorun işletim sistemi ile ilgili değil muhtemelen, formata gerek yok bence.
bilgisayar bios ekranını geçemiyormuş işletim sistemi ile ilgisi olamaz.
masaüstü bilgisayarda başıma gelmişti, kasayı hava ile temizleyince düzelmişti, dizüstünde işe yararmı bilemem tabi.

veya bilgisayarın harddiskini sökün, açmayı deneyin, bios ekranını hemen geçerse sorun hd dir. başkada yapabileceğiniz bişey yok bence.

Low level formattan aklımın bir köşesinde ama öncelikle bilgileri kaybetmeden düzeltmek istiyorum. wertyu6 hocamın dediği gibi bios açılmadan daha sistem bekliyor ve yaklaşık 1 saat boyunca. Sonra sanki açma düğmesine yeni basmışım gibi HP yazısı geliyor ve açılıyor ve hiçbir sıkıntı olmadan kullanılabiliyor. Bende HDD den şüphe ediyorum, dediğinizi deneyeceğim.

HDD yi çıkarttım sonra bilgisayarı açmayı denedim yine bir değişiklik olmadı. Bilgisayar ısrarlar 30-60 dk arası sürede açılıyor. Low level formattan başka çözüm önerisi olan arkadaş var mı?

Veya yukarıda yaptığım işlemden sonra HDD sorunu değil gibi görünüyor başka neden kaynaklanabilir ?

Cd sürücüsünden kaynaklanıyor olabilir cd sürücüsünü sökün yada biostan disable yapın.

on/off tuşuna bastıktan sonra 30 dakika bekledin mi hocam bilgisayarı? Sabrına hayran kaldım doğrusu...

Statik elektrikten dolayı diyorsunuz hocam heralde onu denedim hatta 1 dk bastım ama olmadı. Hasari hocanın dedğini deniyeceğim bir de. Teşekkürler.

pythagorean hocam yazdığını yanlış anlamışım. Eleştirilerini değil de çözüm önerilerini paylaşırsan sevinirim.

Kimse bu geç açılma işi ram'dendir dememiş. Daha geçen gün dual slottaki ram'lerden biri bozulduğu için bilgisayar 5-6 dakikada açılıyordu, bozuk ram'in yerine yenisini taktım, 40 saniyede açılıyor. Arkadaşların dediği gibi hard disk problemi olma olasılığı az değil ama ben sürpriz ata oynayıp(bence banko) ram diyorum :D

bios ayarlarını default olarak değiştirerek deneme yapılabilir.
güvenli mod açııçı test edilebilir.
sürücülerde bir sorun olup olmadığını denemek için güvenli mod açılışı denenebilir.
ama kesinlikle 30 dakika beklenmemeli. :)

Arkadaşlar olay şöyle. Aç butonu basıldıktan sonra wireless, açkapat butonu üzerindeki ışıklar yanıyor ve böyle 30 - 60 dk bekliyor. Yani ışıklar haricinde bilgisayar açılmıyor. Kafası esince sanki o an tuşa basılmış gibi HP yazısı geliyor ve bilgisayar normal bir şekilde açılıyor. Normal süreden kasıt 1 dk. kısaca sıkıntı olan işletim sisteminin geç açılması değil.O yüzden 30 dk beklemekten başka ne çare var :)

Bios ayarlarını default yaptım o sırada HP konsolu içerinde HDD test vardı birde onu deniyorum sonra DVD çıraıp deniyeceğim. Güvenli mod sıkıntısı deil çümkü bahsettiğim İşletim sistemi açılşı değil. Yardımlardan dolayı teşekkürler.

zgrcln' Alıntı:
Arkadaşlar olay şöyle. Aç butonu basıldıktan sonra wireless, açkapat butonu üzerindeki ışıklar yanıyor ve böyle 30 - 60 dk bekliyor. Yani ışıklar haricinde bilgisayar açılmıyor. Kafası esince sanki o an tuşa basılmış gibi HP yazısı geliyor ve bilgisayar normal bir şekilde açılıyor. Normal süreden kasıt 1 dk. kısaca sıkıntı olan işletim sisteminin geç açılması değil.O yüzden 30 dk beklemekten başka ne çare var :)
Wireless ışıkları falan yanıyorsa, bios devreye girmiş, entegre cihazları görmüş demektir. biosla ilgili de bi sıkıntı yok hocam kanımca.

İşin tuhaf tarafı bilgisayarı yeniden başlat yapınca bir sıkıntı olmuyor. Kapat aç yapınca sıkıntı oluyor.

Sorunu çözdüm. HP bilgisayarın açılışnda F10 ile açılış menüsüne girdim, orada HP nin konsoluna girip ardından HDD testi yaptım. 170 Dakikayı gösteriyodu ki 2 saat sürmüştür heralde. Sorun çözüldü. Sonradan başına böyle gelebilecek arkadaşlar için bilgi olsun diye yazdım. Yardım edenlere ayrıca teşekkürler.

Geri