Bilgisayar çalışıyor ama görüntü yok?

Kodla Büyü

mustafasangul

Aktif Üye
Arkadaşlar okulumudaki bazı bilgisayarlar şöyle bir sorun var.

Bilgisayar çalışıyor ama ekrana hiçbir görüntü gelmiyor, kasanın arkasından güç kablosunu çıkardığımda ve arkdaki düğmeden açıp kapattığımda bazen bilgisayar açılıyor ama yine aynı sorunu veriyor.

Bu şekilde yaklaşık 4-5 bilgisayarımda sorun var, anakart ile ilgili bir sorun var desem elektiriği komple kestiğimde neden arada bir açılıyor. Sorun akımsa nasıl çözeceğim.

Yardımlarınız için teşekkürler...

Sağlamlığını bildiğiniz bir monitörle monitörü değiştirin hala çalışmıyorsa ekran kartı arızalıdır.

arkadaşın dediği gibi başka bir monitör ile arıza tespiti yapın eğer başka bir monitördede aynı sorun olursa
ekran kartını çıkarın görüntü girişini anakarttan yapın

Büyük ihtimalle ram veya ekran kartıdır.
Ram leri çıkarıp tekrar takın olmuyorsa sorunsuz bir bilgisayardan ram alıp takın.

monitörleri denedim, sorun monitörden değil. Ramleri de denedim. Ekran kartlarıda tümleşik olduğu için çıkarma değiştirme olmuyor. Anakartın monitöre olan girişinde bir sıkıntı olabilir mi acaba? Eğer böyle ise neden güç kablolarını çıkarıp taktığımda bazen bilgisayar çalışıyor bir türlü anlamadım.

hocam statik elektrik toplanması var benim labdada oluyor malesef bi çaresinide ben bulamadım

netame' Alıntı:
elzonur' Alıntı:
nurhayat' Alıntı:
hocam vestel öğrenci bilgisayarımı bahsettikleriniz??
bence evet çünkü bendekilerde öyle aynı sorun ve vestel bilgisayarlar
+1

Yok vestel değil.

Bu bilgisayarlar okulumda tam hatırlamıyor ama tahmini olarak 2003-2004 yılında kurulmuş.
Markası keysmart.

Statik elektrik toplanması ise ne yapmak gerekir acaba, güç kaynağı falan denedim bu arada.
Sorunu çözemedim bir türlü aylarca.

Daha çözüm önerilerinizi, fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Güç kaynakları gitmiştir. Bitane sağlam güç kaynağı bul arızalı 4-5 bilgisayarı dene bu güç kaynağı ile.
sorunsuz açıldığını göreceksin.

jb.can' Alıntı:
Güç kaynakları gitmiştir. Bitane sağlam güç kaynağı bul arızalı 4-5 bilgisayarı dene bu güç kaynağı ile.
sorunsuz açıldığını göreceksin.

işin şöyle bir tarafıda var.

Ben arızalı bilgisayarlardan aldığım güç kaynaklarını başka bilgisayarlara taktığımda bir sıkıntı olmadığını görüyorum.

PC fişini taktığında yada güç kaynağını açtığında ekran güç koruması devrede gibi bir seçenek çıkıyormu hocam?...Eğer o yazı gitmeden açma düğmesine basarsan da aynı sorun oluyor bazı bilgisayarlarda.

hocam monıtoru degıstır dene sorun yoksa rem ı cıkar temızle tak olmadı ıse statık elektırık yuklenmıs olma ıhtımalı yuksek ben bu durumda fısten cekıyorum kablo baglantılarını ıptal edıyorum powerup un anakarta baglanan soketlerını sonra anakart uzerındekı kondansatorlerın bacaklarına ellıyorum elektrık bosalsın dıye sapık sanma :)= bır ıkı gun baglantısız bekletıyorum sonra acılıyor genelde

güç kaynağı gitmiş aynı sorunu bende yaşadım başka bilgisayardan söküp takınca çalıştı dostum sende deneyebilirsin.

Arkadaşlar hepinize teşekkürler, dediklerinizin çoğunu yaptım ama şu anakartın altına plastik koyma işini düşünmemiştim. Bir denenem lazım.

Ben yine de önce ramleri çıkartayım,
olmazsa güç kaynağını değiştireyim,
o da olmazsa tüm kabloları söküp temizleyip elektiriğin boşalmasını sağlayayım,
en son hiç biri olmazsa anakartın altına plastik koyma işini yapayım.

Eğer tüm bunlar da olmazsa bilgisayarları camdan aşağı atayım :)

computing' Alıntı:
Büyük ihtimalle ram veya ekran kartıdır.
Ram leri çıkarıp tekrar takın olmuyorsa sorunsuz bir bilgisayardan ram alıp takın.
Ayni sorunu 3 defa yasadim 2sinde ramlerden biri bozuktu cikarinca halloldu. Digeride ekran karti degistir yada hafifce zimpara:)

Geri