Bilgisayar çalışıyor ama ekrana götüntü gelmiyor?

Kodla Büyü

talp

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar masaüstü bilgisayarım var bilgisayarı açmak istedim bugün power düğmesine bastım, lcd ekranıda açtım bekledim bekledim görüntü gelmedi ama bilgisayardan başlangıç sesi geldi. Bilgisayar çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Sizce sorun nedir? Acil Yardımlarınızı bekliyorum.

bugün aynısı benim başıma da geldi ram ini çıkarıp tekrar taktım düzeldi

Post bip sesini duyduğunuza göre sorun ram değildir. Başka bir uyarı sesi de duymuyorsanız ekran kartının yerinden oynama ihtimali de yok. bu durumda sorun
*Kablo porttan çıkmış olabilir.
*Kablo içindeki hatlarda kırık olabilir. Kabloyu konnektöre yakın yerinden bi oynatıp görüntünün gelip gelmediğini kontrol et. görüntü gelip gidiyorsa sorun kablondadır.
* Ekranın bozulmuş olabilir. başka bir monitöre kasayı bağlayıp deneyebilirsin.
* Ekran kartın çalışıyor görünüyor ama çıkış vermiyor olabilir. Farklı bir ekran kartıyla deneyip test etmelisin.
Çözüme herzaman en basitinden başlarsan daha iyi olur.

dur tahmin edeyim hocam exper bilgisayarlarda oluyor bu sıkıntı.
daha önce forumda konuşuldu ancak çözümü yok malesef. bir aralar banada çok çektirdi.

Hocam ben bu sıkıntı ile 3 yıldır karşılaşıyorum. tozdan kaynaklanıyor. ramı çıkar temizle ekran kartını çıkar temizle yerine tak. sorun hallolur. :)

anakartın altına naylon koy kasadan şase alıyordur. bende herzaman işe yarar

bende de bu sorun çok meydana geliyordu ben çözümü şu şekilde hallettim öncelikle pci yuvasına harici bi ekran kartı takıp bios pilini çıkartıp biraz bekledim sonra bilgisayarı çalıştırdığımda artık ekrana görüntü geliyordu daha sonra tekrar isteğe bağlı olarak ekran kartını pci yuvasından çıkarıp onboard ekran kartıyla devam edebilirsiniz.

umarım sizinde işinize yarar ben yaklaşık 4-5 bilgisayarımda bu yol ile çözüme ulaştım. :wink:

Arkadaşlar okuldaki bilgisayarlardan birinde aynı sorun var... Bilgisayarın kasası çalışıyor.. ama ekrana görüntü gelmiyor...He-rhangi bir sesli uyarı vermiyor... Klavyenin ışıkları da yanmıyor... Ekran kartı onboard..

Ramları çıkardım. temizledim.. yerlerini değiştirerek birkaç defa denedim yine olmadı..
Kasayı başka bir Monitörde denedim kablodandır dedim yine olmadı...

Anakartta sorun olabilirmi????

Onboard ekran kartı ve harici ekran kartı durumu varsa bağlantı yanlış kartın üzerinde olabilir. Kontrol etmek faydalı olur. Exper makinelerde ben de yaşadım aynı sorunu, Intel ekran kartını devre dışı bırakarak sorun çözülüyor.

ymanav' Alıntı:
Onboard ekran kartı ve harici ekran kartı durumu varsa bağlantı yanlış kartın üzerinde olabilir. Kontrol etmek faydalı olur. Exper makinelerde ben de yaşadım aynı sorunu, Intel ekran kartını devre dışı bırakarak sorun çözülüyor.

Hocam bilgisayarda sadece onboard ekran kartı var.... Başka bir ekran kartında denemedim...

SHİFT+DEL' Alıntı:
ymanav' Alıntı:

Hocam bilgisayarda sadece onboard ekran kartı var.... Başka bir ekran kartında denemedim...

Klavyeye ışık gelmemesi anakartı işaret ediyor gibi. Anakartı ve PCI takılı şeyleri komple söküp kartı detaylıca incelemeniz iyi olur. Lehimlerini falan bir kontrol edin. Çok donanım bilgim yok ama kartı incelediğinizde diğer kısımlarından farklı siyahlıklar, yanık izleri gibi şeyler olabilir. Elektronikten anlayan birileri çözebilir lehim problemlerini. Ama yandıysa çözümünü bilemiyorum.

ymanav' Alıntı:
SHİFT+DEL' Alıntı:
ymanav' Alıntı:

Klavyeye ışık gelmemesi anakartı işaret ediyor gibi. Anakartı ve PCI takılı şeyleri komple söküp kartı detaylıca incelemeniz iyi olur. Lehimlerini falan bir kontrol edin. Çok donanım bilgim yok ama kartı incelediğinizde diğer kısımlarından farklı siyahlıklar, yanık izleri gibi şeyler olabilir. Elektronikten anlayan birileri çözebilir lehim problemlerini. Ama yandıysa çözümünü bilemiyorum.

Pazartesi hemen dediğinizi bakacağım.... İnş. anakart değildir... Banada anakart gibi geliyor...

SHİFT+DEL' Alıntı:
Arkadaşlar okuldaki bilgisayarlardan birinde aynı sorun var... Bilgisayarın kasası çalışıyor.. ama ekrana görüntü gelmiyor...He-rhangi bir sesli uyarı vermiyor... Klavyenin ışıkları da yanmıyor... Ekran kartı onboard..

Ramları çıkardım. temizledim.. yerlerini değiştirerek birkaç defa denedim yine olmadı..
Kasayı başka bir Monitörde denedim kablodandır dedim yine olmadı...

Anakartta sorun olabilirmi????

bir yumruk atın düzelir.. ciddi söylüyorum

hocalarim ihtimallerin hepsini , yapılacaklari soylemis. bir de ;
- bios ucmus olabilir,
- anakart üzerindeki kondansatorler şişmiş veya patlamıştır.
kolay gelsin .

power suppley dan gelen tüm elektrik bağlantılarını çıkarın. harddisk, cd-rom dvd-rom varsa floppy. bu şekilde çalıştırın açacaktır. olmazsa bilgisayarı fişten çekin. 1-2 dakika bekleyin. fazla elektrik yükü boşalsın. fişi tekrar takın. tekrar çalıştırın pc açacaktır. daha sonra tekrar yukarıda saydığım donanımların kabloları yerine takın.

[anakart işlemci yada ram yanmamışsa dediklerim geçerlidir.]

ekranda power saving mode şeklinde bir yazı çıkıyor bende. bazen ram'ı çıkartıyorum işe yarıyor ama tam anlamıyla bir düzelme yok. elektrik kesintilerinden oluyor diye tahmin ediyorum. acaba kesin bir çözümü yok mu. kasa açıp kapamaktan bıktım artık :(

sezgin meriç' Alıntı:
power suppley dan gelen tüm elektrik bağlantılarını çıkarın. harddisk, cd-rom dvd-rom varsa floppy. bu şekilde çalıştırın açacaktır. olmazsa bilgisayarı fişten çekin. 1-2 dakika bekleyin. fazla elektrik yükü boşalsın. fişi tekrar takın. tekrar çalıştırın pc açacaktır. daha sonra tekrar yukarıda saydığım donanımların kabloları yerine takın.

[anakart işlemci yada ram yanmamışsa dediklerim geçerlidir.]
:+1:

Geri