Bilgisayar bozuldu yardım

Kodla Büyü

levent79

Site Gezgini
bilgisayarı başlatıyorum.. win xp logosu çıkıyor. daha sonra mavi bir ekran çıkıyor..... bilgisayar o ekranda kalıyor...
yalnız güvenli kipte bilgisayar açılıyor ama normal olarak başlamıyor. sistemi geri aldım yine olmadı.. Formattan başka bir çare varmı? o bilgisayara formatta atamam.. bilsa filan var. ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim...

Sayın hocam, mavi ekran donanım problemlerinde çıkan bir ekrandır. Muhtemelen ram de bisorun var. Ufak bi ihtimalde olsa sabit disk hatasıda olabilir. Emin olmanın en kolay yolu başka bi makinadan ram sök ve arızlalı makinadaki rami veya ramleri çıkartarak onun yerine tak bakalım.Sorun devam edecek mi?

Hocam bilgisayarın çalışmaması için en az 50 tane sebep sayabilirim size ama size yararlı olabilecek bikaç yöntem söyleyeyim.
1.idogan arkadaşımın dedeği gibi ramleri değiştir.
2.BIOS pilini çıkar 1.dk sonra geri tak
3.aynı marka ve model bir bilgisayar daha varsa harddiskini sök ona tak(problemin harddiskten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için), çalışıyorsa sorun başka yerdedir, çalışmıyorsa problem büyük ihtimal yazılımsaldır.
4.CD-ROM'un kablosunu çıkar, nadir de olsa CD-ROM/Harddisk çakışması olabiliyor.
5.Windows CDsinden başlat bilgisayarı ve Kurtarma konsolunu çalıştır.
6.Bunlar da olmazsa format tek çare. Format atamam bilsa yüklü diyorsan, bilgisayarı güvenli kipte aç bilsanın yedek dosyalarını al formatla.

Geri