Bilgisayar Bilimi öğrenciler derste sıkılıyor

Kodla Büyü
ben şimdilik sıra ile gidiyorum kitaba ve konulara hakim olmak açısından bu yıl en azından böyle. Problem çözme etkinlikleri çok eğlenceli geçti diğer konulara nazaran. aslında bir sürü saçma seçmeli ders yerine problem çözme koyulabilir. algoritmalara geçenler nasıl ilerlediklerini ve örneklerini paylaşırsa sevinirim.

Bende sıra ile gidiyorum hocam.

Bu hafta konuları bitirince yapay zeka kavramını anlamaları için Ben Robot (I Robot) filmini izlettireceğim. Hem farklılık olur hemde daha iyi kavramış olurlar belki böylelikle ilgilerini de çeker.

Arkadaşlar bu derste sınıfı iki gruba bölme şansımız yok mu? 15 kişilik lab a 35 kişi tıklım tıkış girince çıldıacağım artık. Sınıfta adım atacak yer yok. 1 pc de 3 kişi oturuyor. çok sıkıldım.

Bende bu dersten muzdaribim. Normalde bir köyde ortaokul öğretmeniyim. Köydeki okulumda eski de olsa bilgisayar sınıfım var ve derslerim çok güzel geçiyor. İlçe merkezindeki Fen Lisesine görevlendirildim ve Bilgisayar Bilimi derslerine giriyorum. Fen lisesinde bilgisayar sınıfı yok. Çok zorlanıyorum. 6 yıllık öğretmenim ilk defa bilgisayar sınıfı olmadan bilgisayar dersi veriyorum. İlk konulardaki tanımları çocuklara yazdırıp geçtim. Ders kitabına baktım rezalet. Programlamaya ait konular sözel olarak nasıl anlatılsın. Havada kalır. Bilgisayar sınıfım olsa direk python anlatmaya başlayacam ama sınıf yok. Fen lisesi öğrencileri çok çabuk sıkılıyor. Yukarıda arkadaşların da dediği gibi öğrencilere zeka sorusu açıyorum hemen çözüyorlar. Kaz mısır tilki sorusunu daha açar açmaz hocam bu ne biz bunu ilk okulda çözüyorduk dediler. Kahoot la günü kurtarıyorum. Benim durumumda olan arkadaşlara kahoot u tavsiye ederim. Kahoot la genel kültür soruları, bilgi yarışmaları ve zeka testleri açıyorum. Tabiri caizse kendinden geçiyor öğrenciler ama benim içim hiç rahat olmuyor. Bir şeyler öğretmek istiyorum, programlamaya da hakim biriyim ama elim kolum bağlı kalıyor. Bu ders bu şekilde nasıl gidecek inan bilmiyorum. Yarın dersim var çocuklara ne anlatacam kara kara düşünüyorum. Madem bu dersi koydunuz bilgisayar sınıfı da verin her okula. nedir bizim bu çektiğimiz..

Bizim millet kısa yoldan köşeyi dönmek istedigi için bazı şeyleri kafaya sokmak zordur.egitimde ogrenme olayi icin almaclar acik olmali.yoksa bir kulaktan giriyor digerinden cikiyor.sinav icin belki calisirlar o kadar..halbuki 1 gunde mühendis olunmuyor.kisa vadede önce LYS falan düşünüyorlar doğal olarak yani diyor ki aman ne öğrencem be anlatırlar bea ünide.halbuki ben keşke ortaokulda ogrenseydim ben o zaman bilgiye öyle açtım ki ben bile şaşırıyorum hala.ve bence ortaokul akedemik bilginin yerleştiği insanın hani 40-50 yaşları en verimlidir ya ortaokul yillari olgunluğa hazirliktir.neyse uzun lafın kısası anlayış ve toplum baskısı veya beklentisi ile alakası var diye düşünüyorum...

Arkadaşlar sayfa 43'ten sonra ben de delirmeye başladığım için direk python'a geçtim çocuklara kod yazdırarak değişkenleri fonksiyonları döngüleri vs vs. öğretmeye karar verdim....az önce 2 saatlik dersten çıktım dersin nasıl geçtiğini anlamadık 28 kişilik sınıf çocuklara sordum özellikle nasıl keyif aldınız mı diye... cevaplar çok sevindiriciydi... ilk dönem konuları çok sıkıcı şekilde anlatılmış kitapta... ben asıl bu dersin içeriğini(KUR1) sosyal bilimler lisesinde 1 dönemde bitirecekler.... nasıl olacak bu iş haftada 4 saat bile olsa düşündürücü

Arkadaşlar ben de algoritmaya bu hafta geçiyorum. Şimdiye kadar her derste (2 saatin sonunda) bir sunu ve o sunu ile ilgili "Kahoot" uygulamasıyla quiz yapıyoruz. Tilki-Kaz-Mısır, hanoi kuleleri ve sudoku etkinlikleri çocuklar için çok eğlenceliydi. Dersin son 15 dakikasında teknolojik gelişmelerden bahsediyoruz ve kısa videolar izliyoruz (örneğin 3d yazıcı tanıtımı). Bir yandan her öğrencinin mail almasını istedim ve bu sayede ilerleyen zamanda yapacakları proje ve ödevleri mail üzerinde almayı planlıyorum. Bir yandan da şiddetle tavsiyemdir "Code.org" sitesine üye olun. Siteye üye olduğunuzda tek yapmanız gereken sınıf açmak, sonrasında öğrenciler kendi mail adresleriyle sizin oluşturduğunuz sınıfa giriş yapıyorlar. Hem bu sayede öğrenciler kodlamayı basit düzeyde öğrenmiş oluyorlar. Şimdilik python a geçmeyi düşünmüyorum, öncelik scratch programı olacak. Belirli bir düzeye geldiklerinde "100 adımda pythonun temelleri" notunu öğrencilere dağıtmayı düşünüyorum. Bu notun çok yalın ve bilgilendirici olduğunu düşünüyorum.
güzelmiş cidden ben de beğendim, teşekkürler.

MAlesef çocuklar yarısı uyuyor yarısı off puff ile derse bakıyor..LAbsız programlamanın gözünü seveyim :) Allah bakanlığımıza zeval vermesin maşallah eğitim süper... Gelecek yıl 5-10 yazılımcı göndeririz google veya microsofta...

zeka oyunlarıyla önce öğrencileri yarış içine soktum... Çocukların hepsi istekli katılmaya başladı.. Bu hafta algoritma örneklerine başladım ...hepsi istekli... hatta ne zaman program yazmaya başlayacağız, ne zaman oyun yazacağız gibi sorular sıklıkla sorulmaya başladı.. Biraz sabır dönem sonuna doğru başlıyoruz diyorum... Keyifli ders işliyoruz... Sıkıcı tanımlardan uzak durun tavsiye olarak...

Kahoot ile test yaptım bu hafta ilerleyen haftalarda Quizs deneyeceğim o daha iyiydi, öğrencilere de tanıtıyorum.

Kitap gerçekten cok sıkıcı. ben bile zorlandım anlamakta. ben de ilk 4 hafta zeka sorularıyla öğrencilerin dikkatlerini çekmeye çalıştım. çok hoşlarına gitti. sonra algortimaya başladım. 3 haftada 9 örnek yaptım. algortimayı en iyi örneklerle anlıyorlar. 1. sınavdan sonra flowturk de bu algortimlaarı şekle döküp çalıştıracaz. bakalım dönem sonu dönütler nasıl olacak

Geri