Bilgisayar Bilimi Kitabı sıkıcılığı

Kodla Büyü

bilisim_ogretmeni

Aktif Üye
bilgisayar bilimi ders kitabı sanki "aman hazırlayalım da nasıl olursa olsun" deyip hazırlanmış gibi. ilk konuların Bilgisayar Biliminin metodolojisiyle alakası yok, sonraki konularla bağlantısı yok. kitapta resim yok, bilgisayarı yazılımı donanımını anlatan bir ünitesi yok.

Sizler Bilgisayar Bilimi dersini nasıl işliyorsunuz ?

• Beğen
Tepkiler: omd
bilgisayar bilimi ders kitabı sanki "aman hazırlayalım da nasıl olursa olsun" deyip hazırlanmış gibi. ilk konuların Bilgisayar Biliminin metodolojisiyle alakası yok, sonraki konularla bağlantısı yok. kitapta resim yok, bilgisayarı yazılımı donanımını anlatan bir ünitesi yok.

Sizler Bilgisayar Bilimi dersini nasıl işliyorsunuz ?
valla kendi sunumlarin ve kitaptan bağımsız Python ile izlemiştim

Bilgisayar ile ilgili derslerin kitabının olmadığı zamanları da gördü bu gözler. Basılı olmasa da kitap konular hakkında fikir veriyor, öğrenciye bakın kitabınızda bu konu var diyebiliyoruz. Bilgisayar Bilimi dersi, birkaç akademisyenin, birkakç BT öğretmeninin emeği ile yoktan var edilmiş bir ders. Bir takım eksiklikler olması normal. Bu ders olmasaydı halen Word, Excel menülerini anlatıyor olurduk. Öğrencilerin en azından algoritma, programlama dili, Python gibi kavramlara aşinalığı oluyor bu ders sayesinde.

Bilgisayar ile ilgili derslerin kitabının olmadığı zamanları da gördü bu gözler. Basılı olmasa da kitap konular hakkında fikir veriyor, öğrenciye bakın kitabınızda bu konu var diyebiliyoruz. Bilgisayar Bilimi dersi, birkaç akademisyenin, birkakç BT öğretmeninin emeği ile yoktan var edilmiş bir ders. Bir takım eksiklikler olması normal. Bu ders olmasaydı halen Word, Excel menülerini anlatıyor olurduk. Öğrencilerin en azından algoritma, programlama dili, Python gibi kavramlara aşinalığı oluyor bu ders sayesinde.
Hocam az olsun bizim olsun mantığı olur bu. "En azından" demek bile dersimizi farkında olmadan önemsemediğimizi gösteriyor. Ayrıca ülkede okutulan bir ders bu; birkaç BT öğretmeni yoktan var etmişse o zaman bize de geliştirmek düşer. Bunun da yolu eleştirmekten geçer.
Dersimizin kitabının olması elbette güzel. Fakat bununla yetinmemeliyiz.

Bence de kitap sıkıcı. Öğrencilerin bilgisayar derslerinden beklentisinin "bilişim sınıfına gireceğiz, hesap hacklemeyi, site çökertmeyi öğreneceğiz, mühendis gibi bir şey olacağız ya da en azından bir kaç programlama dili bilip programlar-robotlar yapacağız." olması, dersi onlar için zaten yeterince sıkıcı yapıyorken, bu kitap da tuzu biberi oluyor.

Son düzenleme:
ben ilk dönem algoritma anlatıyorum. 12 örnek yapıyorum. 2. dönemde python anlatıyorum. kitapla hiç işim olmuyor. kitaba göre gidersek bir yere varamıyacagımız kesin.

Geri