Bilgisayar Bilimi Dersinde Python ile Hangi Editör

Kodla Büyü

sozoguz

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar, Bilgisayar Bilimi dersinde python programı ile bir editörü baraber kullanacak mısınız? Hangi editörü kullanmak daha uygun olur?

Giriş kısmında sublimeText ve komut satırıyla başlamayı düşünüyorum. İleri konularda PyCharm

Python İDLE ve Jupyter Notebook düşünüyorum bende

Son düzenleme:
Arkadaşlar Bilgisayar Bilimi kitabının 69. ya da 70. sayfasında bulunan 15 soruya bakan oldu mu? 4. ve 6. soruyu yapan arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim.

Laboratuvarımda ki bilgisayarlar Celeron işlemcili 512 MB Ram var ve mecburen XP var. Bir haftadır bu konu üzerinde araştırma ve denemeler yapıyorum.

Linux dağıtımlarına baktım Lubuntu, Xubuntu falan 3-4 tane denedim. Meb hattında program paketlerini kurmak problem oldu. Hele Pardus 2013 tam felaket kendi işletim sistemimizin paket güncellemelerini kendi internetimiz engelliyor. Hoş evde sanal makine de denedim yine güncellemelerinde sorun var neyse. Eclipse üzerine PyDev denedim o da Ram çok harcıyor. Eric denedim ama arayüzü çok karışık ondan vazgeçtim.

Windows XP' de PyCharm çok iyi ama 300 MB üzerinde Ram harcıyor. PyDev de aynı şekilde. Anaconda'yı kurmayı denedim ama kurulum sonrası çalışmıyor. Spyder de aynı şekilde. Wing ve Active Python denedim hiç kurulamıyor Xp ye.

Sonuç olarak Windows XP üzerinde Python'un kendi IDE sini kullanmaktan başka seçenek kalmadı. Ya da çaktırmadan bütün PC'leri çöpe atacam :(
Python'un kendi IDE'sinin en azından görsel bir arayüzü ve otomatik tamamlama özelliği olsaydı keşke. Bana bile soğuk geliyor bir de çocukların ilgilisini çekmeye çalışacağız bu arayüz ile.

Laboratuvarımda ki bilgisayarlar Celeron işlemcili 512 MB Ram var ve mecburen XP var. Bir haftadır bu konu üzerinde araştırma ve denemeler yapıyorum.

Linux dağıtımlarına baktım Lubuntu, Xubuntu falan 3-4 tane denedim. Meb hattında program paketlerini kurmak problem oldu. Hele Pardus 2013 tam felaket kendi işletim sistemimizin paket güncellemelerini kendi internetimiz engelliyor. Hoş evde sanal makine de denedim yine güncellemelerinde sorun var neyse. Eclipse üzerine PyDev denedim o da Ram çok harcıyor. Eric denedim ama arayüzü çok karışık ondan vazgeçtim.

Windows XP' de PyCharm çok iyi ama 300 MB üzerinde Ram harcıyor. PyDev de aynı şekilde. Anaconda'yı kurmayı denedim ama kurulum sonrası çalışmıyor. Spyder de aynı şekilde. Wing ve Active Python denedim hiç kurulamıyor Xp ye.

Sonuç olarak Windows XP üzerinde Python'un kendi IDE sini kullanmaktan başka seçenek kalmadı. Ya da çaktırmadan bütün PC'leri çöpe atacam :(
Python'un kendi IDE'sinin en azından görsel bir arayüzü ve otomatik tamamlama özelliği olsaydı keşke. Bana bile soğuk geliyor bir de çocukların ilgilisini çekmeye çalışacağız bu arayüz ile.

https://repl.it/languages/python3 şeklinde online editör kullansak?

Bende BİLSEM'de kullanıyorum çocuklar memnun ama ilk başta IDLE ile başlıyorum hazır yazmaya, tembelliğe alışmasınlar diye. Sonra Online editöre geçince hocam neden ilk bunla başlamadık diye sitem ediyorlar. :D:D

geany
upload_2017-11-8_20-37-18.png

Bu siteyi biliyorum, değişken, veri tipleri ve operatörleri bunun üzerinden gösterdim. Ama ileri ki derslerde dosya işlemleri, modülleri import etme gibi konular için kullanamam diye düşünmüştüm. Siz bahsedince bunları da bir deneyeyim dedim ve gerçekten işe yarar olduğunu gördüm. Teşekkürler... Umarım Meb filitresinden dolayı sıkıntı olmaz.

Bir de size sorum olacak. Bilsem de kullanıyorum demişsiniz. İnternet üzerinden aynı anda birden fazla bilgisayarda açılması ve kullanılmasında yavaşlık, geç cevap verme, engelleme gibi problemler oluyor mu?

Hocam ben android de qpython ı yükledim ama editör bölümünü çalıştıramadım...kullanan arkadaşlar yardımcı olur musunuz

Arkadaşlar Bilgisayar Bilimi kitabının 69. ya da 70. sayfasında bulunan 15 soruya bakan oldu mu? 4. ve 6. soruyu yapan arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim.
while döngüsüyle yapılıyor 4. soruda x kullanıcıdan değer alıyoruz x e eşitse döngüden çıkıyor program veya 6. soruda 0 girilene kadar devam ediyor.

Hmm öğrenciler nesneye dayalı programlama yapmak istiyorlar şu an için etkileşimli kabukta anlatıyorum bugün jupyteri gösterdim o da tatmin etmedi :(
İlerleyen derslerde bakalım ne olacak

Okulumda BT Sınıfı yok. Dersi öğrencilerin telefonları üzerinde işlemeye çalışıyorum.
Android telefonlar için qPython3 uygulaması şimdilik işimi görüyor fakat iphone lar için ücretsiz uygulama tavsiye edebilecek var mı?

Hmm öğrenciler nesneye dayalı programlama yapmak istiyorlar şu an için etkileşimli kabukta anlatıyorum bugün jupyteri gösterdim o da tatmin etmedi :(
İlerleyen derslerde bakalım ne olacak

Python ile nesne tabanlı programlama ile nasıl bir sorun yaşadınız ? Bence çok güzel destekliyor.

Geri