Bilgisayar bilimi dersi DYK açabiliyormuyuz

Kodla Büyü

gipart

Aktif Üye
Arkadaşlar selamlar. Bilgisayar bilimi dersi fen lisesi ve sosyal bilimlerde zorunlu, anadolu liselerinde seçmeliyken neden dyk açamıyoruz. açmama sebebini bilen varmı

Hocam e kurs üzerinde bulamadım ben. Tüm dersleri kurs için acim ancak bilgisayar bilimi listede yok.

bizim fen lisesinde de ders listede yoktu.ne saçma şey!!!zorunlu olmasına rağmen listelerde yok..bu saatten sonra konulmaz artık.seneye kadar anca koyarlar listeye...

Soralım hocam bilgi edinmeden doğru dürüst bi cevap gelmez en azından ikinci döneme yetişmesi için bişeyler yapalım

Bimer neden bilgisayar bilimi dersinin neden modülde olmayışına verdiği cevap

Sayın İlgili;

MEB Örgün ve Yaygın Eğitim Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi, kurslarda açılacak dersler başlıklı 10. maddesinde, "Kurslar, öğrenci/kursiyer ve velilerden gelen istek üzerine, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler ile ortaöğretim kurumlarından mezun kursiyerler için belirlenen kurs merkezlerinde, Bakanlıkça ilan edilen örgün eğitim müfredatındaki derslerle sınırlı olarak açılır." hükmü yer almaktadır. Söz konusu madde gereğince modülde yer alan dersler Bakanlıkça belirlenmekte olup, modülde yer alan derslerden kurs açılması mümkün bulunmaktadır. Bilgilerinize rica ederim.

Kalın olarak işaretlediğin "Bakanlıkça belirlenmekte olup" diyor. Neden "Bilgisayar Bilimi" dersini modüle eklemediğini söylemiyor.

Ama neden eklemediğini buldum gibi, eğer biz dyk dan ekders kazanmaya başlarsak fpbtr yapmayacağımızı düşündükleri için koymuyorlar.

Sonra da yerli yazılım milli işletim sistemi .... bunları yazacak adamlar tarladan mı yetişecek.

kodlama kursu açalım diyen bir sürü meraklı öğrencim var. ancak onlara kurs açılamadığını söyledim.
anlamsız anlamsız baktılar. bize yasak kardeşim. niye mi?
çocuklar kodlama öğrenirse ne olur bizim halimiz

Dyk öğretmen başvurularında ,listede birçok ders var. Sadece Bilgisayar Bilimi yok. Görsel sanatlar dersinin yanında 2 boyutlu sanat atölyesi, felsefe yanında psikoloji, sosyoloji, mantık,.. Müzik dersi yanında Türk ve Batı müziği çalgıları dersi, diğer bütün seçmeliler bile var; fakat bilgisayar bilimi yok. Hemde fen ve sosyal bilim liselerinde zorunlu dersken yok. Neden? Neden?

Hocam ben imam hatip orta okulundayım listede var olsa da fark etmiyor. İlçe de komisyon kurulmuşmuş ve teog dersleri harici açılmamasına yönelik karar varmış. Kararın gerekçesini de çok merak ediyorum. Okul müdürü ilçe müdürünü ara dedi. Ben de çok fazla muhattap olmamak için aramadım. Sonra paracı öğretmene çıkacak adımız. Okul müdürü egzersiz aç diyor. İyi de hizmet puanını kim verecek? Onu hiç düşünmüyor :(

Geçen sene bakanlığı aramıştım Bilgisayar biliminin neden dyk da yok diye. Bakanlığımız böyle uygun görüyor demişlerdi.

sürekli hiçmetiçi eğitim seminerlerinde gündeme getirdik ama hiç bir netice yok malesef bundan sonra da olacağını düşünmüyorum

Yakında ortaokul lar da bilgisayar ile ilgili hiç ders koymazlarsa şaşırmam. Artık anladım ki bilerek kasti bir şekilde liselerde bilgisayar bilimi dersinin dyk Koymuyorlar

Önümüzdeki eğitim öğretim yılında açılmalı, ne gerekiyorsa yapalım.anlaşılan bakanlığın ihmali bununla ilgili karar almaları gerekiyor.Bu yüzden Bakanlığa yazmamız gerekiyor şikayetlerimizi.

Arkadaşlar bu yazdan itibaren birlikte hareket edelim bence öğrencilerimizde cimere yazı yazsınlar bizlerde yazalım birde BTE derneği başkanı Burcu hanıma ben söyledim ancak pek bir şey değişmedi birlikte hareket edersek bir şeyler olabilir, başka türlü açmamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Okulumda kur 1 gören öğrencilerle konuşarak önümüzdeki sene 10. sınıfta kur 2 seçmeleri konusunda bilgilendirdim ve anlaştık. Hatta web programlama modülü ve robotik ile ilerlemeyi kararlaştırdık. İdareyi bilgilendirdim, 2. dönem başı toplantısında seçmeli ders listeleri içerisinde olduğunu duyurdum. Tüm bunlara rağmen öğrencilere sunulan mecburi listelerde yer almadı. Dolayısıyla seçemediler. Bunun yanında dyk kursunu araştırdım ve zorladım. Yine sonuç yok.

Geri