Bilgisayar açılıyor ama ekran simsiyah !!!!!!!!!!!!!!!!

Kodla Büyü

hlyzkn

Aktif Üye
Arkadaşlar netbook normal açılıyor açılış sesini duyuyorum ama hiçbir yazı gelmiyor ilk açılışından itibaren hiç bir yazıyı göremiyorum ekranda hiç bir şey görmediğim için formatta atamıyorum ne yapmalıyım lütfen yardım edin

Ama öğretmen arkadaş bana verdikten sonra 1-2 defa açtım uğraşarak ama şimdi hiç açılmıyor ekran kartı çipi yanmış olsa o zaman da açılmazdı öyle dedğil mi?

benim notebook da aynı durumda. ara sıra açılıyor ama 5-10 dk içinde tekrar görüntü gidiyor. açtım heryerini temizledim. belki ısınmadandır diye termik macun sürdüm ama olmadı. teknik servis çip yanmış dedi.

Belki ekran bağlantı noktalarında bir problem vardır, bir monitör takmayı dene leptopuna.
oraya görüntü alabilirsen ekranında bir problem vardır demektir. Yok eğer alamazsan arkadaşların dediği gibi kesin ekran kartıdır.

Arkadaşlar dediğiniz gibi başka ekrana bağladım görüntü geldi en azından format atabiliyorum veya güvenli kipte açıyorum umarım formattan sonra görüntü gelir projeksiyona bağlıyhordu okulda oradan virüs kapmış olabilir mi?

hlyzkn hocam merhaba,
sorununuzla ilgili son durum nedir acaba merak ettim
benim laptopda da dün aynı sorun oldu :(
aslına bakarsanız kasa ve ekran arasındaki menteşe kırıldığından kabloları biraz dışardaydı ama sizdeki gibi görüntünün ilk açılışta bazen geldiği ama hemencecik gittiği de oluyor anlam veremedim. başka bir ekranla da deneyemiyorum :S

geçmiş olsun .Ekran çipinin yanmasından kaynaklı arızadır.Format ile düzeleceğini sanmıyorum ama donanımsal yöntemle tedavisi mümkündür.

aynı sorun benim masaüstü pc dede var. kasa çalışıyor. görüntü yok. farklı ekran kartı ile denedim yine yok. hala çözebilmiş değilim.

aa labaratuardaki bilgisayarlardan bazılarında da benzer sorun vaar hatta az önce ona başlık açtım :S ekran çipi ya da kartıyla ilgili olabileceğini düşünmemiştim

O da birşey mi hocam, bizde bir bilgisayar var, biosa bile girmiyor; ekranın genelinde yeşilimsi bir renk var yer yer mora çalıyor ve birazda sarımtırak....

ercrah' Alıntı:
aynı sorun benim masaüstü pc dede var. kasa çalışıyor. görüntü yok. farklı ekran kartı ile denedim yine yok. hala çözebilmiş değilim.
senin sorunun başka olabilir. ram-anakart-güç kaynağı vs.

ya ekran kartı çipi yansa başka bir monitöre bağlansa görüntü gelmemesi lazım... ekrana görüntü sağlayan kablolama da sorun vardır...

serdemir' Alıntı:
ercrah' Alıntı:

ram başka pc de takılı şuan ve çalışıyor. güç kaynağını yeni almıştım. anakartı deneyemedim.

Post işleminin yapıldığına dair bir bip sesi duyman lazım ilk açılışta. Onu duymuyorsan donanım testin başarısız olmuş veya bios yazılımı rama aktarılamamış demektir. (Gerçi bu bip sesi yeni pclerde yok) bu bir bios-anakart demektir. Bu durumda biosu sıfırlamalısın.
* Ram, anakart güç konnektörleri ve bios pilini çıkart. hatta ramsiz çalıştırıp bi dene bakalım sesli hata verecekmi vermezse diğer bileşenleri de çıkartıp yeniden tak. değişiklik olmazsa muhtemelen anakart çöptür.

ercrah' Alıntı:
serdemir' Alıntı:
ercrah' Alıntı:

ram başka pc de takılı şuan ve çalışıyor. güç kaynağını yeni almıştım. anakartı deneyemedim.

Post işleminin yapıldığına dair bir bip sesi duyman lazım ilk açılışta. Onu duymuyorsan donanım testin başarısız olmuş veya bios yazılımı rama aktarılamamış demektir. (Gerçi bu bip sesi yeni pclerde yok) bu bir bios-anakart demektir. Bu durumda biosu sıfırlamalısın.
* Ram, anakart güç konnektörleri ve bios pilini çıkart. hatta ramsiz çalıştırıp bi dene bakalım sesli hata verecekmi vermezse diğer bileşenleri de çıkartıp yeniden tak. değişiklik olmazsa muhtemelen anakart çöptür.

Geri