Bilgisayar açılırken kapanıyor ... Karşılaşan var mı ?

Kodla Büyü

mr3555

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bilgisayar siyah exper kasa şu 2 gb ramli vista kurulu gelen. Problem bilgisayar açılırken kapanıyor. :( Windows başlatılıyor yazısına geldiğinde veya gelmeden kapanıyor. Ram,hdd ve power değiştirdim ama çözüm olmadı . :-1: Ayrıca format atmaya çalıştım format atarken kapandı. Bilgisayar Öğretmenler odasının bilgisayarı, aktif kullanıldığından halletmem lazım . Daha önce bu sorunla karşılaşananız var mı ? Veya çözüm yolu? Yardımlarınızı bekliyorum

anlatıklarınıza bakılırsa bilgisayarın işlemcisi ısınıyor, işlemcinin kendisi ya da fanında problem vardır muhtemelen.

bu gün aynısı benim başıma geldi bios pilini çıkardım 2 dk sonra tekrar taktım sistem açıldı

tahmini sebep bazen bios ayarlarında hata durumunda reset at aktif oluyor bir kaç biosta rastlamışdım.

bios hatasından dolayı sistemi açıldıktan kısa bir süre sonra resetliye biliyor. tak çıkar hata ortadan kalktığı için sisteme geçebiliyor.

benim fikrim bu yönde

bios pilinide çıkardım. Bios ayarları açıkken bilgisayar hiç kapanmıyor. İşlemci ile alakalı ise ne yapabilirim ? termal macun çare olur mu?

biosu resetledim düzelme olmadı. Biostan kaynaklı değil galiba :shock:

Hocam benzer sorunla iki kez karşılaştım. Her iki bilgisayarın da ekran kartının fanı çalışmıyordu. Formatı belli bir yere kadar atıyordum sonra bilgisayar kapanıyordu. Birini ekran kartının fanını değiştirerek, diğerini ise ekran kartını değiştirerek çözdüm. Eğer ekran kartı varsa fanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

mr3555' Alıntı:
bios pilinide çıkardım. Bios ayarları açıkken bilgisayar hiç kapanmıyor. İşlemci ile alakalı ise ne yapabilirim ? termal macun çare olur mu?
hocam elinizde aynı özellikte başka bilgisayar varsa işlemcisini değiştirip deneyin. Eğer fan çalışıyor ve işlemci yinede soğumuyorsa macun çözüm olabilir.

Hocam bütün parçaları tek tek deneyeceksin.Kesin bir şey söylemek çok zor.Ben Mousenin bile bilgisayarın elektriğini kesdiğine şahit oldum.

işlemcinin fanında sorun yoksa işlemcinin üzerindeki soğutucu jel kurumuştur işlemcinin üzerine soğutucu jel sürebilirsin

artık işlemciyi değiştirecez veya jel çara olacak inş. :+1: yardımlarınız için teşekkürler :wink:

hocam aynı sıkıntı bende de vardı fujitsu siemens bilgisayar ulaştırma bakanlığının yolladığı ne yaptıysam windows logosundan ötesine gidemedim format atayım dedim yarıda yine kapandı ve sonunda sorunun anakarta olduğunu anladım. Sık elektrik gitmesinden olmuş sanırım...Sen de uyumlu anakart varsa elinde onunla bi dene bence...

Evet hocam. dediğiniz gibi sorun anakartta. elimde uyumlu anakart yok maalesef... :| idarede yaptırmaya yanaşmıyor . :-1: 100- 150 tl masrafı var gibi . bakalım ne yapcaz :?:

Aynı kasalardan 2 tanesinde power suply açma kapamadan açınca kendi kendine çalışıyor ekrana bir şey gelmiyor. öylece çalışıyor. :-1: bunlarda anakart arızası galiba :|

aynı sorun benim okuldaki 2 pc de de oldu exper marka 2 gb lık olanlardan.. yetmemiş gibi birde köy bilgisayarlarını yolladılar bana yapmam için onlardada aynı sorun var.. exper yetkili servisi aradım.. bu ulaştırma bakanlığının gönderdiği tüm pclerde var dedi. elektiriğin aşırı gelip gitmesinden kaynaklı anakart ce chipset sorunu diyor.. servise gönderseniz bile ellerinde öle bir parça yokmuş.. merkezi arayın söleyin dediler.. ölme eşşeğim ölme.. alıcağınız zamanında okullara itelemişler sorunlu pcleri şimdi acısını çekiyoruz..

hyenali' Alıntı:
hocam aynı sıkıntı bende de vardı fujitsu siemens bilgisayar ulaştırma bakanlığının yolladığı ne yaptıysam windows logosundan ötesine gidemedim format atayım dedim yarıda yine kapandı ve sonunda sorunun anakarta olduğunu anladım. Sık elektrik gitmesinden olmuş sanırım...Sen de uyumlu anakart varsa elinde onunla bi dene bence...
aynı sorun bugün benim sınıftaki fujitsu Siemens pc de oldu elektrik gitti geldi ardından no signal hatası geldi kaderdaşlarım :)))

mr3555' Alıntı:

Bire bir aynı sorun bende de var. Zamanım olup parçaları deneme şansım olmadı. Anakart arızası ise hiç uğraşmayalım. Bir de BTX anakart var üzerinde, yazık yani.

Sayın Hocam
benim lab aynı sorun var.çözüm olarak 1.5 tl kondansatörleri bir elektronikçi arkadaşa taktırdınızmı sorun kalmıyor ben de aynı yolu izledim.UBAK 2008 Exper

reset atsaydı hdd ye checkdisk yap diyecektim daha bugün yaptım herşeyi söküp kasanın dışında çalıştırın

ben bilgisayarı açarken bilgisayar windows başlatılıyor logosuna geldiği an kapanıyor.Bende nedenini anlamadım.Bilgisayarımın özellikleri:
Intel(R) Core(TM) 2 Duo CPU T6600 @ 2.20 GHz 2.20 GHz

Yüklü bellek (RAM) = 3 GB

Sistem Türü: 32 bit işletim sistemi

Sürümü: Windows 7 Ulitmate Service pack 1

Bilgisayar türü: Dizüstü

Üretim Yılı = 2009

Bilgisayarın Üreticisi: HP Pavilion Entertainment PC

Kondansator olayını deneyeceğim çünkü bu gidişle öğrencilere bilgisayar kalmayacak 10 bilgisayar bu şekilde öldü. Sonucu yazacagım. Eğer olmazsa power isteyeceğim idareden. O da olmazsa ilgilenmeyeceğim.

aysin65' Alıntı:
Sayın Hocam
benim lab aynı sorun var.çözüm olarak 1.5 tl kondansatörleri bir elektronikçi arkadaşa taktırdınızmı sorun kalmıyor ben de aynı yolu izledim.UBAK 2008 Exper
Tecrübeyle sabit, labda 3 pcde anakartta şişmiş olan üçer adet kondansatör vardı. Aynı kondansatörlerden temin edip bit tv tamircisine anakartın bir tanesindeki kondansatörleri değiştirttim. pc yi test ettiğimde sorun düzelmişti. Diğer 2 pcdeki kondansatörleri kendim değiştirdim. Onlar da çalışır durumda.
Eliniz lehim işlerine biraz yatkınsa kondansatörleri kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Önemli olan artı eksi kutupları doğru yerleştirmek.

A :roll: Açılış esnasında işlemiciyi kontrol edin aşırı ısınma varsa kaliteli (prc olmayan) termal macun iş görür, ısınma yoksa, anakartına veda etmen gerekecek.

arkadaşlar o bilgisayarlarla ben 5 yıldır ugraşıyorum oradaki problem başta powersuply yanarak anakart üzerindeki ramlerin yanında 3 mavi turkuaz renkte kondasatörü şişirmiş olmasından kaynaklanır açın bakın kondasatörler şişmiş bir vaziyettemi ,piyasada bu kondasatörün 3300 mikrofarat ve 10 voltunu alarak basit bir şekilde değiştirin tüm sorunlarınız hallolacaktır aksi takdirde anakartı degiştirmeniz gerekir ben bu şekilde yaklaşık köyden gelen bilgisayarla birlikte 20 kadar kurtardım. umarım sizde denersizin . ülkemiz için bunu yaparsanız o bilgisayarlar atıl olmaz Sivas/şarkışla egitici formatoru.

Arkadaşlar aynı açılışta kapanma sorunu benim okulumdaki bilgisayarlarda da vardı. Üstelik şöyle bir tecrübemde oldu, Okulumuzun bulunduğu il yazları çok sıcak oluyor 2-3 ay bilgisayarlar hiç kullanılmamasına rağmen dönem başında bu sorun oluştu. Buradan kondansatörlerin bilgisayarlar çalışmadığı halde şişebileceğini gördüm.
Anakart üzerinde yapılan işlemler çok risklidir ama bende aynı kondansatörlerden alarak değişim işlemi yaptım ve çok şükür sorun ortadan kalktı.
Asıl önemli olan yukarıda arkadaşımızın dediği gibi ülkemiz için bunu yapmalıyız.

Aynı sorun 2 bilgisayarımda oluştu. Biri ekrankartı çalışmıyordu. ısındığı için belli süre sonra kapatıyordu. diğeri işlemci altındaki jelden kaynaklanıyordu. jel sürdüm düzeldi.

arkadaşlar bt sınıfındaki bilgisayarlar 6-7 bilgisayar farklı gruplar halinde reset atıyorlar bu sorun başına gelen oldumu

Geri