Bilgisayar açılıp, hemen kapanıyor.

Kodla Büyü

mystreous

Süper Üye
Süper Üye
Açma düğmesine basınca elektrik geliyor, işlemci fanı dönüyor, 5 saniye sonra kendini resetliyor, tekrar kapanıp açılıyor ve böyle devam ediyor.
Ana karta bağlı tüm donanımları (hdd, dvdrom, ekran kartı) ve reset, usb, powerled, resetled gibi kabloları söktüm, sadece işlemci ve fanı kaldı. (ramleri bile söktüm.) olmadı
PowerSupply değiştirdim, olmadı.
Anakartta Phase Led diye bir bölüm var 4 adet lamba var. 1. ve 2. lamba yeşil, 3. lamba sarı, 4. lamba kırmızı yanıyor. Ama ne anlama geldiğini bilemedim.
Anakartım şu : http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=3440#ov
Bir bilen çıkar mı acaba?

işlemcinin fan soğutucu macunu bitmiş ve işlemciye zarar vermiş olabilir. bahsettiğiniz hata işlemcinin fazla ısınmasından kaynaklıdır...

@ berko_1053 illaki bişeyler yazmak zorunda hissetme kendini
@hayalcisuat hocam fan çok güzel çalışıyor. Tertemiz. Fanı değiştirdim gerçi ama sonuç aynı. 5 saniyeden daha kısa bir süre içinde oluyor bu kapanma. Sanki bir yerlerde şase yapıyormuş gibi geliyor bana ama bakalım nasıl çözecez bu işi. Çözemezsem yeni anakart almak zorunda kalcam galiba

hocam aynı sorun bizim labdaki bazı bilgisayarlarda da oluyor. biz anakartı dışarı alıp bi süre bekliyoruz tüm elektriği boşalsın diye sonra genellikle çalışıyor.

Hocam işlemci kaynaklı bi hataya benziyor. İşlemciyi sok temizle tekrardan tak. Fani iyi oturtur. Çözüleceğini tahmin ediyorum

anakart kasaya değip şase yapıyor diye düşündüğüm için anakartı söküp dışarıda çalıştırdım. İşlemciyi söküp üfleyip :) tekrar itina ile yerine taktım. Fan güzel oturuyor. Dört ayağı da sağlam.
mrtrk hocam anakartı söküp dışarıda beklettim. Hatta pilini de söktüm. Gene çözüm olmadı. İlk mesajımda da söylediğim gibi anakartın üzerinde dört adet led var. O ledlerden biri kırmızı yanıyor. Kırmızının anlamını çözemedim.

sorununuz işlemcinin fazla ısınması ile ilgili.. fan çalışabilir ama işlemciye etkisi olmayabilir macunu deneyin fanı oturttuğunuza dikkat edin tekrar.. eğer çalışmazsa imkanınız varsa farklı bir anakart üzerinden çalıştırmayı deneyin..

Hocam işlemci ve Power Supplyde problem olmadığına eminseniz anakart üzerindeki Kondansatörleri kontrol edin. Kondansatörlerin şişmesi durumunda böyle bir problemle karşılaşılabiliyor.

bence işlemcinin fazla ısınmasıyla alakalı değil, çünkü makina sogukken ilk çalıstırıldıgında da bunu yapıyor sanırım. hemen ısınmaz çünkü.

Sanırım anakartınızda problem var hocam. tek onu değiştirmemişsiniz.

aakcakaza' Alıntı:
bence işlemcinin fazla ısınmasıyla alakalı değil, çünkü makina sogukken ilk çalıstırıldıgında da bunu yapıyor sanırım. hemen ısınmaz çünkü.

Sanırım anakartınızda problem var hocam. tek onu değiştirmemişsiniz.
Evet hocam ben de sizin gibi düşünüyorum. Test etmediğim bi tek anakart ve işlemci kaldı. Anakarta bağlı başka hiçbişey yok. Sorun ikisinin birisinde. Ama hangisinde??
Test edebileceğim aynı özellikte başka işlemci de yok. Arkadaş anakarta iyi para vermişti geçen sene. İki hafta önce de ekran kartı bozulmuştu. Anakartın problemli olması ekran kartını da bozmuş olabilir mi sizce?

olabilir tabiki, ben işlemci olmayacağını şöyle düşünüyorum; işlemci bozuk olsa hiç açılmayacak, ya da işlemci ısınmadan ötürü restart ediyor olsa ilk çalışmada o kadar ısınmaması lazım (en azından sistemi açması lazım).

o yüzden anakart olma olasılığı ağır basıyor.

Geri