Bilgisayar açıldığında fare ve klavye çalışmıyor?

Kodla Büyü

arzubilg_

Aktif Üye
Arkadaşlar bilgişsayarıma format attım. Şimdi bilgisayar açıldığında klavye ve farenin ışıkları yandığı halde çalışmıyor. Pcye müdahale edemiyorum. Lütfen yardım edin sorun ne olabilir?

Eğer fare ve klavyenin portlarını karıştırmadıysanız son yüklediğiniz sürücü pc kilitliyor bu sebeple hareket etmiyorlar.
Bilgisayar başlarken F8 basın güvenli modda başlatın son yüklediğiniz sürücüyü kaldırın.

Arkadaşlar benimde PS/2 mouseler çalışmıyor.Ama usbli bir fare ile taktığımda ikiside çalışıyor.Sizce sorun ne?

hasari hocam güvenli modla açmaya çalıştım klavye yazmadığı için hiç müdahale edemedim. PS/2 benimki de. USB hiç denemedim:deneyip sonucu yazarım

Eğer BİOS a girebiliyorsanız oradan enable/disable yapabileceğiniz bir menü var. BİOS tan çözebilirsiniz

Bilgisayara yeniden sistem kurulumu yaptığınızda windows açılışta başka donanımları aradığı için usb klavye ve usb fareleri tanımıyor,bu sorunun çözümü olarak bir çevirici kullanabilirsiniz...

Ekli dosyalar

• usbcevirici.jpg
    usbcevirici.jpg
    16.6 KB · Görüntüleme: 42,442
kurulum esnasında çalışıyordu hocalarım. Kurulum bittikten sonra bilgisayarım tekrar açıldığında ne fare ne de klavyeyle müdahale edemedim.Sorunu da anlayamadım?

Hocam açılışta klavyenin ışıkları hepsi birden bir yanıp sönerler sonra num lock on ayarlandı ise num lock yanık kalır, böyle oluyor mu, yani hepsi birden yanıp sönme. Yoksa hep yanık hepsi yanık mı?

Bence usb klavye ve fre bulun biryerlerden, başak ps/2 fare ve klavyeler deneyin. Öncelikle onların salam olup olmadıklarını bir anlayın.

arzubilg_' Alıntı:
kurulum esnasında çalışıyordu hocalarım. Kurulum bittikten sonra bilgisayarım tekrar açıldığında ne fare ne de klavyeyle müdahale edemedim.Sorunu da anlayamadım?

Hocam sorunu ve çözümünü anlattım size.Nasılki Windows'ta ses kartının sürücüsünü yüklemeden ses çıkmıyorsa, USB Klavye ve Farenizi tanıtmadan bu cihazları kullanamazsınız. Muhtemelen ilk olarak USB klavye ve fare dışında diğer donanım parçalarını tanıtmanızı istiyor sizden, o yüzden henüz sıra USB klavye ve fareye gelmedi,sıra gelip ileri diyebilseniz sorununuz çözülecek,bunun içinde fotoğrafta belirttiğim aparatı kullanmalısınız... Ya da geçici olarak PS/2 klavye bulun bir yerlerden,diğer donanım parçalarını tanıttıktan sonra USB klavye ve farenizi tanıtırsınız... 8)

hocam önce hepsi yanıyor daha sonra bir tek num lock ışığı yanık kalıyor. Farenin ışığı da yanıyor. Usb girişli far taktım o da çalışmadı.Ne yapacam bilmiyorum

Hocam USB klavyeniz ve fareniz çalışmıyor bu foruma nasıl mesaj yazıyorsunuz?Bahsettiğiniz sorun okuldaki bilgisayarlardamı?

hocam bahsettiğim sorunlu bilgisayar yiğenimin bilgisayarı. Birde hocalarım şuan takılı olan fare ve klavye pc/2 girişli,usb girişli değil.usblisini de denedim fakat olmadı.İşin kötü tarafı tekrar format atmayı deneyecem ama cd sürücüsü arızalı :?

e, bu durumda bilgisayara müdehale etmeniz de imkansız. USB olanı da Ps/2 olanı da çalışmadığına göre, hocam iyisimi baştan bir format. E, tabi önce yeni bir cd-rom lazım .

Format her sorunun çözümü değildirki,sizin bilgisayarda kullandığınız ps/2 klavye ve fareyi yiğeninizin bilgisayarına bağlayarak sorununuzu çözeceğinizi düşünüyorum...

emrahgunes' Alıntı:
Format her sorunun çözümü değildirki,sizin bilgisayarda kullandığınız ps/2 klavye ve fareyi yiğeninizin bilgisayarına bağlayarak sorununuzu çözeceğinizi düşünüyorum...

Başka klavye de denemiş hocam. Başka klavye de olmadığına göre, başka fare de çalışmadığına göre, bilgisayar hiçbir müdehale yapamayacak.

Windows kurulumu esnasında çalışıyordu diyor. Bir girip baksın hocam.

Sonucu da bildirin ki hocam, deneyim olsun.

uzuuun zaman geçmiş ama konuyu hortlatmanın zamanı gelmiş. öğrtmenler odası bilg. ı klavye, fare gayet normal çalışıyordu ki durup dururken klavye çalışmamaya başladı. fare de klavye de ps2. klavyeyi bi çıkarıp takayım dedim ki fare de çalışmamaya başladı. bios pilini değiştirdim. ikisi de çalıştı ama 5 dk sonra klavye yine yazmamaya başladı. f klavye denedim olmadı. şunu fark ettim bilgisayarı yeniden başlatıyorum fare çalışıyor klavyeyi nasıl ki takıyorum fare de çalışmamaya başlıyor. bu ne bohem iş, kafayı yicem. usb çevirici ya da usb klavyem şimdilik yok. almadan yapabileceğim başka bir müdahale var mı yoksa usb çevirici ile başlayayım mı işe? yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Bazen USB portta problem olabiliyor benim laptopta USB porttan fare kafasına göre bazen çalışır bazen çalışmaz. Hiç birşey fayda vermedi. En son çare olarak Blue tooth fare aldım öyle çalışıyor

Fulya0108' Alıntı:
uzuuun zaman geçmiş ama konuyu hortlatmanın zamanı gelmiş. öğrtmenler odası bilg. ı klavye, fare gayet normal çalışıyordu ki durup dururken klavye çalışmamaya başladı. fare de klavye de ps2. klavyeyi bi çıkarıp takayım dedim ki fare de çalışmamaya başladı. bios pilini değiştirdim. ikisi de çalıştı ama 5 dk sonra klavye yine yazmamaya başladı. f klavye denedim olmadı. şunu fark ettim bilgisayarı yeniden başlatıyorum fare çalışıyor klavyeyi nasıl ki takıyorum fare de çalışmamaya başlıyor. bu ne bohem iş, kafayı yicem. usb çevirici ya da usb klavyem şimdilik yok. almadan yapabileceğim başka bir müdahale var mı yoksa usb çevirici ile başlayayım mı işe? yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
Klavyeye sıvı dökmüşlerdir. Klavyenin değişmesi gerekiyor.

Benim sınıftaki bilgisayarlar da format attıktan sonra klavye ve fareleri çalışmamaya başladı. Başka bir fare taktığımda çalışıyor fakat yeni taktığım fareler de bir süre sonra çalışmamaya başladı. Işığı yanıyor ama hareket etmiyor. Her türlü şeyi denedim. Sadece ps2ye dönüştürme yapmadım. Aylardır cevabını arıyorum ama bulamadım.

Biostan klavye fare seçeneklerinden USB desteğini enable yap. Eğer bu seçenekler yoksa başlangıçta USB'lerin aktif olması için BİOStan USB desteğini enable yap.

Geri