Bilgisayar 5 sn kadar açık duruyor. YARDIM!

Kodla Büyü

botett

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar kasanın açma düğmesine bastıktan sonra 3-5 sn içinde kasaya gelen elektrik kesiliyor ve bilgisayar kapanıyor. (Bu bilgisayarın fanını temizledim, güç kaynağına baktım sağlam.) Bu yaptıklarıma rağmen bilgisayar aynı durumda en son teknik servise verdik. Adamlar sistemde bir hata olduğunu ve format atınca düzeleceğini söylediler. Bilgisayar henüz gelmedi ama (3 gün oldu) böyle bir PC ye nasıl format atılabilir...

bende de aynı sorun oldu ama 5 dk sonra kapanıyordu cpu sıcaklığını kontrol ettim çok hızlı şekilde ısınıyor 80 görüyor ve otomatik olarak kapanıyordu fanını açıp baktığımda çok fazla toz yüünden dönmediğini farkettim ve kompresörle temizletip taktım şimdi sorun yok 45 derecede çalışıyor.

Power suppluy dan olabilir diyerek sağlam bir tane denedim aynı, fana baktım dönüyor yine de temizledim aynı. Servistekiler sorun işletim sisteminden dediler, format atacaz dediler. Benim anlamadığım a bu bu durumdaki bir PC ye formatı nasıl atabilirler

Format sonuçta hdd üzerinde yapılan bir işlem hdd başka bir makinede çalıştırıp pekala format atıp kurulum yaparlar ancak böyle bir karar çok saçma hatanın donanımsaol olduğu açık ve net hdd okumaya geçerkenmi kapanıyor peki? Bilgisayar yenidenmi başlıyordu yoksa tamamen mi kapanıyordu. Eliniz malzeme varsa hdd ram vb.. deneyebilirsiniz.

ram denedim, güç kaynağı denedim olmadı. Kasaya bastıktan 3-5 sn sonra kapanıyordu.

Bu kadar teknik bilginiz varsa bunu söylemek saçma olabilir ama şu açmak için bastığınız düğme takılı kalıyor olabilir mi? Ayrıca düğmeye basıldıktan sonra ekrana hiç görüntü geliyor mu? yoksa ekran boş sadece kasa fanları hareketleniyor ve küt diye kapanıyor mu? Yani Format ile çözülecek bir problem gibi görünmüyor buradan :)

küt diye kapanıyor :D Ben de formatla düzelmeyeceğini donanımsal bir problem olacağını söyledim ama teknik servis formatla halletmiş, hiç bir parça da değiştirmeden...

Hiç sanmıyorum. Format ya bir tesadüfe vesile oldu ya da hdd problemli format ile düzeldi. hdd sesi tıkırlı değildir inşallah yoksa yine başınız ağıracak gibi. Bence hdd formatı tamamen tesadüf mantıklı bir açıklama yapsınlar o zaman neden format?

Hocam aynı sorunu 3 yıl önce yaşadım. BTSdeki bi bilgisayar açılıp 3 sn sonra kapanıyor. Ben de bir çok parçasını değiştirdim ve çözemedim. BIOS a girmeye çalıştım ama giremeden PC hep kapandı. Sonra aklıma Power Düğmesi geldi. Kasanın ön tarafını söktüm ve düğmeyi yerinden çıkardım. Düğme basıldığında basık kalıyormuş ve bu da 5 sn sonra (basık tutulduğundan) kapanmasına neden oluyormuş.
Belki teknik servistekiler sorunu çözemeyince HD'i çıkarıp formatlamışlardır. Sonra takıp bakmışlardır sorun devam ediyo. Araştırıp düğmeyi bulmuşlardır. Size de "biz boşuna format atmışız, sorun power düğmesindeymiş" dememek için "formatla çözdük" yalanını söylemişlerdir.
Çünkü işletim sistemindeki bir sorun işletim sistemi yüklenmeden nasıl ortaya çıkar mi?
Ya da HD'deki bir sorun 3-5 sn içinde ortaya çıkmaz çünkü 3-5 sn'de Ekran kartı, RAM, işlemci ve anakart ancak çalışır duruma gelir. Yani HD daha çalışmaya başlamamış olur...

arkadaşım cpu üzerinde olan fanın ayakları iyi oturmadığından olabilir..cpu yu tam soğutma yapamadığından aşırı ısınmadan dolayı kapanıyordur... genelde bilgisayar 3-5 sn ye veya 3-5 dk açık kalıp birden kapanıyorsa sorun cpu, ram, power suply girişlerini kontrol etmektir.. elektrik geldiği halde oluyorsa... başka alternatifi bide format ama bu format işlemi SOn çaredir. unutmayınız donanım sağlamlığını kontrol etmeniz lazım ama arkadaşın sanırım sorun cpu da bi kontrol et derim iyi oturtmamış olabilirsin..

kolay gelsin...

Power düğmesi aklıma gelmemişti. Olabilir... Fanları falan konrol ettim...

Geri