BEP li öğrenciye meslek derslerinden destekleme eğitimi verilir mi?

Kodla Büyü

sonsuzartibir

Aktif Üye
Bölümümüzde 2 tane BEP li öğrenci var bu öğrencilere meslek derslerinden destekleme eğitimi verdik.
Müdür bey araştırdığını verilebilecek herhangi bir madde görmediğini söyledi
Aranızda hiç BEP li öğrenciye meslek derslerinden destekleme eğitimi veren oldu mu? verilebilir mi?

veli izin dilekçesi ile olabilir hocam, ders ayrımı yok, idarecilerin gereksiz kuruntusu olarak fen mat gibi derslere öncelik var gibi gorunuyor, kılavuzda ders ayrimi yok, sadece bepli ogrencinin RAM raporuna bakın rehber ögretmenden orda şu şu dersler diye belirtilmediyse sıkıntı yok. beplilerin en çok bt ye ihtiyacı var bence

destekleme ve yetiştirme kurslarının amacı lys-ygs gibi sınavlardır. meslek derslerinden dyk açılmaması normal olandır.

sevgili arkadaşlar bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
ben meslek lisesinde bilgisayar öğretmeniyim atölye sefiyim ve 27 saat haftada ek ders alıyorum bunun dısında destek eğitim odasından ek ders verdiler bunun için 6 saat ekders alabilirmiyim ayrıca yoksa imemden 6 saat kesilip onun yerine bumu gelir. varsa bileniniz yönetmelikle yazarsanız çok sevinirim.
destekleme ve yetiştirme kursu değil destek eğitim odası

meslek lisesini bilmiyorum ama ortaokulda bir öğretmen eğer 25 saat derse giriyorsa 5 saat destek egitim verebilir yani 30 a tamamlayana kadar. maks. 40 saat zaten kurslar falan hersey dahil, yani 30-girdigin ders sayisi kadar veriliyor. kılavuzu bir okuyun bence orda anlatıyordur

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün tereddüt edilen hususlarda verdiği cevaplar:
Soru: Evde eğitim, hastanede eğitim ve destek eğitim odalarına öğretmen görevlendirmesi nasıl yapılmaktadır?
Cevap: Evde eğitim ve hastanede eğitim hizmetlerinde öğretmen görevlendirilmesinin kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerden öncelikle istekli olanlar arasından, ihtiyacın bu şekilde karşılanamaması durumunda ise kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerden resen görevlendirme yapılması gerekmektedir. Destek eğitim odasına ise öğretmen ihtiyacının öncelikle kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerden karşılanması, ihtiyacın bu yolla karşılanamaması halinde okulda ders ücreti karşılığında görev alanlara görevlendirme yapılarak öğrencilerin eğitim hizmetlerine erişimlerinin sağlanması gerekmektedir.
Soru: Okul öncesi alan öğretmenleri destek eğitim odasında görev alabilirler mi?
Cevap: Müfredat kapsamında ders bütünlüğü içerisinde haftada 30 saat ders okutmak durumunda olan okul öncesi alan öğretmenlerinin, bunun dışında destek eğitim odasında ayrıca ek ders ücreti karşılığında ders okutmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir. Ancak norm fazlası okul öncesi alan öğretmenleri aylık ve ek ders ücreti karşılığında destek eğitim odalarında haftada 30 saate kadar görev alabilirler.
Soru: Okulda görev yapan müdür ve müdür yardımcıları evde eğitim hizmetleri kapsamında görevlendirilebilir mi? Görevlendirildikleri takdirde azami ek ders saati nedir?
Cevap: Bilindiği üzere, Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin aylık ve ek ders karşılığı okutacakları ders saati sayısı Millı Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı ile belirlenmiştir. Okulda görev yapan müdür ve müdür yardımcıları , söz konusu Karar'ın ekinde yer alan çizelgeye göre verebilecekleri ders saati sayısı kadar evde eğitim hizmetleri kapsamında görev alabilirler.

Bu cevaplar incelendiğinde destek eğitim odasından alabileceğiniz ek ders saati sayısı, alabileceğiniz ek ders içerisinde değerlendirilmelidir. Yani 6 saat alacaksanız ime den 6 saat düşülür.
Bir de siz fiilen kaç saat derse giriyorsunuz?

Geri