Benzin 5 lirayı geçti

Kodla Büyü
bu ne olursa olsun hükümeti savunanlar ve diğer partilerin nasıl yöneteceğini çok çok iyi bilip en iyi yönetenin bu parti olduğunu düşünen arkadaş sayısı amma arttı arkadaş.
ha birde komik buluyorlar diğer alternatiflerin iktidara gelmelerini "mesela kemal yada bahçeli gelse" durumunu gülünç derecede zayıf ihtimal görüyorlar ve en iyisi bu diyorlar ya bende bu durumu komik buluyorum

kimse bu parti gelmeden nasıl yöneteceğini bilmiyordu sadece gidip destek oldu.Diğer partiler içinde aynı durum geçerli değil mi yani? Öyle elbette ama çok bilen arkadaşlar diğer partilerin devlet idare etmesini bilmediklerini bilecek kadar bilgeler

"dün arabanız yoktu" cular var şimdi.E ne yapsın benzin fiyatları açısından hükümeti savunacak başka yöntem kalmadı tabi.ne diyecek "dün arabanız yoktu şimdi şükredin var kalkıp benzine laf edebiliyorsunuz" diyorlar
Bence bu laf için bankaların konut ve ihtiyaç kredi sayılarına ve kalan borç ve vadelere iyi bakmak lazım
Bu hükümet zırt diye kredi alabilmenin önünü açmıştır.Zaten tüketim çılgınlığı revaçtadır her zaman kapitalist düzende.Körüklenmiştir tüketim çılgınlığı kredi alma kolaylığıyla.Sonuç bu epey ev ve araç sahibi var ancak kat kat fazlası "borç" var.Ha elbette borçlanarak alınacak bunlar.Kalkıp devlet eliyle hediye edemez elbette yurttaşlarına ev-araba.Ama zaten borçla olabilecek şeylerse bu konuda bu partinin abartılarak övülecek neyi var acaba
Her yıl kendi içindeki şartlar çerçevesinde övülür yada yerilir.O yüzden "tableti - 3D tvleri" bu parti getirdi yoktu bunlar 10 sene önce demeyelim mesela

Zam gelmiş evet.Benzin 5 Tl aştı.Yarısından fazlası vergidir doğru.Maliye bakanının bile yaptığı açıklamalar ortada olmasına rağmen onlardan bile fazla savunmayalım partileri bence

kakababa' Alıntı:
Ona bakarsan serkan bende 2 daire var(sağolsun annem babam üstüme geçirdi) 1 de dandik 2001 model palio var ama cd satarak ayda aldığı 700 800 lira kira ile altına 2. elde olsa juke alan arkadaşım var. 4 yıllık kredi çekmiş 1 çocuğu var. Yüzüne sen salaksın diyesim geliyor zor tutuyorum kendimi. Bu banka kredisi ile bankaya borcu olanların haciz yiyenlerin bi sayısını araştır bi zahmet sonra durum nasıl tarafsızca yaz buraya. Ben dandik palioya bineceğim ama elin askeri ücretlisi juke marka arabaya binecek işte burası Türkiye!

İşte bütün mesele bu. Hocam 10 yıl önceki kredi oranları ile, şu andaki kredi oranları arasında dağlar kadar fark var. Krediler uygun diye salaklık etmenin anlamı var mı? Başbakanda dün bu konuya değindi. Elimizi yorganımıza göre uzatmıyoruz, sonrada vay efendim yandım vay bilmem ne. Benim kastım, eskiden rüya gibi görünen ev-araba alma işlerinin, makul seviyelere çekilmesi.

serkanaytekin' Alıntı:
kakababa' Alıntı:
Ona bakarsan serkan bende 2 daire var(sağolsun annem babam üstüme geçirdi) 1 de dandik 2001 model palio var ama cd satarak ayda aldığı 700 800 lira kira ile altına 2. elde olsa juke alan arkadaşım var. 4 yıllık kredi çekmiş 1 çocuğu var. Yüzüne sen salaksın diyesim geliyor zor tutuyorum kendimi. Bu banka kredisi ile bankaya borcu olanların haciz yiyenlerin bi sayısını araştır bi zahmet sonra durum nasıl tarafsızca yaz buraya. Ben dandik palioya bineceğim ama elin askeri ücretlisi juke marka arabaya binecek işte burası Türkiye!

İşte bütün mesele bu. Hocam 10 yıl önceki kredi oranları ile, şu andaki kredi oranları arasında dağlar kadar fark var. Krediler uygun diye salaklık etmenin anlamı var mı? Başbakanda dün bu konuya değindi. Elimizi yorganımıza göre uzatmıyoruz, sonrada vay efendim yandım vay bilmem ne. Benim kastım, eskiden rüya gibi görünen ev-araba alma işlerinin, makul seviyelere çekilmesi.

hükümet ülkeyi kendi haline bırakırsa bu millet batar. çifçiye sınırsız kredi kartı dağıtan deniz banka dur diyen yok. 3 kruş maaşla milarlarca kredi veren bankalara da dur diyen yok. kredi kartlarının limitlerini ciddi anlamda artıran bankalarada dur diyen bir hükümet yok. ama başbakan canı istediğinde fazi lobleri diye başlıyor ve artık kredi kartı almayın diyor ama canı istediğinde bak fazilaeri sizin için düşürdük diyor. artık iş işten geçti bu millet battı.

mustafatoker' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:
kakababa' Alıntı:

hükümet ülkeyi kendi haline bırakırsa bu millet batar. çifçiye sınırsız kredi kartı dağıtan deniz banka dur diyen yok. 3 kruş maaşla milarlarca kredi veren bankalara da dur diyen yok. kredi kartlarının limitlerini ciddi anlamda artıran bankalarada dur diyen bir hükümet yok. ama başbakan canı istediğinde fazi lobleri diye başlıyor ve artık kredi kartı almayın diyor ama canı istediğinde bak fazilaeri sizin için düşürdük diyor. artık iş işten geçti bu millet battı.

böyle bir banka yok emin olun :) milletimiz aşırı savurgan ve israfçı, o yüzden harca babam harca, geri ödemeyi düşünmüyorlar. Eğer burada da suçu hükümette görüyorsanız pes artık.

serkanaytekin' Alıntı:
mustafatoker' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:
kakababa' Alıntı:

böyle bir banka yok emin olun :) milletimiz aşırı savurgan ve israfçı, o yüzden harca babam harca, geri ödemeyi düşünmüyorlar. Eğer burada da suçu hükümette görüyorsanız pes artık.
akp nin 10 yılda üretim üzerine değilde tüketim üzerine yapmış olduğu ekonomik politikları artık tıkanmış durumda bankların faizini düşürdük diye her ay açıklama yapan başbakan aceba neyi teşvik ediyordu? memuru, çifçisi esnafı, işçisi inanın zor durumda bunu görmek için kahin olmaya gerek yok etrafınza bakn kaç çifçi, kaç esnaf haç işçi memur borçlu yaşıyor bakın.

şimdide kalkıp kredi kartı kullanmayın demek çok komik. siz millete yön vermezseniz bu millete savurgan dersiniz tabi. işte bsavurkanlık bu ülkede seçimlerede yansıyor

serkanaytekin' Alıntı:
mustafatoker' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:
kakababa' Alıntı:

alın verin ekonomiye can verin. babamın hükümeti zamanında yapıldı zaten bu reklamlar.

Devir iman kurtarma devri.... İmanımıza sahip çıkalım işte o zaman gerisi zaten düzelecek...

ismailt' Alıntı:
Devir iman kurtarma devri.... İmanımıza sahip çıkalım işte o zaman gerisi zaten düzelecek...

kuru kurya iman olmaz Allah (cc) akıl etmezmisiniz diye kuranda devamlı telkinde bulunur yani müslüman aklını kullanmasını bilecek. türkiyede ekonomi iyiye gitmiyor yakında ciddi problemler çıkacak demedi deme...

mustafatoker hocam, geçen aracım için sanayiye gittim, arabamın yağını değiştiren kalfanın bile altında arabası var, hatta abi bak 3000 tl lik ses sistemi taktırdım dedi(abartı fiyat tabi bu), ses sistemi 10 numara tabi. Bu araba senin neyine diyemedim tabi.

çiftçiler desen, inan altında jipi olmayan yok. herkes borç içerisinde diyorsun ama herkesin altındada arabası evi kardeşim nasıl oluyor bu, 15 sene önce otopark sıkıntısı olmayan yerlerde şu anda aracını koyacak yer yok. Kabul etsenizde etmesenizde milletin alım gücü arttı. bunuda hükümet başarmıştır.

Şunu asla unutmayın, millet cebine bakarak oy veriyor, gerisi hikaye.

erencan' Alıntı:
bu ne olursa olsun hükümeti savunanlar ve diğer partilerin nasıl yöneteceğini çok çok iyi bilip en iyi yönetenin bu parti olduğunu düşünen arkadaş sayısı amma arttı arkadaş.
ha birde komik buluyorlar diğer alternatiflerin iktidara gelmelerini "mesela kemal yada bahçeli gelse" durumunu gülünç derecede zayıf ihtimal görüyorlar ve en iyisi bu diyorlar ya bende bu durumu komik buluyorum

kimse bu parti gelmeden nasıl yöneteceğini bilmiyordu sadece gidip destek oldu.Diğer partiler içinde aynı durum geçerli değil mi yani? Öyle elbette ama çok bilen arkadaşlar diğer partilerin devlet idare etmesini bilmediklerini bilecek kadar bilgeler

"dün arabanız yoktu" cular var şimdi.E ne yapsın benzin fiyatları açısından hükümeti savunacak başka yöntem kalmadı tabi.ne diyecek "dün arabanız yoktu şimdi şükredin var kalkıp benzine laf edebiliyorsunuz" diyorlar
Bence bu laf için bankaların konut ve ihtiyaç kredi sayılarına ve kalan borç ve vadelere iyi bakmak lazım
Bu hükümet zırt diye kredi alabilmenin önünü açmıştır.Zaten tüketim çılgınlığı revaçtadır her zaman kapitalist düzende.Körüklenmiştir tüketim çılgınlığı kredi alma kolaylığıyla.Sonuç bu epey ev ve araç sahibi var ancak kat kat fazlası "borç" var.Ha elbette borçlanarak alınacak bunlar.Kalkıp devlet eliyle hediye edemez elbette yurttaşlarına ev-araba.Ama zaten borçla olabilecek şeylerse bu konuda bu partinin abartılarak övülecek neyi var acaba
Her yıl kendi içindeki şartlar çerçevesinde övülür yada yerilir.O yüzden "tableti - 3D tvleri" bu parti getirdi yoktu bunlar 10 sene önce demeyelim mesela

Zam gelmiş evet.Benzin 5 Tl aştı.Yarısından fazlası vergidir doğru.Maliye bakanının bile yaptığı açıklamalar ortada olmasına rağmen onlardan bile fazla savunmayalım partileri bence

bahsettiğin partiler iktidarda bulunmuştur. birini zaten millet ne halt olduğunu biliyor, bir daha iktidara taşımaz, diğeride o hakkını çar çur etti.

komik laflara gerek yok türkiyenin ekonomisini görmek için bak herkezin cep telefonu var arabsı var demek çok komik türkiye araba üretmiyor.

akp hükümeti 35 milyar borcu 199 milra çıkarmıştır. IMF ye borcu bitimesi borcun bittiği anlamını taşımaz şu an türkiye rekor düzeyde özel sektörlerle beraber 600 milyar borcu var.. IMF deki borumuzun bitmesi ülke karına mı bakalım. türkiye ımf ile yapılan alnaşma gereği borcu bitince en az 5 milyar para vermek durumunda yani başbakanın bak artık borç veriyoruz diyor ya aslında mecbur verecek. ve borç verirken faizi %2 olacak bu açığı kapatmak iin türkiye %8 le borçlanacak. yani %2 kar elde etmek için %8 borçlanacaksınız. bunun için biz övünüyoruz

serkan kardeşim rüya görüyor milletin alım gücü azalmıştır, millet geleceğini bankalara ipotek ettirmiştir. bir adamın evinin önünde jip olması artık onu zengin yapmaz.

serkanaytekin' Alıntı:
herkes bundan bahsediyor :) Önceden yoktu şimdi var :)
Dostum önceden sende yoktun şimdi varsın :)

Otobüs ve dolmuşa raziysan sözüm yok. Bu memleket neleri görmedi, şimdi herkesin altında araba var. Şu anda yok yok, yok yoksa vardır :)[/quote]

Şimdi ne var biliyormusun?
Kredi Kartı var Kredi var Allah hepimizi affetsin.
sen 2000 yılından önce kredi kartının veya kredilerin bu kadar yaygın olduğu bir dünya ülkesi biliyormuydun?
Teknoloji son 30 40 yılda çığ gibi büyüdü.
Sen hala işi tayyibe bağlıyorsun yaa sanki teknoloji hiç gelişmedi herşey böyleydi fakat bunları düzelten tayyip oldu.
Yaa bi de bilişim okumuşssunn.

mustafatoker' Alıntı:
ismailt' Alıntı:

kuru kurya iman olmaz Allah (cc) akıl etmezmisiniz diye kuranda devamlı telkinde bulunur yani müslüman aklını kullanmasını bilecek. türkiyede ekonomi iyiye gitmiyor yakında ciddi problemler çıkacak demedi deme...

Türkiye de ekonomi daha iyi olacak inşallah...Türkiye yardımda 4. sıraya yükselmiş...Türkiye yardım etmeye devam ettikçe sıralaması yükseldikçe ekonomisi daha iyiye gidecek.Peygamberimiz buyuruyor ki..Vallahi sadaka malı azaltmaz...Türkiye verdikçe malı azalmayacak verdikçe malı artacak inşallah...İlk mesajımda dediğim gibi biz imanımızın üzerine düştükçe ekonomimiz de gücümüz de birliğimiz de artmaya devam edecek inşallah.Bu sebeple imanımıza dikkat edeceğiz ettikçe tüm sorunlar birer birer çözülmeye devam edecek inşallah...

Yesil26' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:
kemal gelsin 2 liradan alırsınız.
Aranan Suçlu bulundu.....Benzin zammını kemal yapmış. :++:

Kemal geldimi benzinle probleminiz olmaz merak etmeyin.

Doğru benzin olmaz o zaman. Ben bilmiyorum ama eskiden kemale benzer iktidarlar olunca çok ta olmadı ama memlekette yağ bile karaborsaya düşermiş.
Sizde haklısınız denize düşen yılana sarılır.
Yani bakın eskiden cep telefonu satın almaya gücümüz yetmezdi.Ericson telefonlar hattı ile 2 maaşımızdı.Şimdi ise sağolsunlar büyük ekonomik başarılar sayesinde olsa gerek kaydıraklı :p telefonlar satın alabiliyoruz.

Ona bakacak olsan, Cem Boyner'in borcu benden fazla.Şimdi onamı üzülsem?
Benzin fiyatlarının %65 i vergi ve Benzin = Vergi ve bundan kaçış yok.

Bu arada, konu ile ilgisi yok ama;
Sera malı domates bitti.Domatesi şu anda tarladan yiyoruz.
Yaz ortasında domates Fiyatı 50 krş olurdu, ama dün 2.5 tl aldım.
Bir fikri olan varmı?

GRİNGO' Alıntı:
Bir fikri olan varmı?
pembe domatlar 2,5 hocam
tukaçlar 1lira
1.5 olanlar da var :D

herkes geçmiş 1 yıl içersinde harcadığı paranın ne kadarı ülke içinde kalmış ne kadarı ülke dışına çıkmış bunun muhasebesini yapsın...!(misal ürünler;nike,adidas,wwagen, danone yoğurt,migros,TEB bank, mcdonels....vs)
-değişim bireyden başlar TOLSTOY ne demiş; "herkes insanlığı değiştirmek için proje hazırlar ama kimse kendisini değiştirmek için uğraşmaz"
ez cümle; sloganımız şu olmalı "param benim en büyük silahım"
ister topuğuna sık ister düşmana
yerli malı üretip tüketme alışkanlığı kazanamazsak bu iş tıkanacak bi yerde..

The Formator' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
Bir fikri olan varmı?
pembe domatlar 2,5 hocam
tukaçlar 1lira
Hocam son 2 yılı kesin hatırlıyorum.Her yaz döneminde domatesi 50-70 krş arasında alırdım.
Geçen ay dalında pembe hormonsuzlar 6 tl diğerleri 5 tl idi.
Dün aynı market dalında pembe hormonsuzlar 3 tl diğerleri 2.5 tl.
Maalesef bu domates fiyatları düşmedi...

zaqwert' Alıntı:
herkes geçmiş 1 yıl içersinde harcadığı paranın ne kadarı ülke içinde kalmış ne kadarı ülke dışına çıkmış bunun muhasebesini yapsın...!(misal ürünler;nike,adidas,wwagen, danone yoğurt,migros,TEB bank, mcdonels....vs)
-değişim bireyden başlar TOLSTOY ne demiş; "herkes insanlığı değiştirmek için proje hazırlar ama kimse kendisini değiştirmek için uğraşmaz"
Hocam zaten iş recep, kemal, devlet olmaktan çıktı kim başa gelirse gelsin amerikalı israilli fransız amcalarının kucağına oturacak. En fazla gostermelik çıkışlar olur bu vakitten sonra çünkü senin ekonomin yabancıların elinde. Seve seve kucakta zevk almaya bakacaklar. Erdoğan ya da kılıçdaroğlu istediği kadar essin gürlesin hikaye

GRİNGO' Alıntı:
The Formator' Alıntı:
GRİNGO' Alıntı:
Bir fikri olan varmı?
pembe domatlar 2,5 hocam
tukaçlar 1lira
Hocam son 2 yılı kesin hatırlıyorum.Her yaz döneminde domatesi 50-70 krş arasında alırdım.
Geçen ay dalında pembe hormonsuzlar 6 tl diğerleri 5 tl idi.
Dün aynı market dalında pembe hormonsuzlar 3 tl diğerleri 2.5 tl.
Maalesef bu domates fiyatları düşmedi...
Hocam bunun sebebi kelebek hastalığıdır. Bu hastalık seradaki domateslerde ilaclar sayesinde çok fazla etki etmez ama pembe hormonsuz dediğimiz domatesler açık tarlada yetiştiği için hastalığı daha çabuk kapar ve yetiştirmesi zordur. Bu sebeple pahalı ve bence o zahmete ve riske göre ucuz bile. kelebek hastalığına yakalanan domateste kolay kolay ürün olmaz

kakababa' Alıntı:
zaqwert' Alıntı:
Hocam zaten iş recep, kemal, devlet olmaktan çıktı kim başa gelirse gelsin amerikalı israilli fransız amcalarının kucağına oturacak. En fazla gostermelik çıkışlar olur bu vakitten sonra çünkü senin ekonomin yabancıların elinde. Seve seve kucakta zevk almaya bakacaklar. Erdoğan ya da kılıçdaroğlu istediği kadar essin gürlesin hikaye
Eğer Yüksek bilim gereken Teknoloji ihraç edemezsek, Eğer yarı mamül ağır sanayi ürünleri satamazsak

İlaç başta olmak üzere, Meyve sebze tohumunu, Hayvan yemini, Buğdayı, sütü, et ve benzini cep telefonunu bilgisayarı ithal ediyorsak, ve en yüksek harcama kalemlerimiz bunlarsa, bizi kimse kurtaramaz.

üretilen bir maldan üç kişi para kazanır.
misal
iphone çinde üretilir satışfiyatının %1 çinin
isim ve teknoloji hakkı(aslan payı) %60-70-80 ABD nin
satış yapan tüccar %20-30-40
bize ne kalır iphone 6-7-8 ne zaman çıkacakta alacağız diye ağzımızı açıp beklemek

serkanaytekin' Alıntı:
ya çok biliyor gibi görünüyorsun ama bir şey bildiğin yok, gelişmiş ekonomilerin borçlarına bakarmısın? en çok borcu olan abd :)
ekonomi hakkında bilmiyorsan konuşma

kaynak wikipedia dır :)

http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C4%B1%C5 ... er_listesi

liste 2009 yılına aittir.

borçlarıyla övünen insanlar oluşmuş çok ilginç. hocam önemli olan borç miktarı değil önemli olan o borçları geri çevirebilmen, ödeyebilmen. borç alınabilir doğrudur. ama alınan borç düzgün bir yatırım haline getirilise. ama sen borç alıp bunu direkt olarak halkına yansıtırsan öyle borç övünülecek birşey değildir. mesela ali ağaoğlu'nun 200 milyar borcu vardır öder. ama o borç senin benim olursa işler değişir.

geçenlerde ehliyet sahiplerinden ehliyet yenileme karşılığında 101 TL alınacağı haberi çıkmıştı. sonra tepki sesleri yükselince alınacak miktar 15TL olarak yeniden düzenlendi. o aradaki fark(86TL) sence ne olacaktı? ama bu konuda geri adım atılınca hemen başka yerlerden vergiler dayandırıldı.
haberin yoksa oku: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23661710.asp

son olarak hocam benzin zammı nasıl savunulabilir? borç miktarı nasıl savunulabilir?

zaqwert' Alıntı:
misal
bize ne kalır iphone 6-7-8 ne zaman çıkacakta alacağız diye ağzımızı açıp beklemek
-İphone cihaz planlama-prototip-ve deneme üretimleri ABD
--Üretim bandı ve ucuz işçilik ÇİN (ayrıca çevre kirliliği ÇİN de gerçekleşir)
----Satış aşamasında tüccar için %20 olacak o kadar
---Aslan payı % 70 (temiz para) Üreten teknolojik şirketin.(olmamız gereken)

GRİNGO' Alıntı:
zaqwert' Alıntı:
misal
-İphone cihaz planlama-prototip-ve deneme üretimleri ABD
--Üretim bandı ve ucuz işçilik ÇİN (ayrıca çevre kirliliği ÇİN de gerçekleşir)
----Satış aşamasında tüccar için %20 olacak o kadar
---Aslan payı % 70 (temiz para) Üreten teknolojik şirketin.(olmamız gereken)
Arkadaşlar 10 yıl boyunca Türkiye Dünya çapında bir tane bile marka üretebilmiş değil. Küçücük avrupa ülkeleri markalaşmış bize satış yapıyor aslan payını götürüyor. Hadi anladık Ak parti ilk dönem çok büyük direnişle karşılaştı ve bunlara zaman ayıramadı. 2. dönem karşısında bu adımlarını engelleyecek pek bişey kalmamıştı. 3. dönem zaten Türkiye bablarının malı. Afedersiniz ama bu ekonomi güzel diyorsunuz ya hani, neden ihracatımız ithalatımıza göre hala çok düşük. Cari açık almış başını gitmiş. 20 milyar dolarlık imf borcu ödediği için böbürlenmek nedir. 300 milyar belki daha fazla cari açık varken. Şuan her güç mevcut olduğu halde gerçekten Türkiye nin gereken ekonomik atılımını yapamamışlardır. Şimdi duyabiliyorum bundan öncekiler de yapamamıştı dediğinizi. Ben de diyorum ki bundan öncekilerden farkı yoksa ne diye bu kadar el üstünde tutuyorsunuz?

sen musul 'u kerkük sudan batum 'u lozanda ingiliz ağalara verirsen
ve
bunu ders kitaplarında lozan başarısı olarak okutturulmuş bir nesil, 10 liradan bile alsa az gelir. şimdi bizden geriye kalan her yerde kan var.

kimseyi övmek veya kötülemek için söylemiyorum bunları.
gerçek olan birşey varsa o da, geçmişten ders almadıkça gelecek hep karanlık.

eleştiren arkadaş olursa lütfen 22 yaşıma kadar bana ezberletilmiş şeyler dışında bana eleştiriyle katkıda bulunursa minnettar kalırım. çünkü onları bu güne kadar çok dinleyip, ezberleyip savundum.

Geri