Beceri Eğitimi Başlıyor mu?

Kodla Büyü
Yazı aynen şöyle: Yüz yüze eğitime başlandığı tarihe kadar işletmelere gitmek ertelendi.
İBE varmış gibi koordinatörlük ücreti ödenemez, çünkü ibe hiç başlatılmadı.
Dolayısıyla ibe de diğer dersler gibi uzaktan eğitimle verilmeye başlanmalı bence. Ayrıca uzaktan eğitim olunca grup oluşturulacak mı buda belirsiz. Bu konularda mtegm detaylı açıklamalar yapmalı.

İme yi bakanlık yüz yüze ders gibi görmüştü 2017 de danıştayın iptalinden sonra ime yi yüz yüze eğitim dışında tutmuştu.
https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=18812&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

(Değişik:RG-5/9/2019-30879) Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri ile öğretim programlarında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin; derslik, spor alanları, spor salonları, atölye, laboratuvar, işletmelerin eğitim birimi gibi eğitim ortamlarında öğretmen gözetiminde yapılan eğitimi,

Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yüz yüze eğitimin içinde geçiyor hocam yine. Eylül 2019'da değişmiş bu madde. Danıştay kararı hala geçerli mi acaba?

Bizim sıkıntımız kervan yolda düzülür mantığı. Koca yaz milli eğitim hiçbir şey düşünmemiş, yatmış gibi algılıyorum ben böyle olunca. Bakanımız her şeyi düşündük, her türlü duruma karşı senaryomuz var diyor ama yarın okul açılacak hala ne olacağı belli değil. Bize de burada boş boş tartışmak düşüyor.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yüz yüze eğitimin içinde geçiyor hocam yine. Eylül 2019'da değişmiş bu madde. Danıştay kararı hala geçerli mi acaba?
16/09/2017 den önceki yönetmelik maddesinde Yüz yüze eğitimin tanımı:
Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri hariç olmak üzere, öğretim programlarında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, atölye, laboratuvar, işletmelerin eğitim birimi gibi eğitim ortamlarında öğretmen gözetiminde yapılan eğitimi

16/09/2017 tarihli yönetmelik değişikliğinden sonraki yüz yüze eğitimin tanımı
Yüz yüze eğitim: İşletmelerde meslek eğitimi ve staj kapsamında yapılan ders görevleri ile öğretim programlarında öngörülen teorik ve uygulamalı derslerin eğitiminin derslik, atölye, laboratuvar, işletmelerin eğitim birimi gibi eğitim ortamlarında öğretmen gözetiminde yapılan eğitimi,

Hatırlarsanız bakanlık Temmuz/207 de ek ders kararında tarihi bir değişiklik yaparak, ime yi yüz yüze eğitim kapsamına almıştı. Bu sebeple de maaş karşılığı olduğuna hükmetmişti. Sendikalar bu değişliğin iptali için danıştaya dava açtılar. Dava devam ederken bakanlık ek ders kararındaki tanımlarla ortaöğretim kurumlarındaki tanımların bir birine uyumlu olması için 16/09/2017 tarihinde yönetmelik değişikliğine gitti. Aslında yönetmelikteki Yüz yüze eğitimin tanımdaki köklü değişiklik 05/09/2019 tarihinde değil, 16/09/2017 tarihinde yapıldı.
Neticede Danıştay ime nin yüz yüze eğitim kapsamında olmadığına hükmederek, yapılan değişikliği iptal etti. Bakanlık, danıştay iptal kararının 27/12/2017 tarihinde kendilerine tebliğ edildiğini belirterek bu tarihten sonra ime nin yine eskiden olduğu gibi maaş karşılığını doldurup doldurmadığına bakılmaksızın doğrudan ek ders sayılması gerektiğini belirtti.
Hülasa gerek ek ders kararında gerekse yönetmelikte ime hâlâ yüz yüze eğitim kapsamında olsa da esasında bu kapsamda değil. Bakanlık iptal kararına rağmen değişikliği yapmıyor.

Bizim sıkıntımız kervan yolda düzülür mantığı. Koca yaz milli eğitim hiçbir şey düşünmemiş, yatmış gibi algılıyorum ben böyle olunca. Bakanımız her şeyi düşündük, her türlü duruma karşı senaryomuz var diyor ama yarın okul açılacak hala ne olacağı belli değil. Bize de burada boş boş tartışmak düşüyor.
Sevgili bakanlığımız bu senaryolardan hangisi oscar alır diye kendi içinde anlaşamadığından son dakikaya bırakıyor her şeyi! Ama yazılan senaryolar portakalı bile alamıyor, geçtim oscarı.

Geri