Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Becayiş isteyenler mutlaka okuyun

Konu, 'Özür Durumu Atamaları' kısmında yusufaltunhan tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. yusufaltunhan

  yusufaltunhan Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2008
  Mesajlar:
  125
  Beğeni:
  0
  arkadaşlar şimdi bir durumu galiba yanlış anladık biz..Nette görüyorum anlaşma yoluna gidenler var mesela adam yazıyor hocam burası verilir burası alınır yada adam yazmış şurayı isteyen varsa diye..Diyelim ki birini buldun isteyecek..bundan sonra yapacağın sey adamın orayı sistemden tercih etmesi eee sadece o mu tercih yapıyor belki başka biride orayı istedi sen kimin istediğini bilemezssin..çünkü sistem sana açmıyor bunu...Diğer yandan şimdi bu arkadaşlar başvuru yapıyor ama büyük bir ihtimalle bu atama iptal edilecek çünkü davalık olacak...dava açılacak neden mi?
  1-İl İçi özür grubu mağdurlarının, birbirleri ve talep edecek diğer öğretmenlerle karşılıklı yer değiştirmesine olanak verilmemiştir.

  2-İl içi sıralar çalıştırılarak puan üstünlüğüne göre adil bir yer değiştirme yapılmadan il dışından atama yapmak doğru değildir. Bu haliyle özrü olmayan öğretmen bedel ödemekte, haksızlığa uğramaktadır.

  3-Ağustos 2012 il dışı özür grubu başvurusu olup, yer değiştiremeyen öğretmenler becayiş başvurusu yapmış kabul edilmektedir, hukuken doğru değildir.

  4-Özre bağlı yer değiştiremediği halde il içinde alan değiştiren öğretmenler yeni alanları ve becayiş açısından mağdur olabilecektir.

  5-Eş özrü tayin başvuruları sırasında farklı illerde çalışan öğretmen eşlerin çoğu birbirlerinin çalıştığı ile ikisinin de gerçekleşmesi durumunda birini iptal etmek üzere tayin istemiştir. Tayin edilmemiş olan bu eşlerin sistem tarafından birbirleriyle eşleşmesi, yer değiştirmesi olasıdır.

  6-Öğretmen eşi yanına atanamadığı için, özel sektördeki pozisyonunu bırakıp, iş yerini kapatıp eşinin yanına taşınanlar mevcuttur. Bu aileler, ZORUNLU becayiş dayatması yüzünden öğretmen eşin tayin edilmesi tehlikesine muhataptır.

  7-Özür grubunda olup, tercih yapma hakkı da tanınmayan öğretmenler, özürlerinin bulunduğu ilin-ilçenin yüzlerce kilometre uzağında bir kuruma atanma riskiyle karşı karşıyadır. Hangi eşleşmeye razı olacakları sorulmadığından aile bütünlükleri şansa bağlıdır, özürleri sürebilecektir.

  8-Kör becayiş riskini almak yerine yeni yer değiştirme dönemini beklemek isteyen özür grubu öğretmenlere “illa becayiş yapacaksın” denilemez.

  9-Özür grubundan başvurusu olmuş, halen becayiş talep etmeyen bir öğretmenin bakanlığa “İSTEMİYORUM” şeklinde bir dilekçe vermesine gerek yoktur, becayişe dair başvurusu zaten yoktur. Talep alınmadan yapılan atama İTİRAZ DİLEKÇESİ ile iptal edilmelidir, edilmemesi dava konusu olur.

  10-Becayiş için tercih yapabilen öğretmenlerin TEK TERCİHE zorlanması, puan yarışına neden olacak, bazı kurumlar hiç tercih edilmeyecek, fiili olarak becayiş yapanların sayısı minimal düzeyde kalacaktır. (Tercihler öncelik sırasına göre listelenmeli, 10 tercihe kadar izin verilmelidir.)

  11-Yazılım çapraz eşleşme yapılabilecek şekilde oluşturulmamıştır. Birbirlerinin okulunu tercih etmeyen öğretmenler, tercih transferi ile çaprazlama yer değiştirebilir.

  12-Özrü olup, okulunun tercih edilmesini bekleyen, uman birçok öğretmen okulun yeri, ulaşım durumu gibi kriterlerin kurbanı olacaktır.

  13-Becayiş duyurusunda yer almadığı halde, karşılıklı isteyerek yer değiştirmeler, il dışı isteğe bağlı yer değiştirme koşulları ve özre bağlı yer değiştirmelerle ilişkilendirilerek birlikte yapıldığından, mutlaka yolluğa tabi olmalıdır. Ödenmemesi durumunda dava konusudur.

  14-Sayılan eksikler ve sorunların giderilmemesi ve atama kesinleşmeden önce ONAYLAMA-REDDETME hakkı tanınmaması durumunda yapılacak becayiş, re’sen atama statüsünde olacağından güçlü bir dava nedenidir.

  bütün bunları düşünün atanacaksınız ama dava sonuçlanması 2-3 ayı bulur ee sonra haydiii geri dön diyecekler bundan dolayı...

  Tercih yapacak arkadaşlar bir şekilde gidecekleri yerlerdeki öğretmenlerle iletişime geçsin derim ben...
   
 2. McRAM

  McRAM Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2007
  Mesajlar:
  466
  Beğeni:
  1
  :verymad: neremiz doğru ki...bence de çok açıklıklar var....herkesin hakkında hayırlısı....
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal