Bazı sorunlar

Kodla Büyü
Bugün ki olayımız 9-3 mesaide kullanmam için oda falan yok vermedi, sınıfı kirletiyormusum, temizlik görevlisiyle haber göndermiş sınıfı düzgün bırakacakmisim, Hergün onu sikistiriyomus düzgün kullansın diye, bazen çocuk da geliyor öğleden sonra bir sırayı çekip akıllı tahtaya yazı yazıyor en fazla, Belki kağıt düşmüştür. Bayan geldi dedim ki sen söylüyorsun bunu bana idare mi dedi dedi. İdare diyor hocam düzgün bıraksın diye bana söylediler dedi. Ben de dedimki oda versin bana o zaman.
Beni müdür odasına çağırdılar, sınıfları kullanmam yasakmış, eba destek odasını kullanacak işim, temizlikçi de yeni geldi zannediyor ki öğretmeni o şekilde uyarabilir, idare onun yanında bana laf söylüyor ya, hocam ama şöyle çok işimiz var bizim diye, benim karşımda onu konuşturuyor.

Ki bunu diyen kadın Hergün halini hatırımi sorup sohbet ediyordu ben otobüsle geliyorum çok zor falan, muhabbet ediyordu. Bi memurla Bi müdür yardımcısı görüyor olanları bu kadar da yapılmaz diye ayipliyorlar.

4 tane antika laptop tamir ettirmiş eba destek noktasına konulacakmis bana zimmetleyeceklermis. Ben de dedim arastirmam lazım uygun mu diye imzalayamam dedim.

hocam Kayseri de isen her türlü desteğe hazırım. yazıyı okuyunca ben yerimde durmadım. Kayseri de isen özelden yaz yüz yüze görüşelim. ne gerekiyorsa yapalım.
Kayseriliyim ama kayseride değilim malesef ki buraya yazdım konuşmak iyi geliyor eşime de Hergün anlatıyorum. İnsanların huzurunu kaçırmak ne kadar kolay ya. Cani sıkılıyor heralde etrafında sohbete gelen hocalar yok şu dönemde

Bugün ki olayımız 9-3 mesaide kullanmam için oda falan yok vermedi, sınıfı kirletiyormusum, temizlik görevlisiyle haber göndermiş sınıfı düzgün bırakacakmisim, Hergün onu sikistiriyomus düzgün kullansın diye, bazen çocuk da geliyor öğleden sonra bir sırayı çekip akıllı tahtaya yazı yazıyor en fazla, Belki kağıt düşmüştür. Bayan geldi dedim ki sen söylüyorsun bunu bana idare mi dedi dedi. İdare diyor hocam düzgün bıraksın diye bana söylediler dedi. Ben de dedimki oda versin bana o zaman.
Beni müdür odasına çağırdılar, sınıfları kullanmam yasakmış, eba destek odasını kullanacak işim, temizlikçi de yeni geldi zannediyor ki öğretmeni o şekilde uyarabilir, idare onun yanında bana laf söylüyor ya, hocam ama şöyle çok işimiz var bizim diye, benim karşımda onu konuşturuyor.

Ki bunu diyen kadın Hergün halini hatırımi sorup sohbet ediyordu ben otobüsle geliyorum çok zor falan, muhabbet ediyordu. Bi memurla Bi müdür yardımcısı görüyor olanları bu kadar da yapılmaz diye ayipliyorlar.

4 tane antika laptop tamir ettirmiş eba destek noktasına konulacakmis bana zimmetleyeceklermis. Ben de dedim arastirmam lazım uygun mu diye imzalayamam dedim.
diğer müdür yardımcıları ve müdür onaylamıyor sanırım. O zaman müdürünüzle konuşun hocam. Tek muhatap da onu alın. Herhangi bir şekilde yanına gitmeyin görmezden gelin.

Bana eba canlı ders tanımlaması ile ilgili dilekçe yazıp okula vereyimmi, neden tanımlanmıyor sunuz beden resim müzik yaparken diye, belge olur mu, sonuna da bana görev tanımımi değiştirip tebliğ ettiği belgeyi ekleyim 9-15 okulda bulunmak diye madde eklemiş, bu yüzden mi tanımlamadiniz diyim. ekren görüntülerini aldım grup da paylaşıyor tanımlanan dersler resim müzik beden bu hafta eklendi diye.

müdür yardımcısı sizin amiriniz değildir zaten ona bu şekilde davranarak yanlış yapmışsınız. siz sadece müdürü muhatap alın.
Bizim okulda müdür yardimcisi amir zaten bu sene başında bana ceza tehdidi yapıp odasına çağırıp yüksek sesle konuşmaya başlayınca benim idari amirim siz değilsiniz dedim. Diye bu şekilde iyice gaza geldi. Müdür arada yumusuyor hatta korkuyor şikayet edersem diye. Çağırıp boş boş şeyler soruyor falan normallessin diye, sonra müdür yardımcısı bunu yine gaza getiriyor onun ağzıyla konuşuyor bana nereye şikayet edersen et, diyor. Ya da odasında müdür yardımcısı olursa onun dediğinin aynısını söylüyor sadece. Çünkü idari boşluk var müdürün tüm boşluğunu o mudur yardımcısı dolduruyor. O yüzden ayrı iki insan değiller ekip olarak geldik biz bu okula deyip beraber geldiler.
Diğer müdür yardımcısı yapılanların farkında ama oda soruşturma falan olup idare toptan değişirse diye çok konuya dahil olmuyor. Başta beni savunuyordu diğer formator böylemi yaptınız falan diye hiç susmuyordu anlatıyordu. İşler fazla ciddiye binince geri çekildi biraz.

Bizim okulda müdür yardimcisi amir zaten bu sene başında bana ceza tehdidi yapıp odasına çağırıp yüksek sesle konuşmaya başlayınca benim idari amirim siz değilsiniz dedim. Diye bu şekilde iyice gaza geldi. Müdür arada yumusuyor hatta korkuyor şikayet edersem diye. Çağırıp boş boş şeyler soruyor falan normallessin diye, sonra müdür yardımcısı bunu yine gaza getiriyor onun ağzıyla konuşuyor bana nereye şikayet edersen et, diyor. Ya da odasında müdür yardımcısı olursa onun dediğinin aynısını söylüyor sadece. Çünkü idari boşluk var müdürün tüm boşluğunu o mudur yardımcısı dolduruyor. O yüzden ayrı iki insan değiller ekip olarak geldik biz bu okula deyip beraber geldiler.
Diğer müdür yardımcısı yapılanların farkında ama oda soruşturma falan olup idare toptan değişirse diye çok konuya dahil olmuyor. Başta beni savunuyordu diğer formator böylemi yaptınız falan diye hiç susmuyordu anlatıyordu. İşler fazla ciddiye binince geri çekildi biraz.
- hocam size yapılanlar düpedüz mobbing. Sendika varsa elinizde durumu ispatlayanlar belgelerle ve şahitlerle bilgilendirin, onlar sizi yönlendirirler. Olmadı ilçe milli eğitim, İl milli eğitim, cimer her yöntemi kullanın. Üzerinizdeki baskıyı ya kaldırırlar, ya da davalık olup inceldiği yerden kopar. Ama siz her türlü haklısınız anlatılanlara bakarak. Bu zamana kadar nasıl sabrettiniz hayret.

Hocam birçok okul 40 saatlik ders programı hazırladı. Eba+zoom. Benim derslerim tamamen zoomda ve işliyorum. Sizin idare zaten bir program yapmadıysa hatalı durumda. Sonuçta kendinize göre öğrenciye şu saatte gel diyemezsiniz. BTR'yi dersten arta kalan zamanda yaparsınız. Ders vermemek sizi sıkıntıya düşürebilir.
Bir de temizlik görevlisinin hiçbir öğrenci veya öğretmeni çok kasıtlı bir durum yoksa şikayet etme hakkı yok. Sorumlu olduğu yerleri temizler geçer. Sizin hiç tereddüt etmeyip hemen iş mahkemesine başvurmanız gerek. Sendika varsa daha kolay çözülebilir.

öğretmene zimmetleme kaldırıldı hele ki nereden geldiği belli olmayan ne idüğü belirsiz birşeyi asla kabul etmeyin içinden herhangi bir örgüt vs propagandasından kullanılmış bir suç unsuru vs varsa üstünüze kalabilir. sana zimmetlemiştim ben bilmem der bir suç unsuru soruşturması ortaya çıkınca.

demekki birbirlerini idare etmişler vede ediyorlar o yüzden ya sizin yerinize bir arkadaşını aldırmak istiyordur yada s.pıklık vardır ruhunda...

Hocam hakkını sonuna kadar ara. Bende müdür yardımcısıyım kendimi hep öğretmen olarak görürüm. Meslek lisesinde çalışırken zümrem hep derdi ki idarecilik taslayanlara şu müdürlük okulunda bende okuyacam bakalım nasılmış diye. sonuçta hepimiz öğretmeniz orda bu gün var belki bi kaç yıl sonra yok. Ayrıca müdür yardımcısı sizin amiriniz değildir, amiriniz müdürdür. onlara koz vermeden koz aramaya bakın, asli göreviniz dışında hiç bir işi söz ile yapmayın resmi yazı isteyin. Bu aşamadan sonra da kesinlikle güvenmeyin, sizi idare etme anlamında. okula şikayet dilekçenizi verin cevap sürenizi bekleyin, dilekçenizi işleme almazlar ise bir üst makama ilçe milli eğitim müdürlüğüne verin ve neden oraya verdiğinizi okulun işleme almadığını da belirtin. Ayrıca ceza dan da korkmayın hocam öyle şak diye görevden almak kolay değil. Haklarınızı bilin. Son olarak yazdıklarını okurken kendimi sizin yerine koydum yani kavga etmeden duramazdım herhalde. kalın sağlıcakla

Yaptığımız bütün BTR görevlendirmesi önce ders görevini yerine getirdikten sonra başlar. 24 saat ders var keyfine göre yok sayıyor. Ya bunlar hangi cesaretle hiç bir yönetmeliği tanımadan hareket eder

Adim atmanız lazım hocam sadece dert dökmek olmaz
Öğretmenler arası eşitliği bozmaktan her yere şikayet edebilirsiniz zaten bariz mobbing var müdüre dikkat eden yok yetki aşımı angarya suç angarya veremez aşağılamalar insan psikolojisine açık ve alenen saldırı. Bayansanız ağzınızdan çıkan her kelime delil olarak kabul edilir. Müdür ü aşın artık malum ki olayı çözmüyor. Ikisinede ilçeye gideceğinizi söyleyin durumu anlatın sendikanizin avukatına başvurun ile gidin şikayet edin hatta avukat bile tutun mahkeme kelimesinden çok korkarlar.

ben boyle bir duruma dayanamiyorum iste. isterse mudur olsun, sube mduuru olsun, bakan olsun.

kim kimi asagilayabilir. yok oyle bir dunya. masaya yumrugunuzu vurmaniz lazim. artik sadece sizin degil cocugunuzun da hakkina giriliyor. esinizle birlikte mudur ve mudur yardimcisiyla acik bir sekilde konusun. sonra sendika araciligi ile dava acarsiniz.

ayrica o nasil vasifsiz mudur. bence ona ayri dava acilmali. boyle idareciler Türk egitimine zarar. bir an once gorevden alinmali.

Merhaba Müdür Yardımcısı son bir yıldır bana çeşitli şekilde baskı ve yıldırma yapıyor. Hukuksal olarak dava açmak istiyorum artık. O kadar bunaldım.
İlk olarak 3 yıl önce bilgisayar sınıfını kapattı. Ben baya karşı çıktım kapatamazsınız şikayet ederim dedim. Kapatmadı. Bir gün geldim küçük sınıfa taşımış öğrenci yoğunluğundan. Neyse dedim buna şükür yine kalsın. Tabi donanım internet oturmadı orda çok küçük öğrenciler sığmadı kullanılamadı. Sonra dediki ilçeye sordum onay yazısı geldi kapatıyoruz dedi Bi geldim atmış aşağı bilgisayarları. İlçeyi aradım onay almadan kapatmış daha ilçeden uygun mu diye ilçe Formatör gelecekmiş. Hemen geliyoz öyle şey olur mu dediler geldiler odasında ne konuştularsa evet hocam çok eski kapatılması uygun deyip onay verip gittiler.

Ben bu arada çocuğum olduğu için BTR başvurusu yapmayı bıraktım biliyorum içten içe gıcıklar stres olmayım dedim. Başka branş Bayan yata yata 2 sene görev yaptı. Özel oda verdiler mesai saati diye bişey yok ders yok bilgisayar sınıfı yok. Ona hiç bir olumsuz tavrım olmadı rahatça çalıştı.

Geçen yıl baskılara başladı sınıf öğretmenliği görevini en zor sınıfı verdi veliler her şeyi şikayet eden cinsten. Öğretmen çocuğu var iki tane bizim okulda öğretmenler. Onlar kendi aralarında birbirlerine girdiler. Yazılıdan düşük not girmiş dediler. Birini ice dışladı öğretmenler. Benim sınıf veliler de duymuş. Çocukların biri çok konuşuyor. Bir öğretmen benim sınıfa demişki ço konuşuyorsunuz size zor soracam demiş. Veliler de hemen okula gelmeye başladılar. Ben bu arada rehberlik öğretmeniyle herşeyi konuşuyorum napalm falan. Bi baktım bir iki velinin yanında müdür yardımcısı beni sınıf öğretmenliğinden almış konuşmadan direk tebliğ etti. Dedimki hocam velilerin yanında böyle yapıyorsunuz olayı üstüme yıkmış oldunuz dönem ortasında neden böyle yaptınız.
Bana neler söyledi sen yapamıyorsun. Sen beceriksizsin şöyle kötüsün böyle kötüsün. Dersimi de eleştiriyor işlemez hale getiren kendileri illa ki bilgisayar sınıfı olmayınca almıyor konu akıllı tahtaya uygulama falan yapılamıyor. Veliler senden de şikayetçi sen kötü öğretmensin diyor bana. Ağzına gele söyledi üste çıkmak için.

Bu yıl btr görevi istedim beni aşağılıyor ıce sindirdi ben de herşey den uzak durayım derken ıce pasif gördü diye düşündüm. Daha btr ye başvurduğumuz duyar duymaz baskıya başladı. Seminer dönemi kimse okula gelmezken uğrarken benim mesai saatimi kontrole başladı az geç kalsam ki kendileri dedi buralarda olun yeter diye herkes aynı durumda müdür çağırdı. Sana sarı zarf verecem dedi.
Btr onayı geldi. 8-17 calışacaksın dedi. Onu tutturamadı Hergün 9_15 dedi. Hergün gittim. İmza açtı. Canlı ders yazmıyor bana mesaiye zorlamak için. Görev tanımını değiştirmiş madde eklemiş bana tebliğ ediyor kafasına göre. Bu arada rehberlik öğretmenleri hiç gelmiyor. Ben de onlar gibi esnek çalışma istiyorum diyedikekçe yazdım. Onlarında her gün getirdi.
Müdür sadece 2 gün btr onayı ilk geldiğinde daha okulda kimse yok işte yok sen git biz seni çağırırız iş olursa dedi. Müdür yardımcısı ona da bağırdı çağırdı vay efendim 3 gündür neredeydin sen. Ben çağırınca hemen yanıma geleceksin. Ek dersini keselim bunun. Konuştu yüksek sesle.
Şimdi 3 gün ekders kesmiş. Kendi verdikleri izine ekders kesiyorlar. Rehber öğretmenler hiç gelmiyordu. Önce ben de esnek calışayım dedim diye sadece iki gün geldiler. Ben dilekçe yazınca 5 gün 3 saat gelmeye başladılar. Ben Hergün 9-15okukdayım canlı ders koymuyor 24 saat dersim var daha ders veremedim. Ve ekders imi kesiyor.

Fikir verin bana lütfen yoksa direk il milli eğitime dilakçe verecek ya da dava açacak duruma geldim.
Yazdıklarınızı sonuna kadar okudum ve sinir oldum.. Buraya çok şey yazardım ama hem bayan arkadaşlar hem de forumun saygınlığını kaybetmeyim diye düşürmedim. Yazık yani. Müdür yardımcısının yaptıkları da çok aptalca.. Açıkça mobbing.. Sendikanız varsa diyecem ama mdr yardımcısının nereye güvendiği belli. Liyakat olmayınca böyle oluyor. Eden bulur hocam sabredin ama sabrederken boş durmayın.. Gereken yerlere tutanakla durumu bildirin. Özellikle canlı ders yapamadığınızı belirtin.

sineye çekme hocam.tayin isteyip gitsen bile senden sonra gelen meslektaşımıza da aynı şeyi yapacak.alt tarafı müdür yardımcısı.haddini bildirmek lazım.bence yaptıklarını önce ilçeye sonra ile silsile yolunu takip ederek şikayet edin

Hocaö öncelikle geçmiş olsun. Aslında burada olay birazda sizden kaynaklanıyor... Ben de görev yaptığım yerde neleri gördüm bir bayanın şube müdürüne "siz bana bağıramazsınız size hangi kanun veriyor bu hakkı gerekeni yapın işleme koyun dediyip sursurduğunu gördüm" o yüzden size nacizene tavsiyem okulda kalsanızda gitseniz siz okulun değil devletin öğretmenisiniz. Açık btr yönetmeliğini okuyun, 657 okuyun ortaortaokul ilk okukl yönetmeliklerinde sizi ilgilendiren yerleri okuyun karşılarına yönetmelike çıkın....

Ama burada sizden açık arayacaklarıdır bunun içinde kendi savunmanız evraklarınız tam olsun.. Milli eğitim de söz konuşmak iş olmuyor hocam. "Söz uçar yazı kalır" misali yaptığını herşeyi resmi evrak haline getirin... Daha sonra devam ederlerse müdür müdür yrd. ilçe veya il şikayet edin.. Müdür yrd. müdür şikayet etmek mantıksız onun amirini bir üst kuruma şikayet et müdür bütün bunlara duyarsız kalıyor diye ekleyin. Onlarda gereğini yapmazsa bir üst kuruma devam edin... İnş.. düzelir

bu arada müdür ve diğer müdür yardımcıları kendilerini de gönderirler diye bu duruma sessiz kalıyorlarsa onlar da sonucana katlanacak hocam.onlar sizi düşünmüyorsa siz neden onları düşüneceksiniz.eksiksiz ve kurallara uygun şekilde şikayetinizi yapın.ayrıca sizden göreviniz dılında birşeyler yapmanızı isterse bunu yazıya dökmesini söyleyin.böyle tipler ezeceğini düşündüğü kişilere sözlü artislik yaparlar ama iş yazıya dökülünce tırsarlar

bu gibi şikayet durumlarında direk Cimere yazmanın bir mahsuru varmı? Yoksa ilk önce milli eğitim müdürlüğüne mi yazmak gerekiyor?
Cimere yazmak bana daha kolay geliyor. :)

Bizim bir arkadaş anlattı yakın arkadaşıni üniversite de hoca dersten bırakıyor ben olduğum sürece kalacaksın diyor konuşuyor etme diyor şikayet ediyor olmuyor. Birgun arkadaşı ile bir köpek alıyor hocanın evden çıkmasını bekliyor ve köpeği salıyor üstüne. Adam o şok ile bayılıyor korkudan. Sonra hersey o kadar güzel oluyor ki hoca dersten de geçiriyor hatta araları da düzeliyor. Bu hayatta insan görünümlü bazı mahluklar vardır onlar insnaca konuşmaktan şikayet dilekçe anlamazlar onların dili budur. Evet yanlış evet eğitimciye yakışmaz ama ne yapacaksin mecbur kalınca. Mecbur eden utansın

Benzer durumlara sahibiz..
-Öğretmen arkadaşımız veli önünde küçük düşürüldü.
-Öğretmenler kurulu kararı hiçe sayıldı.
-Evde eğitime gitmek istemeyen öğretmeni ders saatini azaltmakla tehdit etti.
-Milli eğitime öğretmenini(beni) şikayet etti. Haksızlığı ortaya çıkınca odasında özür diledi.
-Okul whatsapp grubunda soru soran öğretmene gereksiz konuşma dedi.
-Bu saygısız cevaba gruptan 10 kişi tepki koyup çıktık diye önce kendi sendikasına, sonra şube müdürüne, kimseden hak bulamayınca muhalif sendikaya şikayet etti.
-Tüm kapılar yüzüne kapanınca bizimle toplantı yapıp özür diledi(yüzeysel).
vs. vs.

Demem o ki ;
Toplu bir tepki alınca yalnız kalır, özeleştiri yapmaya başlarlar. Koltuk sallantıya girince de 180 derece dönerler.
Şimdi mobbing davası açmayı dillendirdiğimiz için yüzsüz bir şekilde sigara odasına aramıza gelip sohbet muhabbet çabaları, öğretmene yardımcı olma girişimleri, üst perdeden değil alçak gönüllü konuşmalar, öğretmenleri kapıda güler yüzle karşılamalar vs vs. Samimiyetsiz, yapmacık can(koltuk) derdinde bir adama dönüştü.
Tercihleriniz geleceğinizi şekillendirir.

Hepimiz benzer durumlar yaşadık malesef bütün ayak işlerini yaptık yine yaranamadık ben artık herkesi tersliyorum şimdi iyi davranıyorlar. Sabır öğretmenlerim

Gözle görünür bir mobbing yok. Dava açsanız birşey çıkmaz. Ama huzurunu kaçırırsınız o da ona yeter.

Benzer durumlara sahibiz..
-Öğretmen arkadaşımız veli önünde küçük düşürüldü.
-Öğretmenler kurulu kararı hiçe sayıldı.
-Evde eğitime gitmek istemeyen öğretmeni ders saatini azaltmakla tehdit etti.
-Milli eğitime öğretmenini(beni) şikayet etti. Haksızlığı ortaya çıkınca odasında özür diledi.
-Okul whatsapp grubunda soru soran öğretmene gereksiz konuşma dedi.
-Bu saygısız cevaba gruptan 10 kişi tepki koyup çıktık diye önce kendi sendikasına, sonra şube müdürüne, kimseden hak bulamayınca muhalif sendikaya şikayet etti.
-Tüm kapılar yüzüne kapanınca bizimle toplantı yapıp özür diledi(yüzeysel).
vs. vs.

Demem o ki ;
Toplu bir tepki alınca yalnız kalır, özeleştiri yapmaya başlarlar. Koltuk sallantıya girince de 180 derece dönerler.
Şimdi mobbing davası açmayı dillendirdiğimiz için yüzsüz bir şekilde sigara odasına aramıza gelip sohbet muhabbet çabaları, öğretmene yardımcı olma girişimleri, üst perdeden değil alçak gönüllü konuşmalar, öğretmenleri kapıda güler yüzle karşılamalar vs vs. Samimiyetsiz, yapmacık can(koltuk) derdinde bir adama dönüştü.
Tercihleriniz geleceğinizi şekillendirir.
eferin tebrik ederim.
bende idarecilik yaptım öğretmenler ve nerdeyse bütün öğrenciler benim gelişimi kapıda bekliyorlardı güler yüzle bazende odama kadar kendileri çay kahve yolluyorlardı bazen topluca gelip sohbet ediyorlar ben kalkmayana kadar kalkmıyorlardı. şimdi idareci var idareci var üstüne üstlük benden önceki idarelerin afedersiniz s.çtığı bütün evrakları belgeleri dosyalayıp düzeltip herşeyide rayına / otomatik bir düzene bağladım ama sırf bu durumları/değişiklikleri çekemeyen müdür ve yalakası diğer müdür yardımcıları ve öğretmenlerin arasını sürekli dedikodu ile karıştıran bir kaç illet öğretmenin iftiraya varan ithamları (hepsi kasten) yüzünden birde kendimde çok çalıştığımı düşündüğüm için istifayı bastım.
sonra ne mi oldu eski düzen öğretmenlerinde öğrencilerinde işleri yine rica minnet ve (rüşvet alarak) zorla yürüme, birçoğuda eskisi gibi başından savarak yürümeme devrine geri döndü.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam çok pasifsin, yazdıklarınızdan okuduğum kadarı ile bayansınız. Ben de müdür yardımcıyım, sana özelden harika bir fikir vereyim hocam. Bu dediğimi yap, adam daha sana yaklaşamaz bile. Müdür de gördüğüm kadarı ile korkak bir tip. İkisi de altına eder, bir daha ağzını açamazlar.

Geri