Bazı bilgisayarlar otomatik ip ile internete girmiyor

Kodla Büyü

patlıcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okuldaki bazı bilgisayarlar elle ip verilmeden de internete girebiliyorken bazılarına elle ip vermezsem internete girmiyor. Bu hem kablosuz hem de kablolu internet için böyle. Bu bilgisayarlarda sorun da yok öyle ki bazı bilgisayarlara format atıyorum yeniden kuruyorum, onlar da bazen elle ip vermeden internete girmiyor. Bu neden kaynaklanır arkadaşlar. Yardımlarınızı bekliyorum.

arkadaşım ip ler çakışır elle ip atamazsan o zamanda nete girmez ama bazende çakışmaz tavsiyem elle ata ip leri çakışmasınlar sen önlemini al yinede

Ya aslında elle ip verince sorun kalmıyor tamam haklısın elle ip ver gitsin diyebilirsiniz. Ancak şöyle bir durum var. Okula yeni atandım ve okuldaki bütün bilgisayarlarda çeşitli deep freeze benzeri program yüklü ve kimse bu programların şifresini bilmiyor, yani bu bilgisayarlarda herhangi bir değişiklik yapamıyorum. Elle ip veremiyorum. Tamam bu bilgisayarlar şimdi sıkıntısız internete giriyor da zaten. Ama yeni kurduğum bilgisayarlar girmiyor elle ip vermem gerekiyor. Acaba bu bilgisayarları sonradan ağa takıp işlem yaptığım için mi bunlar otomatik ip ile girmiyorlar internete. Diğer deep freeze korumalı bilgisayarlarda otomatik ip ile de internete bağlanıyor. Bi fikir verecek olursa sevinirim.

Modem ayarlarından dhcp ip havuzu kısıtlı olabilir. Modemin dağıtabileceği ip adresi sayısını arttırman gerekiyor olabilir.

serdemir' Alıntı:
Modem ayarlarından dhcp ip havuzu kısıtlı olabilir. Modemin dağıtabileceği ip adresi sayısını arttırman gerekiyor olabilir.
:+1: :+1:
ip havuzunu artırırsanız sorun olmaz.

Modem arayüzünü açınca dhcp ip havuzu diye bir seçenek mi var acaba? İp adresi sayısını nasıl artıracağım?

serdemir' Alıntı:
Modem arayüzünü açınca dhcp ip havuzu diye bir seçenek mi var acaba? İp adresi sayısını nasıl artıracağım?

patlıcan' Alıntı:
serdemir' Alıntı:
zyxel modem için
advanced setup > Lan > Dhcp bölümünde "Size of Client IP Pool" değeri var. varsayılanı 32 idi. ben 100 yaptım tüm bilgisayarlar otomatik ip de internete bağlanıyor. 101. makine bağlanamaz.

Geri