Baskı kalitesi

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar yaklaşık 100-200 adet fotoğraf bastıracağım kaliteli olmasını istiyorum hangi kağıt olmalı yada fotoğraf baskısında hangi ölçütler var bilgisi olan var mı?

Hocam genelde 10x15 boyut kullanılır. Kalite tamamen Vereceğiniz ücrete ve kullanılan yazıcıya göre değişir. Ben kendim Epson l800 kullanıyorum. Stüdyo kalitesinde çıktılar alıyorum. fotoğrafçıların kullandığı bir makine. Eğer Elinizdeki fotoğraflar kaliteli ise kaliteli baskı yapan bir firmadan fiyat alabilirsiniz.

Enterprise' Alıntı:
Arkadaşlar yaklaşık 100-200 adet fotoğraf bastıracağım kaliteli olmasını istiyorum hangi kağıt olmalı yada fotoğraf baskısında hangi ölçütler var bilgisi olan var mı?
.
hocam en önemlisi baskı ölçüleri. Zira kağıt kaliteleri arasında (evde basmıyor ve bir fotoğrafçıya bastırıyorsanız) çok fazla bir fark yok. Ama baskı ebatları çok şeyi değiştiriyor. Baskı Alacağınız fotoğrafların çekildiği cihaza göre de baskı oranları değişiklik gösterecektir. Zira baskı ölçüleri simetrik ölçüler değildir.
9x13 - 10x15 - 13x18 gibi ölçülere bakacak olursanız en / boy oranının farklı olduğunu göreceksiniz. bu nedenle çektiğiniz fotoğrafların bu ölçülerde çerçeveye uyması için 2 alternatif kalıyor
- kenarlardan kırpma
- boş kalan kısmın beyaz çıkması.
kenarlardan kırpıldığında bazen fotoğraflardaki kompozisyon bozulabiliyor. kenarlarda boşluk bırakıldığında beyaz alanlar göze çok fazla batıp estetik değerini düşürebiliyor. Eğer albüm / çerçeveye koyma gibi bir niyetiniz yoksa kenarlarda beyazlık kalması tercih edilebilir zira beyaz alanları kesip fotoğrafı koruyabilirsiniz. Ama ilk tercihiniz kompozisyon bozulmuyorsa ve kırpma oranı fazla değilse kenarlardan kırpabileceğiniz bir çerçeve boyutu tercih etmek olabilir.

Çok teşekkürler arkadsşlar Barbaryan Hocam 150 adet fotoğraf albüm yapacağım 13*18 ölçütlerinde olacak bakalım dün verdim fotoğrafçıya 9*13 küçücük geldi bana 10*15 de burada pek kullanılan standart değilmiş bugün alacağım inşallah güzel olmuştur bakalım

ok46500' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
hocam siteden daha önce baskı almadım ama almayı düşündüğüm site burası
...
http://www.netbaski.com/

Hocam ben bu siteden birkaç defa baskı yaptırdım ve memnundum. Deneyebilirsiniz...

hocam 2 farklı kağıt tipi var, hangisini önerirsiiz? Aralarındaki fark nedir?

Mat / Parlak Kağıt-Fujifilm Crystal Archive Paper
Silk (İpek) Kağıt- Fujifilm Supreme Paper

netbaski den geçenlerde 10 15 ölçülerinde yaptırdım gayet güzel artı olarak buzdolabı için magnet siparişi de verin bence memnun kaldım tavsiye ederim

Geri