Baskı Devre Çıkartma Yöntemleri !!!

Kodla Büyü
1- serigrafi
2-ipek yöntemi
3- klasik olarak sık kullanılan pozitif 20.

öyle 5 tane farklı yöntem varmı bilmiyorum.

hem napacanda 5 yöntemi hocam...

Yha şimdi ögrenciye yıllık ödev verdim ben bi yerde okmustum ama sonra bulamadım 5 taneydi ama heralde deiştirecem

1-serigrafi(ipek)
2-pozitif20
3-kalemle çizerek :) not karbon kagıdı ile önce devre semasının üzerindn gdilirse çizim daha kolay olur-plaket üstüne karbon kağıdı üstüne devrenin çıktısı alınız.sonra tükenmez kalemle giderek çizim.sonra plakete baskı devre kalemi ile çizim yapın
4- ütüleme yöntemi(iki çeşidi var aslında birinde normal kağıt ve lazer yazıcı kullanıyorsunuz,ikincide özel kağıt var ismini tam hatırlamıyorum ama tşört basımında kullanılan ve üzerinde ince film şeklinde naylon bulunan bir kağıt)
5-plotter(çizim aracı ile-ama pahalı ve ek makina gerekli-plotter cihazı)yazılışı yanlış olabilirhiç kullanmadım ama lisede görmüştümplotterdan çıkan bir devre şeması
6-valla aslında bir tane daha vardı ama şimdi tam hatırlayamasım.hatırlarsam eklerim

piyasada pnp kağıdı diye satılıyor karbon kağıdına benziyor lazer yazıcıdan çıktı alıp plaket üzerine kağıdı ütülediğinizde şema aynen plaket üzerinde

1. PNP kağıdı (en basit ve kullanışlı yöntem)
2. Serigrafi (ipek baskı)
3. Pozitif 20
4. Baskı devre kalemi (el ile çizim)
5. Ploter(kesici) kullanmak

Not: Aslında bir yöntem daha var. Özellikle seri üretim yapacaksanız bu işi yapanlar var piyasada. Onlara baskı devrenizi veriyorsunuz. Kaçtane istediğinizi söylüyorsunuz ve gerisine karışmıyorsunuz. :lol: Bırakın hangi yöntemi kullanırsa kullansın.

Geri