Başka branşların dersimize gözlerini dikmesi!

Kodla Büyü

satrancsever

Site Gezgini
Biz bugüne dek norm sıkıntısı, okuldaki ayrı sıkıntılar, senelerce uğraştık durduk. Şimdi robotik ve kodlama çıktı diye insanlar uzaktan eğitim adı altında sertifikalar ile dersimize girmeye göz dikmiş durumda.

Bu nasıl iş! Bizim dersimiz bir sertifika ile halledilecek ders mi? Ben ingilizce biliyorum, o zaman ingilizce derslerine gireyim. Böyle şey olur mu arkadaşlar. Bu konuda bi şeyler yapmamız lazım.

1J07ZG.png

e herkes gözünü diker bizde bir sürü BTR olayım oturayım meraklıları oldukça kodlama da bu kadar moda olunca herkes bu dersi ister. Bizim zümre kurs kapandı diyoruz bi şey olmaz zaten dersin yok mu diyor. Ders seçmeli oldu diyoruz BTR ye kadro verilsin diyor. 15 tatilde ders 7-8. sınıfa geçiyor çoğu zümremizin haberi yok. Sağdan soldan 2-3 bilgisayar topla sınıf aç diyoruz aman uğraşamam ben yazdırıyorum geçiyorum diyor. Code.org var diyoruz onla uğraşamam, Arduinoyla hiç uğraşamam. son gelişmeleri takip etmek için Twiitter aç diyoruz onla hiç uğraşamam diyor. Zümremiz böyle yaparsa ne olacak?

Bizlerden birileri (branşı BT) Ankara da koltuğa oturmadan branşımız hakkında gelişme beklemeyin. Ne acı ki kaderimiz düşünce olarak bizlerin çok çok altı kapasite de beyinlerin elinde.

her kodlama kursu alana bilgisayar öğretmeni diploması vermiyorlar ama olanaksızlıktan bir branş diğer branşın dersine girebilir. Nitekim benim şahsen Din kültürü dersine bile girmişliğim vardı. Neden? Çünkü hoca yok! Aynı şekilde buradaki diğer arkadaşlardan matematik, türkçe, ingilizce dersine giren çok oldu. Yeteri kadar atama yapılsa aslında sorun kalmaz ancak öğretmen olmadığı durumda böyle şeyler oluyor maalesef.

öncelikle 2-3 bilgisayarda olsa lab olması lazım. Kapanmış labların haddi hesabı yok. Sınıf yapcam deyip kapatmak cok basit. Bilgisayar bulmak icin sadece oturup beklemekten ziyade arastırıp sorusturup bişiler elde edilmeli. Bir gün gidip bütün bankalara gittim. Talep oluşturdum. Bankaların proje kapsamında verdigini okumustum bir yerlerden ona istinaden. Birkac banka aradı su anda bir calısmamız yok bir kacı beklemede. Kısacası ağlamayana bilgisayar vermiyorlar. Ders şimdilik veriyorlar ilerisi meçhul

Bu durumun tek sorumlusu zümrelerimizdir bence çalıştığım yere baktığımda genel olarak derse girmeyeyim tahtalarla ilgileniyorum diye yeni şeylere kapalı o kadar öğretmen arkadaşımız var ki çok üzücü ama gerçekler bunlar.

Bu sene br rehber öğretmenliği bıraktım derse giriyorum ek dersim azaldı ama böyle daha mutluyum ,

Btr olmaya halen ısınamadım ama severek yapıyorum. Her gun yeni bir seyler ögrenmek çok eglenceli.

e herkes gözünü diker bizde bir sürü BTR olayım oturayım meraklıları oldukça kodlama da bu kadar moda olunca herkes bu dersi ister. Bizim zümre kurs kapandı diyoruz bi şey olmaz zaten dersin yok mu diyor. Ders seçmeli oldu diyoruz BTR ye kadro verilsin diyor. 15 tatilde ders 7-8. sınıfa geçiyor çoğu zümremizin haberi yok. Sağdan soldan 2-3 bilgisayar topla sınıf aç diyoruz aman uğraşamam ben yazdırıyorum geçiyorum diyor. Code.org var diyoruz onla uğraşamam, Arduinoyla hiç uğraşamam. son gelişmeleri takip etmek için Twiitter aç diyoruz onla hiç uğraşamam diyor. Zümremiz böyle yaparsa ne olacak?

Malesef haklısınız. Bazı öğretmenlerde teknoloji konusunda kendini geliştirme isteği sıfır. Programlama bilmiyor. Öğrenmek istemiyor. BTR olanlar facebook grubunda cahil cahil soru soruyor. İstiyor ki emekli olana kadar windows ve office dersi anlatayım. Arkadaş dünya inanılmaz bir hızla değişiyor öyle ömür mü geçer. Diğer branşlar çok mu iyi sanki derseniz haklısınız ama istekli olanın da önü kesilmemeli. Bir işi istekli olan kadar kimse daha iyi yapamaz. Bir de utanmadan biz 4 sene boşuna mı okuduk diyorlar. Evet boşuna okudun. Sanki biz gitmedik de bilmiyoruz üniversitede ne yaptığını. UBER'e karşı çıkan taksiciler gibiler.

Son düzenleme:
Mesela bu adam ingilizce öğretmeni ama elektronik konusunda kendini inanılmaz geliştirmiş. Bir şeyler yapmaya çalışıyor. Olaya pragmatist olarak yaklaşırsak bu adamın önünü diploma yüzünden tıkamak tamamen ziyan.

Benim de zamanında kpds'den puanım 92 idi, yurtdışında ingilizcemle ilgili sıkıntı yaşamadım, yüksek lisans tezimin ingilizce önsözünü kendim yazdım. o zaman sizin mantığınızla ben de ingilizce derslerine girebilirim?

Sonuna imzamı atarım...

Kimse kusura bakmasın hakediyoruz.
Derse girmek istemeyen yarımızdan fazla arkadaşımız mevcut.
Ders gereksiz dersler kaldırılsın diyen sadece tahta sorumlusu olmaya razı birsürü arkadaşımız mevcutken bence bunları konuşmak saçma.
O yüzden yok derslerimize gözlerini diktiler yok kursa katılıyorlar ben hiç kızmıyorum.
Bizde ücretsiz Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri için Robotik Kodlama kursu açılıyor.
Ona bile katılmak istemiyoruz.
O yüzden kendimize bakalım öncelikle.

sorun hem kendini geliştirmeyen bilgisayar öğretmenlerinde hem de bilgisayara biraz aşina olan diğer öğretmenlerin anlamsız bir havaya girmesinde

Sonuna imzamı atarım...

Kimse kusura bakmasın hakediyoruz.
Derse girmek istemeyen yarımızdan fazla arkadaşımız mevcut.
Ders gereksiz dersler kaldırılsın diyen sadece tahta sorumlusu olmaya razı birsürü arkadaşımız mevcutken bence bunları konuşmak saçma.
O yüzden yok derslerimize gözlerini diktiler yok kursa katılıyorlar ben hiç kızmıyorum.
Bizde ücretsiz Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri için Robotik Kodlama kursu açılıyor.
Ona bile katılmak istemiyoruz.
O yüzden kendimize bakalım öncelikle.
Katılıyorum yazdıklarınıza
kendimizi elestirmemiz lazım tabi geliştirmek istiyorsak kendimizi

hocam kodlama sertifikasıyla sizin derse giremez. Sadece kurs açar onuda halk eğitimden açabilir onda da halk eğitimde yaş sınırlaması var. O düzelir ise siz açmak isterseniz sizde açarsınız. Siz varken derse başkası giriyorsa ki bence giremez idareyi şikayet edin.

Bilişim dersine girmek için sertifika kurtarmaz, para tuzağı bence. TTKB 80 sayılı çizelge değişmeli. Ama su olabilir eğer bu dersi verebilecek branş yoksa okulda sertifika olanlara verebilirler...

Geri