Başarısız Öğrenciler İçin Neler Yapabiliriz?

Kodla Büyü

s_kajmeran

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Sınıf öğretmenliğim var... Epeydir 4-5 öğrencimi takip ediyorum ve kazanmak istiyorum. Ne yapabilirim diye epey bişey okudum, okumaya çalışıyorum. Ama tamamen teknik şeyler gibi geliyor o yazılanlar, planlı çalışın, motive edin vs...

Çocukların bana olan inançları tam, yönlendirme sıkıntısı yaşamam diye düşünüyorum. Bişey yapmalıyım ama bulamıyorum. İşin açığı sihirli bişeyler arıyorum. Birden 5 olsun demiyorum ama farkedilsin değişim kısa zamanda istiyorum.. Neler yapılabilir? Herkesin uyguladığı, ve başarılı olan yöntemleri vardır eminim sizlerden yardım bekliyorum...

Yaptıklarım:
1- Veli toplantıları yapıldı çokça
2- Velilere yönelik doğru anne baba tutumları- görev ve sorumluluklar hakkında bişeyler anlatıldı izletildi
3- Çocuklarla hemen hergün konuşuyorum en basit başarılarını bile ödüllendiriyorum, takdir ediyorum
4- Çalışma programı hazırlıyorum birlikte ama 3-5 gün sonra uymaktan/uygulamaktan vazgeçiyorlar
5- Rehber öğretmenle epey görüştüm (Eski bilgiler yetersiz diyor o yüzden çalışamıyorlar diyo)

Kazanmak istiyorum bu öğrencilerimi neler yapabilirim? Burada bir arşiv gibi oluşturalım...

farklı sorumluluklar verin hocam.
meslek lisesindemisiniz / ilköğretimdemisiniz bilmiyorum.
ben mesek lisesinde öğrencilere iş veriyorum.
çocuk web tasarım ve progralamada başarısız ama el becerisi iyi; gönderiyorum ihtiyaç duyulan yere cat5 kablo çakıyor, başka birini konferans salonunda sunumlarda görevlendiriyorum, birkaçına makinelerin imajını attırıyorum. (tabi önce neler yapacaklarını gösteriyorum) vs.. becerilerine göre iş veriyorum kısacası...

Öğretmen öğrenciyi çeşitli yollarla etkiler
1. Karizması ile etkiler: Eğer öğretmenin bir kişiliği varsa öğrencide bundan etkileniyor. Her öğrenci etkilenecek değil.Davranışlarda tutarlı olmak çok önemli. Giyim-kuşam, konuşma, hareketler, mimikler vs. bu karizmanın oluşmasını sağlıyor. Özellikle ilkokul seviyesinde bu çok önemli. Şimdi ki adıyla idol olmak gerek. Hatta hiç unutmam birgün siyah pantalon giymiştim. Çocuğun birinin çok tuhjafına gitmiş aaa öğretmen kara pantolon giymiş dedi. (1.sınf öğrencisi)
2. Kanuni yetkisi ile etkiler: Asarım keserim not vermem, didipline veririm gibi yollarla etkilenir. ki bu hiçte istenen bir sonuç sağlamaz.
3. Kendisini acındırarak etkiler: Özellikle bayan öğretmenler küçük sınıflarda uygulayabilir. Off çocuklar buğün başımı çok ağrıttınız... vs cümlelerle öğrencinin size acıması sağlanır. Büyük sınıflarda pek işe yaramaz.
4. Arkadaşça ilişkisi ile etkiler: Öğretmen öğrenci sınıfta arkadaştır. Her derdini paylaşır... bunun yan etkisi dengeyi sağlamak biraz zor olur. İlkokulda uygulanmaz, Orta okul öğrencisi bunu pek beceremiyor. lise için ideal
5. Hiç etkilemez. Öğretmen dersi anlatır çıkar gider

Benim aklıma gelenler bunlar eğer sizinde ekleyeceğiniz varsa yazabilirsiniz

temel bilgi malumunuz...
eğitim 3 ayaklı sandalye; çevre-okul-aile

aileye anlatıldı filan da aile ne kadarını anladı... anladığının ne kadarını yaşamlarına uyguladı?
çocuğun okul içi ve dışı çevresi nasıl?

başarı için de ben kendi yaşamımda uyguladım bölge 1.olmuştum vaktiyle... ortaokulda da matematik sınav kağıtlarını hoca yerine ben incelerdim... hoca not verirdi itirazı olanlara kağıdı alır yanlışlarını ve çözümlerini gösterirdim...

1-Okula gelmeden okulda bugun göreceğin A konusunu çalış notlarını al
2-okulda A konusunu iyi dinle eksiklerini tamamla.. takıldıklarını sor
3-eve geldiğinde bugun ne yaptık tekrarını yap
4-önümüzdeki ders göreceğin B konusuna çalış
5- 2 ve 3.adımı B konusu için uygula
6- okula giderken geçen defa A konusunda ne öğrenmiştik tekrarı yap...
sınav zamanlarından önce konulara üstünkörü bak... minimum 80...
böylece her konuyu 5 kez çalışmış olursun. sınav zamanı da sabahlamaya gerek yok...

tüm bunların olması için de ailenin-çevrenin olumlu işbirliği olması lazım

Zor öğrenci tipleri
1. Öğrencilerin bazılarında doymuşluk var. Ben bunları biliyorum zaten havasındalar. Bu tiplere bişey anlatmak zor.
2. Ben zaten okumayacağım diyenler, bunlar benim ne işime yarar şeklinde düşünenler, bunlara bişey yaptırmakta zor.
3. Ben okula gönül eğlendirmeye geliyorum diyenler de bulunmakta, genellikle aklı iki karış havada olup, pek akıl ve mantıkla hareket etmezler, bunlar da işine gelirse ders dinler yoksa katılım yoktur.
4. Tembeller gurubu, yazı yazmaya üşenen, ders çalışmayı sevmeyen, en ufak bir fırsatı değerlendirenler. bunlarda anca sıkı konturolle yola gelir yoksa çalışma isteği bi türlü gelmez. Genellikle erkek öğrenciler bu guruba girmekte.

bu gruplar için fazla bişey yapılamaz, rehberlik öğretmeni ile bugün görüştüm dediği kendini bunlar için yıprattığına değmez. Ancak sınıfın huzur ve sukununu bozmasınlar yeter. Tembel olanlar disiplinle biraz düzelir ama bunun sürekli olması gerekmekte.

Başarılı öğrenci tipleri
1. Ne ödev versen hemen yapar, bir dediğini iki etmez. Bunlar türünün son örnekleri, bunları bulmak gerçekten zor.
2. Tek hobisi test çözmek olanlar. Bunlar da testkolik, soru çözmeden duramayanlar. Önüne test kitabını yığ hepsini çözer. Bunlarda azınlıkta
3. Kitap kurtları, test çözmek yada başka işlerle uğraşmayı sevmez, zevki kitap okumaktır. Sözel yönleri iyi ama sayısalları zayıftır.

Bunların da önünü açmak gerek, bazen öğrencinin test kitabı alacak durumu bile olmuyor.

Geri