Bal arıyorum

Kodla Büyü
Petegin arasinda hazir bal mumu var diye arkadasin yalanci olmaz hocam, hazir bal mumu petekler duzgun olsun diye kullanilir dogal bal mumundan eritilip yapilir. Petegi yine ari kendisi kabartir, eger yaz ayinda beslemiyorsa bali yine dogaldir. Isin icinde olmadan konusmak kolay isin ic yuzu baska. Petek agizda dagilsin isteyen karakovan bali alir ama petegin hicbir gida degeri yoktur.
Ariyi surekli kontrol ederseniz guclu ari yaparsiniz kontrolsuz ari oguk verir zayiflar bu da bal verimini dusurur. Fenni kovan ve duzgun citalarla daha cok suzme bal elde edersiniz bu hem ureticiye yarar hem tüketiciye cunku bal uygun olur. 3-5 kovani olup kilosu 100 liradan satani da gordum, 2 ton bal sagip kilosu toptan 10 liradan satani da gordum ama emin olun petegin icindeki bal ayni bal ayni dogallikta.

Sunu da ekleyeyim fenni kovanla tasimacili aricilik yapilir. Arilari gezdirmek de bal verimi icin cok onemlidir.

sibilim_ogretmeni' Alıntı:
Değerli hocalarım. Ben de bu konuya çok önem veriyorum. Yüzde yüz kesin organik olduğundan emin olsam para hiç önemli değil. Okuldan bir arkadaşın babası arıcılık yapıyor arkadaş da satıyordu isteyenlere. Ben bir kaç kez aldım kilosu 40 tl den. En son petek balı aldım ve özellikle peteğin de arılar tarafından yapılmış olmasını ağızda eriyeninden istedim. Bana bu şekilde getirdiğini söyledi. Evde yediğimde peteğin doğal olmadığını anladım. Yani okul arkadaşı bile yalan söylüyor. Bir daha almadım ondan. Fanus, City Form markaları var organik bal olarak geçen, sertifikalı. Onlardan alıyorum uzun süredir. Sizce nasıldır bu markalar gerçekten organik midir. Testten geçip damga vuruyorlar.

Okul arkadaşım bile u konuda yalan söylüyorsa kime nasıl güvenicez. Eğer bu forumdan alacak olursam ilk önce az bir miktar alıcam onu laboratuara göndericem. Sonuca göre alıcam. Bu şekilde kabul eden varsa alabilirim. Eğer sonuç iyi çıkmazsa forumda yazarım:)

Hocam, mesele insanların şifa olarak yüzyıllardır kullana geldiği bir gıda olan "BAL" olunca ve maalesef ülkemizde her şeyin sahtesi gibi Balın da sahtesi bol miktarda bulununca güven problemi ortaya çıkıyor. İnsanlar ya bildiği bir kişiden ya da reklamlarda gördüğü markalardan alma yoluna gidiyor. Bilinen markalar da kendileri üretmiyor piyasadan topluyor. Bu konuda isterseniz özel mesajdan detayını yazabilirim.

Ben de bu sebeple 2 kovanla arıcılığa başlamıştım. En azından kendi ürettiğim balı aileme güvenle yedirebilirim diye düşünmüştüm. Birkaç yıl içerisinde kovan sayısı arttı ve bu sene yağışların da etkisiyle ürettiğim bal bana fazla geldi. Satış konusunda sıkıntım yok, sağolsun çevremdeki kişiler yeteri ilgiyi gösteriyorlar.

Ağızda eriyen petek konusunda, balmumunun erime sıcaklığı 62-65 °C'dir. Vücut ısımız bunu eritmeye uygun değildir. Elimde iki kilo kadar "tamamen arı tarafından yapılmış" petekli bal var. Ancak süzme bal ile arasında bal kalitesi olarak hiçbir fark yok. Ağızda erir mi? bilemiyorum. Henüz kovandan almadım.

Tahlil konusunda herhangi bir sorun yok. Hatta tahlil yaptırıp sonucu buradan paylaşırsanız memnun olurum :)

Kestane balı iyidir fakat yüksek dozda alınırsa zehirleyebilir. Günde max 2 tatlı kaşığını geçmemek lazım

hocam bulunduğun yerde bal üretenleri bulucan ve kahvehanelere bakkallara soruncan iyi bal kimde diye. sonra gidip kapısını çalıcan selam vericen görücen alıcan.
ben bu sene dönünce ilk işim bu

inblue' Alıntı:
Petegin arasinda hazir bal mumu var diye arkadasin yalanci olmaz hocam, hazir bal mumu petekler duzgun olsun diye kullanilir dogal bal mumundan eritilip yapilir. Petegi yine ari kendisi kabartir, eger yaz ayinda beslemiyorsa bali yine dogaldir. Isin icinde olmadan konusmak kolay isin ic yuzu baska. Petek agizda dagilsin isteyen karakovan bali alir ama petegin hicbir gida degeri yoktur.
Ariyi surekli kontrol ederseniz guclu ari yaparsiniz kontrolsuz ari oguk verir zayiflar bu da bal verimini dusurur. Fenni kovan ve duzgun citalarla daha cok suzme bal elde edersiniz bu hem ureticiye yarar hem tüketiciye cunku bal uygun olur. 3-5 kovani olup kilosu 100 liradan satani da gordum, 2 ton bal sagip kilosu toptan 10 liradan satani da gordum ama emin olun petegin icindeki bal ayni bal ayni dogallikta.

O zaman bana baştan söylesin. öyle oymaz diye.

dedemde köyde bal üretiyor oda citalara hazır mum koyuyor sonra citalari kovanlara koyuyor arilara kesinlikle seker vermiyor kendi dogal polenlerinden bal oluyor zaten bali hazirliyor akraba es dost herkes aliyor 1 haftada bitiyor...

eveeeet, konuyu hortlatıyorum ve yine bal arıyorum, özel msj veya buraya yazarsanız çok iyi olur. Kars taraflarında çalışan veya oralı olan varsa internetten alınabilecek petek bal da olur, tavsiyelerinize açığım.

bizim kayınpederde var hocam kendisi de öğretmen 40 tl. Daimi müşterileri var şeker hastası olan. istersen sorarım senin için.

vediban' Alıntı:
Hocam bu sitenin sattığı ürünlere güvenebilirsiniz.
Hepsi GIMDES Sertifikalı ürünlerdir. GIMDES Sertifikası olmayan ürünler burada satılmaz. Ben her zaman Afia'dan alıyorum. Gayet de memnunum.

http://www.afiagida.com/balarisutu

Ayrıca gimdes sertifikası için bakınız.

http://www.gimdes.org/

hocam petek bal arıyorum o yüzden bunlar olmaz, nilersarkuteri sitesindekiler iyi gibi

Hocam suan ballar gecen senenin balları olduğundan artık kristalleşmiştir. Ağustos sonu gibi tanıdık birinden yada tanıdık biri aracılığı ile alsan daha iyi olur.

ayscev' Alıntı:
Hocam suan ballar gecen senenin balları olduğundan artık kristalleşmiştir. Ağustos sonu gibi tanıdık birinden yada tanıdık biri aracılığı ile alsan daha iyi olur.
aynen doğuda bal eylül gibi hasat edilir çünkü doğuya yaz geç gelir çiçekler geç açar.

Erzuruma seminere gittiğimde Akselimoğlu Süt firmasından bal almıştım her türde bal var tavsiye ederim kargoyla gönderiyorlar. Siteleri falan yok güvenilir firmadır. 442 213 21 70, 535 603 85 12

egedeki arıcılar kayseri şeker fabrikasından kamyon kamyon şeker götürüyorlardı haberiniz olsun

forum da ballar ne kadar pahalı.....
bu işi biz de yapıyoruz ailecek tamamen doğal bal üretiyoruz ki babam şeker hastası işin hassasiyetini biliyoruz..
biz de arıları gezdiriyoruz tamamen doğal çiçek balı.... torosların zirvesinden yörüklerin yazladığı 1500 m yüksekte yazlatıyoruz arıları ..... keven, kekik ve şalba ( yörükseniz bilirsiniz bu çiçekleri :) ) çiçeklerinden muhteşem bir tat var oluyor.
ve kilosu bu sene 25 tl idi seneye de en fazla 30 tl olur.... evet zahmetli iş arıcılık ama millet de bal yesin arkadaşlar hesaplı vermek gerek...
mersin ve çevresi düşünürse temmuz sonu ilk sağım olurr.. haberleşelim... :)

Bizim buralarda da çam balı vardır, çiçek balından fazlaca sevilir ve tüketilir.
Denemek isteyen, niyeti olan varsa kendi aldığımız yerlerden , aynı şekilde ayarlamaya çalışırım.

Benim kayınpeder de arıcı , bir ara balının kalitesine güvenip organik sertifikası almayı düşündü ancak yayladaki arılığına 1 Km mesafeden yol geçtiği için (eksoz gazı ) organik şartını sağlayamadı. Amma velakin sertifika şirketi el altından 1000 tl verirsen sana organik sertifikası veririz demiş bunun üzerine kayınpeder organik işinden vazgeçti. Kısaca organik sertifikasına çok güvenmeyin çünkü sertifika veren şirketler ufak bir rüşvetle organik olmayan bala organik sertifikası verebiliyor. Bir de büyük şirketlere de çok güvenmeyin, onlarda bir sürü üreticiden bal topluyorlar, sattıkları balın içerisinde ağırlıklı olarak , kıymeti olmayan çam balı ve ay çiçeği balı gibi ballar var. Yukarıda bir arkadaş organik bal satan bir site önermiş inceledim bir sürü ödül almış reklam yapıyor ama size sattığı ballarla ödül aldığı ballar aynı mı acaba? Size tavsiyem süzme çiçek balı tüketin , örneğin kestane balı tek çeşit çiçekten üretilir ve yalnızca öksürüğe tedavi maksadıyla tüketilmelidir. Şifa ve lezzet açısından çiçek çeşitliliği bol olan bir bölgedeki arıların balını tüketmenizi tavsiye ederim.

VY_Canis_Majoris' Alıntı:
Babam arıcılık yapıyor. 2 ilde peteklerimiz var biri karadeniz'in bir yaylası diğeri Erzurum. Karadeniz yaylasındaki balımızı her sene toptan 45 tl den tahlille bir iş adamı alıyor . İş adamına ısrarla vermediğimiz 2-3 teneke balı da biz yiyoruz ve bir kısmını satıyoruz 60 TL'den. Erzurum'da ürettiğimiz balı ise kg 50 TL den satıyoruz.Kestane balı üretmiyoruz ürettiğimiz zamanlarda 50-60 TL arasında satıyorduk.
Şeker olayına gelince arılarımıza ilkbahar ve sonbahar bakımı için(bala yetiştirmek ve geliştirmek için) mecburen şeker veriyoruz ama arılarımıza mayıs ayından sonra bala girince şeker olayı yok.Bal alacaksanız size önerim ilk önce eş ,dost,arkadaş tanıdığınızdan alın eğer yoksa güvendiğiniz bir yerden alın. Bu işin hilesi hurdası çok dikkatli olmak lazım, şeker neyse adamlar glikoz şurubu verip milletin sağlığı ile oynuyorlar.
Bizde şu anda karadeniz yaylası balı kalmadı ve zaten o yaylada da çok fazla bal olmuyor oraya sürekli sis çöküyor ve yağmur yağıyor arı çalışıp bal yapamıyor. (Ortalama 300-800 kg arasında oluyor) o da toptan satılıyor zaten.
Erzuruma gelince burası ova yağmur ve sis yok bal verimi fazla arı başına karadenize göre daha fazla verim elde ediliyor(Erzurum'da ki peteklerimizden 750-2500 kg arası bal oluyor)
Toplam 150 peteğimiz var çoğunluğu erzurumda olacak şekilde iki il arasında bölüşüyoruz.
Bu hafta sonu memlekete gidiyorum isteyen olursa erzurum balından gönderebilirim...
150 petek mi kovan mı. bi kovanda kac petek oluyo

Ben köyümdeki Antalya/Döşemealtı güvendiğim birinden 25 tl ye alıyorum çiçek balını, çok uzaktan gelip alanlar da var aynı yerden memnunum. Yukardaki bi arkadaşın bahsettiği hakiki yörük balı... Bu yıl babam da eski merakı arıcılığa başladı bakalım belki almaya gerek kalmaz... İsteyene adresinii atabilirim özelden..

Bulunduğunuz yerdeki ilçe tarım müdürlüğüne gidin. Onlar teşvik vs nedeniyle arıcıları denetliyorlar. Kimin kaç kovandan ne kadar bal elde ettiğini nasıl elde ettiğini vs kayıt altına alıyorlar. Şekersiz orijinal bal kimde var söylerler size.

Ben yetiştiriyorum diyen bile peteği şekerden olup arıya şeker yedirenler. Ben daha hepten doğal olanına rastlamadım ki zaten rastlasam da alamayacağımız kadar pahalı olur. Bizimkisi fukara tesellisi en azından tanıdığımızın şeker yedirdiği arının balı olsun diyoruz. :D

yabani dağ balı öneriyorum hocam ben kendim alıyorum ailemede gönderiyorum buradan

uysalhalil33' Alıntı:
forum da ballar ne kadar pahalı.....
bu işi biz de yapıyoruz ailecek tamamen doğal bal üretiyoruz ki babam şeker hastası işin hassasiyetini biliyoruz..
biz de arıları gezdiriyoruz tamamen doğal çiçek balı.... torosların zirvesinden yörüklerin yazladığı 1500 m yüksekte yazlatıyoruz arıları ..... keven, kekik ve şalba ( yörükseniz bilirsiniz bu çiçekleri :) ) çiçeklerinden muhteşem bir tat var oluyor.
ve kilosu bu sene 25 tl idi seneye de en fazla 30 tl olur.... evet zahmetli iş arıcılık ama millet de bal yesin arkadaşlar hesaplı vermek gerek...
mersin ve çevresi düşünürse temmuz sonu ilk sağım olurr.. haberleşelim... :)

aynen öyle hocam, bal dediğin 25 hadi 30 lira olur kilosu. neyse bu konudaki cevaplara göre özel mesajdan halledeceğiz artık işi

Geri