BAKANLIKTAN CEVAP (YETİŞTİRME KURSU)

Kodla Büyü

tugrulbey

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar mrb, malumunuz yetiştirme kursları başlıyor fakat lise bilişim dersleri ve çoğu ortaokullarda kendi alanımıza yönelik olarak kurs veremiyoruz. E_Kurs Modülünde dersimizin ismi bile geçmiyor. Bundan dolayı öğrenci sistemde hiçbir şekilde göremiyor. Bu nedenlere yönelik bakanlık bilgi edinme bölümüne yazdım cevap geldi. Konu ile ilgili bilginiz olsun istedim... İYİ ÇALIŞMALAR

Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No : 915895

Cevap Metni : Millî Eğitim Bakanlığının 23.09.2014 tarih ve 15923718/20/4145909 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe konulan ve Şubat 2015 tarih ve 2689 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan ?Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi?ne dayanılarak Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu?nun Genel Esaslar başlığı altındaki 1.19 maddesinde; ?Ortaokulların 5, 6 ve 7. sınıflarındaki öğrenciler ile 9,10 ve 11. sınıflarındaki öğrenciler en fazla 3 dersten haftalık toplam 12 saate kadar; 8. sınıftaki öğrenciler ise en fazla 6 dersten 18 saate kadar; ortaöğretim kurumlarının 12. sınıftaki öğrenciler ve mezun durumdaki kursiyerler ise en fazla 6 dersten 24 saate kadar haftalık kurs alabilirler.? hükmü yer almaktadır.

Buna göre, okullarda hangi derslerden kursların açılacağı öğrenci ve velilerinin talepleri doğrultusunda okul idaresinin önerisi ve ilgili il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulan komisyonun onayı ile belirlenmektedir.

Arkadaşlar aynı soruyu bende MEB'e sordum bana verdikleri cevap. Ortaokullarda sadece TEOG'a hazırlık derslerinden yetiştirme kursu açabilirsiniz dediler. Verdikleri cevap tatmin etti mi hayır, okula kursun açılıp açılmayacağını söyledim öncelikle temel derslere vereceklerini belirttiler.

ben dilekçe yazıp yılın başında verdim ve listede ders görünüyo ama seçen 20 öğrenci yok.. 3 ders olunca matematik fen ingilizce seçildi genelde

Arkadaşlar öğrencileri laba aldık müdür yardımcısı hepsini hangi dersleri hangi öğretmenleri seçeceği konusunda yönlendirdi.

hadi len mesleki arapça beden eğitimi de mi çıkcak sınav da...

bizde de açılıyor 5 ve 6larda..sayılar tam sınırda. kurs başlıyor haftaya ama sayı giderek azalırsa kapanır tabii.

Son cümleler açıklamış herşeyi işte.İl-İlçe mem komisyonu belirler diye..Demekki bir çok komisyon bilişimi istememiş.Yapacak bişey yok gibi

Arkadaşlar öncelikle okul bilişim dersinini talep edecek daha sonra il/ilçe onaylayacak. Ama gördüğüm kadarıyla birçok okul idaresi bilişim dersini seçmiyor bile.. İlçe zannetmiyorum ki bir okulun istediği bir dersi onaylamasın.. Bizde Drama bile açıldı arkadaşlar.. Bilişim Dersine kayıt olan öğrenci sayısı yaklaşık 110 kişi.. Haftaya grupları oluşturup başlayacağız inşallah.. Eğer okulunuzda Bilişim Tek. Dersi görünmüyor ise öncelikle okul müdürünüz ile iletişime geçin. Eğer okul seçti de ilçe veya il onay vermedi ise il/ilçe milli eğitimle iletişime geçin arkadaşlar.. Bir kaç velinin istekte bulunması bile kursun açılması için yeterli olacaktır emin olun :)

Gerçekten bu konuda öğrenciyi düşünen yok. Kendi cebini düşünen "temel ders(!)" öğretmenleri ve okulun sözde başarısını düşünen idareciler... Ya bu çocuklar zaten hafta içi her gün 8 saat ders görüyorlar. Tamam 8. sınıfları hatta 7. sınıfları teog için hazırlayın ama bırakın bari 5 ve 6 lar nefes alsın!
7-8lere teog derslerini açın 5-6lara beden, müzik, bilişim gibi çocuğun hem eğleneceği hem faydalanacağı dersleri açın herkesin de gönlü olmuş olsun nedir bu ötekileştirme :-1:

pehepe' Alıntı:
Arkadaşlar öncelikle okul bilişim dersinini talep edecek daha sonra il/ilçe onaylayacak. Ama gördüğüm kadarıyla birçok okul idaresi bilişim dersini seçmiyor bile.. İlçe zannetmiyorum ki bir okulun istediği bir dersi onaylamasın.. Bizde Drama bile açıldı arkadaşlar.. Bilişim Dersine kayıt olan öğrenci sayısı yaklaşık 110 kişi.. Haftaya grupları oluşturup başlayacağız inşallah.. Eğer okulunuzda Bilişim Tek. Dersi görünmüyor ise öncelikle okul müdürünüz ile iletişime geçin. Eğer okul seçti de ilçe veya il onay vermedi ise il/ilçe milli eğitimle iletişime geçin arkadaşlar.. Bir kaç velinin istekte bulunması bile kursun açılması için yeterli olacaktır emin olun :)
Gerçekten tebrik ediyorum Drama ne kadar eğlenceli olur çocuklar için :+1:

Merhaba Hocalarım.Okula gelen yazıdan bir kesit.
Sayın Yetkili,

1-Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-kılavuzunun genel esaslar bölümünün 1.13. maddesinde kursa devam edecek öğrenci/kursiyer sayısının 10 (on)‘dan az olamayacağı hükmü bulunmaktadır. Ancak aynı yerleşim biriminde başka kurs merkezinin olmaması, öğrencilerin taşınma imkânının bulunmaması gibi sebeplerle sınıf mevcudunun 10(on)’a ulaşamaması durumunda il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin inceleme ve onaylamasıyla 5(beş) öğrenciden az olmamak kaydıyla şube oluşturulabilecektir.

Arkadaşlar benim okulda kurs için istekli öğrenciler var fakat e-kurs modülünde ders olmadığı için seçemiyorlar. Bakanlıktan gelen cevapta dilekçe ile ilçeye başvurulursa açılır anlamını çıkardım. Bu konuda ne yapmalıyım sizce?

ben yılın başında okula dilekçe vermiştim açıldı seçen de oldu fazla olmasada ama dersler paket şeklinde olcakmış
8 lere türkçe mat fen
7 lere ingilizce fen vs..

hepsini ayarlamışlar doğal olarak bilişim bu paketlerde yer almıyor açamadık maalesef

idareciler arka planda tercihleri malesef ana derslere doğru kaydırabiliyor.özellikle bilgisayarı interneti olmayan velilerin yoğunlukta olduğu yerlerde.

ben okul idarecilerimi öpüp de başıma koymalıyım o zaman:)) ben demeden kendileri eklemişler zaten dersimi. her öğretmene, her derse eşit muamele ediliyor, bütün okullarda bu şekilde olsa keşke.. 2 sınıf ve haftada 4 saat kursum var, bir tanesi kapanır büyük ihtimalle 10 kişi seçmiş. gittiği yere kadar artık..

Arkadaşlar öğrenci sistemden Bilişim dersini göremiyorsa, okul idarenize kurs vereceğinizi belirteceksiniz. Okul idare dersi açmak için gerekli işlemi yapacak. İl ilçe komsyonu onay verecek ve dersiniz sistemde görünecek. Ben sonradan telefonla mdr. yrd. aradım, "Hocam ben de kurs açacaktım, benim ders görünmüyor" dedim. Sisteme ekledi. Onay geldi ertesi gün. Sistemde göründü.

Hocalarım bunun için son gün cuma idi şimdi ders eklemesi yapılmıyor dediler doğru mudur

Olabilir hocam sanırım öğretmen kaydı 2 ekim günü bitiyordu. Aklınızda olsun arkadaşlar öyle paket sistem falan yok. Ben kurs vermek istiyorum diyin idarenize. Seçmek zorundalar.

Geri