Bakanlıkta BTRyi açıklayıcı yazıÇIKTI OKU syf27

Kodla Büyü
Re: Bakanlıkta BTRyi açıklayıcı yazı imzada?

karinca_52' Alıntı:
senin dediğin gibi hocam

Bakanlığımızca; "Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi" hakkında tereddüde düşülen hususlar konusunda İllere bir açıklama gönderileceği bildirilmiştir.

Tereddüte düşülmeyen bir husus var mı acaba? :alkis: dalga geçiyor olmalılar.

yaliya' Alıntı:
ben 3 gün sabah 7:30-12:20 dersteyim, 2 tam gün lisedeyim bu yazıdan sonra o 3 gün öğleden sonraları 16:30 da eğitim öğretimi biten liseye mi gideceğim? biri benim için haftada kaç saat çalışacağımı hesaplayabilir mi?

nerden çıkarıyosunuz ya 2 gün görevlendirlildiğin liseye diğer 3 gün de öğleden sonra gitmeyi? Tamam durum kötü ama olandan da kötü yorumlamakda üstünüze yok. idarecilerde okuyo bunları ve yol gösteriyosunuz. Yazı deseki sabah 8 akşam 5 okuldasınız. O zaman da birilieriniz çıkıp diyecekki artık öğlende yemek bile yiyemicez yazıda bahsetmemiş. Hatta birileri çıkıp diyecekki artık haftasonları da okula durcaz haftada 5 gün diye belirtmemiş. Nasıl bi kafa yapısındayız biz arkadaş ya... Ve hatta abartıyorum bi idareci birisine deseki 7 gün geleceksin yazıda hafta sonları tatildir yazmamış , okişilerde paşa paşa gidecek anlaşılan. Bu nedir az mantık ya...

Arkadaş ne saçma sapan bir işleyiştedir bu meb. Bir yazı çıkartıyor, daha sonra bu yazının da tekrar türkçe anlamını açıklıyor. Tereddüte düşecek husus oluşturmayacak şekilde adam gibi bir yazı çıkartsana.

Hemde bu tereddüte düşenlere çıkacak yazı, idarecilere yönelik mi, yoksa bilişim teknolojileri öğretmenlerine yönelik mi.

Bu gün gelen haberlere göre: .......
Korkamyın bunun karşılığına yazacak bi dünya şey bulurumda yazımıcam. Çünkü nedense bana o tür duyunlar gelmiyo bağlantılarımmı zayıftır telepatim mi zayıftır anlamadım. Nerden geliyomuş arkadaş bu bilgiler. Yıllardır yeni BT yönetmeliğini bekledik. Binlerce duyum aldınız hangisi oldu? Bizim ilçe eğiticisi bunu dedi, bizim mudur şunu duymuş, bizim müfettiş siz bittiniz olum okulun mutemeti olacaksınız dedi bilmemne. herkes bizim gibi yorum yapıyo. ama emin olun çoğu bizden daha makul yorum yapıyo yine de.

Burası paranoyak dolu dediğimde bana kızıyorlar ama

Arkadaşlar bu gidişle topluca psikologluk olacağız :D . Sıkmayın güzel canınızı olacak olur. Bir yazı çıksın bakalım. Geçensene bu zamanlar bizi teknoloji tasarıma geçiriyorlardı güya sonra ne oldu teknoloji tasarım kademeli kaldırılıyor. Bu meb oldukça bizde oluruz. :++:

ya arkadaşlar bizim başka işimiz yok mu da hep bu tür söylemlerle hayatımızı geçireceğiz valla AKKAH RUH SAĞLIMIZI BOZDURMASIN.

hidayet38' Alıntı:
Arkadaşlar bu gidişle topluca psikologluk olacağız :D . Sıkmayın güzel canınızı olacak olur. Bir yazı çıksın bakalım. Geçensene bu zamanlar bizi teknoloji tasarıma geçiriyorlardı güya sonra ne oldu teknoloji tasarım kademeli kaldırılıyor. Bu meb oldukça bizde oluruz. :++:
tek tasarımın kademeli kaldırılacağını nrden biliyorsunuz?? (tek tasarıma gecen eski bilişimciiymde) resmi yazı mı okudunuz yoksa seneye sadece 7-8 lerde olacak onumu diyorsunuz??

forum yöneticilerinden ricam lütfen bu konuyu silsinler
provakatörler sansasyon üretiyorlar sonra dönüp kendileride inanıyorlar milletide buna mecbur bıraktırıp olmayacak şeylere sebep oluyorlar.

açıklık getirilecek neler var acaba bursada gelen görevlendirme yazılarımızda bu konuların hepsi belirtilmiş zaten en fazla 30 saate girecek program aralarda boşluk olmadan yapılacak,tahtalar dışında idari görevlerde dahil hiçbir görev verilmeyecektir felan bunlar hep yazıyor zaten...bunlardan farklı ne var bu yazı içerisinde

bu forumda ne saçma sapan şeyler okuduk biz zamanında.yani foruma saçma demiyorum. buradaki bazı provakatörlerden bahsediyorum. bu da öyle. inanmayın bence rahat olun. herşey güzel olacak Allahın izniyle. kadro gelmese bile akşama kadar okulu bekleme dönemi bitti

Ziynet sali den herşey güzel olacak şarkısı tüm meslektaşlarıma gelsin. Bunu beğenmeyen paranoyak arkadaşlara ise Orhan baba'dan batsın bu dünya şarkısını öneriyorum. :)

Samsunun ayrıntılı yazısı olsun yeter herşeyi açıklamışlar

BTR öğretmeni aylık çalışma raporunu kime verir arkadaşlar?diyin bana .il koordinatörü teftiş edebilir mi BTR öğretmenini?

erden60' Alıntı:
BTR öğretmeni aylık çalışma raporunu kime verir arkadaşlar?diyin bana .il koordinatörü teftiş edebilir mi BTR öğretmenini?
BTR yi teftiş okul müdürüne aittir.İl mem de ise bu görevi genelde eğiticilere verirler.Raporlar okul müdürüne onaylatılır ve eğiticilere gönderilir.

Arkadaşlar yeterince diken üzerindeyiz zaten. Resmi yazıyı görmeden; sadece duyumları, makamı yetkisi meçhul X kişilerinin sözlerini burada paylaşmasak daha iyi olur. Kulaktan kulağa oynar gibi her duyan kendince yorumlar yapıp üzerine bir şeyler ekliyor. Çıkacağı meçhul yazı yayınlanmadan boş yere heyecan yapıyoruz.
Biz ne düşünürsek düşünelim adamlar yine işlerine geleni yayınlayacak. Bakanlığın ilköğretimlerde de meslek liselerinde de nefret edip sürekli uğraştığı, ders saatlerini azalttığı tek branşız.

KPSS ortaöğretim puanları yeni açıklandı. İşgüzar haber siteleri şimdiden insanları beklentiye sokup hitini artırıyor. Bu başlık da ona benzemiş.
Kasım ayında 20 bin memur mu alınacak?
...
..
.

http://www.memurlar.net/haber/301645/

İnşallah normlarla ilgili de güzel bir yazı çıkar :)

Yazı mazı yok yaw - kendi kendinize hem yazıp hem oynuyorsunuz

Kara Kule 61' Alıntı:
erden60' Alıntı:
BTR yi teftiş okul müdürüne aittir.İl mem de ise bu görevi genelde eğiticilere verirler.Raporlar okul müdürüne onaylatılır ve eğiticilere gönderilir.
sağol hocam...

ya bu söylentiler nereden çıkıyor? Doğruluk payı nedir? iki gün takip etmedim şurayı hemen felaketler türemiş yine...

nunu_e' Alıntı:
ya bu söylentiler nereden çıkıyor? Doğruluk payı nedir? iki gün takip etmedim şurayı hemen felaketler türemiş yine...

Hocam bunlar söylenti değil kesinlikle bir yazı var imzada.Çünkü il MEM lere imzada bir yazı olduğu söylendi.
İçeriğe gelince yazı çıkana kadar kimseye inanmayın.

Kara Kule 61' Alıntı:
nunu_e' Alıntı:

Hocam bunlar söylenti değil kesinlikle bir yazı var imzada.Çünkü il MEM lere imzada bir yazı olduğu söylendi.

Anladım hocam. Hayırlısı artık ama bazı hocalarımız baya olumsuz duyumlar yazmış bende bunların olabileceğine ihtimal vermiyorum çünkü aynı statü ve görevde ki 2 kişinin o derece farklı çalışma saati olamaz tam mahkemelik. Düşünmesi bile tuaf biri 12:30 ta çıkıcak biri 18:30

nunu_e' Alıntı:
Kara Kule 61' Alıntı:
nunu_e' Alıntı:

Anladım hocam. Hayırlısı artık ama bazı hocalarımız baya olumsuz duyumlar yazmış bende bunların olabileceğine ihtimal vermiyorum çünkü aynı statü ve görevde ki 2 kişinin o derece farklı çalışma saati olamaz tam mahkemelik. Düşünmesi bile tuaf biri 12:30 ta çıkıcak biri 18:30
Evet katılıyorum biri öğleye kadar diğeri 7 ye kadar okulda bekle bu haksızlıktır.Bence en güzeli Rehberlik dersi gibi çalışma saatlerinin ayarlanması herkese uyar bu.

Yazıdan hala bir ses yok herhalde. İkinci döneme ancak yetişecek sanırım.

Arkadaşlar bana gelen cevapla şok oldum, konu açılmışken paylaşmak istedim. Kesin değil ama böyle bir çalışma varmış ve düşünceleri de aşağıda....

-----------------------

Konu ile ilgili tereddüde düşülen hususlar şeklinde bir yazı hazırlıyoruz. Ancak gayri resmi olarak sorularınıza aşağıdaki cevapları iletebiliriz;

1- 1. sorunuzun cevabının genel müdürlüğümüzle hiç bir ilgisi yok. Biz bilgisayar öğretmenlerinin normu vb. durumları üzerine çalışmıyoruz, konu bizim görev ve yetki alanımızda değil. Biz sadece FATİH Projesi kapsamında yapılacak bir BT rehberliği görevinin sınırlarını belirliyoruz. Bu sorunuzu başka birimlere iletmelisiniz.

2- Resmi yazı maddelerinde aslında bir sıkıntı yok sadece insanlar genel mevzuatı tam bilmeyince farklı yorumlar olabiliyor. Öncelikle yazının hiç bir yerinde 30 saat ibaresi yok. Bu şekilde uygulama yapılacağına dair bir açıklama da yok. Yapan iller bu durmda yanlış yapıyor. Bir öğretmen haftada azami 30 saat derse girer şeklinde yorum yapıldığı için 30 saat kendiliğinden ortaya çıkıyor. Ancak Öğretmenin girdiği ders saati ile BT rehberliği görev süresini aynı kefeye koymamak lazım. Öğretmen 40 dk ders yapar akabinde 10 dk teneffüs. Bt rehberliği bir ders değildir, devamlılık arzeden bir görevdir. Yani 40 dk dan sonra teneffüsüm var gelmeyin diye bir şey olmaz aksine teneffüste daha çok ihtiyaç vardır. Dolayısı ile ders çizelgesine örneğin dersiniz saat 12 de bitiyor ve okulunuzdaki eğitim öğretim saat 16.00 da bitiyorsa öğleden sonra saat 13.00 ile 16.00 arasına BT rehberliği görevi yazılır burada herhangi bir saat hesabı yoktur. Lütfen öğretmenin girdiği 40 dk ve toplam haftalık 30 saat ders ile yapacağınız bu görevi aynı görmeyiniz. Sonuç olarak yukarıda örnekte verilen gün için 3 iş saati çalışmış olursunuz. Biz burada sadece daha önce 8-5 gibi olan çalışma süresinin eğitim öğretimin bittiği saat olarak kısıtladık. Bu saat okula göre değişir, ikili eğitimde saat 13.00 olabilir, liselerde 15.00, 16.00 veya 16.30 olabilir. Bir öğretmen az diğeri çok çalışıyor haksızlık değil mi şeklinde yorumlamayın. Görevlendirme budur, eğitim öğretim sürdüğü sürece öğrenci ve öğretmene rehberlik yapmaktır. Öğretmen derste yoruldum gidip bir çay içeyim diyemez. Ancak o an işniiz yoksa siz gidip bir çay içeyim sonra devam ederim diyebilrisiniz. O yüzden fiili dersle diğer görevler aynı değildir. Sürekli kıyaslanan rehber öğretmenlerde de durum benzerdir. İlgili mevzuata bakarsanız rehber öğretmenler pskiolojik uzman olarak geçer ve haftalık çalışma süresi 30 iş saatidir. Aynı şekilde ders saati gibi düşünüp teneffüsteyim rehberliğe gelmeyin diyemez. İlgili mevzuata bakabilirsiniz.

Özetle 10 saat derse girersiniz kalan zaman okulunuzda yada görevlendirildiğiniz okulda ders bitene kadar rehberlik görevine devam edersiniz. Bu şekilde toplam süre 10 ders saati + 32 iş saati de olabilir okula göre 10 + ders saati + farklı iş saatleri de olabilir. Farklılık olması gayet normaldir. Gelecek resmi yazıda muhtemelen bu doğrultuda olacaktır. Eğer yaptığınız görev ders olsaydı o zaman 30 saat dikkate alınır ve görev verildiği kadar ek ders alırdınız. Örneğin size haftada sadece 20 saat bu görev yazılır ve 5 saat ek ders ödenirdi. İdarecinize sorun bakalım şu an size 18 saatte az veya fazla ek ders ödeyebiliyormu. Yada size sadece haftada 10 saat rehberlik vereyim kalan zamanda boş kalın ihtiyaç yok diyebiliyor mu? Bu görevi kaç saat yaparsanız yapın alacağınız ek ders görevlendirme (16/2.madde) olduğu için 18 saattir. O yüzden 30 saat hesaplaması yanlıştır. Gelecek yazıdan sonra bu şekilde yapan iller düzeltmek zorunda kalacaklardır. Çünkü resmi yazı açık "okulunda ders görevini yerine getirdikten sonra ders bitene kadar bu görevi yapacaklar" bir saat hesabı yok gördüğünüz gibi.

Kolay gelsin.

Necdet SARI
1 Kasım 2012 16:17 tarihinde egitek <egitek@meb.gov.tr> yazdı:

Geri