Bakan ara tatili açıkladı

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
Yeni çalışma takvimi ile öğrenciler, ara tatillerde dinlenme fırsatı elde etmenin yanında, öğrendiklerini kontrol edecek ve öğrenmelerini derinleştirecek. Ara tatiller öğrencilerin olası öğrenme eksikliklerinin derinleşmeden ve yeni konular eklenmeden telafi edilebilmesi için uygun bir zaman olarak planlandı.

Öğretmenlerimizin tatil takviminde ise değişiklik olmayacak. Sadece eğitim yılı kapanışı ve açılışındaki seminer dönemlerinin birer haftası yıl içerisinde alınacak. Öğrencilerin tatilde olduğu ara dönemler, öğretmen ve okulların kurumsal işleyişe yönelik ara değerlendirmelerle gerekli iyileştirmeleri yapabilmeleri için de bir fırsat olacak. Ara Tatillerde veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki gelişim çalışmaları, kişisel ve sosyal gelişim etkinlikleri, okulların fiziki yenilenmeleri yapılacak.

Bunun yanı sıra bir ana tema başlığında; bilim, kültür, sanat ve spor alanında etkinlikler planlanacak. Çocukların ara tatillerde huzurevleri ziyaretleri, yardımlaşma faaliyetleri, aile ziyaretleri, okul kulüp çalışmaları gibi toplumsal fayda çalışmaları yapmalarına imkân tanınacak. Okul öncesi, ilkokul 1.sınıf, ortaokul 5. Sınıf ve ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerine uygulanan Oryantasyon Eğitimi okul açılmadan önceki hafta hayata geçirilmeye devam edecek.

Öğretmene yok sadece öğrencilere tatil

fft16_mf13825817.Jpeg

Hala şekilsel değişiklikler... Çocuk okula gelmediği zaman evde velisi huzurevine mi götürecek? İzci kampına mı? Ben size söyleyeyim veliler çalıştığı için çocukları o tatil haftalarında özel ders vs gibi yine sabahtan akşama kadar devam eden yerlere gönderecekler. Dersanelerde o ara kısımlarda kamp yapıyoruz adı altında ekstra ücret talep edecek. Nitelik olarak ne değişti? Bilen var mı yok! Niye çünkü birşey değişmedi. Tasarım beceri atölyeleri Türkiye'nin her okuluna yayılacak mı? 1 saat ders 1 saat tenefüs uygulaması yaygınlaşacak mı? Tenefüste çocukların etkinlikleri için altyapı çalışmaları yapılıyor mu? Bunlar için okullara ödenek gönderilecek mi? Yada ders programlarında esneklik olacak mı? İsteyen okullar o tenefüsleri birleştirip öğleden sonra komple bir etkinlik yapabilecekler mi? Örneğin kulüp çalışması için huzurevi ziyaretine gidilecek diyelim sizce 40 dk da bu ziyaret gerçekleşebilir mi? Bakan beye çok saygı duymakla birlikte halen çokta pozitif adımlar attığını söyleyemeyeceğim maalesef...

Özetle eylül ve haziran dönemindeki seminer haftalarından birer hafta alınıp kasım ve nisana koyulmuş. Ara tatillerde zümre toplantıları, mesleki çalışmalar vs. yapılacak denmiş.

bence çok mantıklı olmuş ..eleştirebilecek pek çok yönü var belkide ancak eskisine göre pek çok avantajı olacak diye düşünüyorum

bizim açımızdan sadece seminer tarihleri değişmiş
öğrencilere iyi olmuş, eğitim sistemimiz onları çok yoruyordu dinlensinler!

güzel görünüyor denemekte fayda var neleri denemedik ki sonuçta
ama takıldığım bir nokta var. ara tatillerde öğrencilerin yapması düşünülen şeyler malesef yine türkiyenin dört bir yanında yapılamayacak. benim görev yaptığım yerde çocuklar ilçeden il merkezine hatta köyden ilçe merkezine gelmeden koskoca yaz tatilini geçiriyorlar o denilen etkinlikleri nasıl yapacaklar çok merak ediyorum

Benim gozume hic hos gelmedi. Bakanimiza egitimcidir bizdendir diyerek daha sicak bakiyordum ama nedense bi kopukluk bir egritilik var. Diger bakanlardan farkinin oldugunu dusunmuyorum.

Sonunda öğretmenin o göze batan tatillerini yavaş yavaş yemeye başladılar, ilk adım atıldı, gerisi gelir...
1 Temmuz-31 Ağustos öğretmenlerin tatili, yarı yıl tatili yine aynı 2 hafta, öğretmenlerin tatilinden nasıl yemeye başlamışlar ben anlamadım, anlatabilir misiniz?
Düzeltme: 30 Eylül yazmışım, doğrusu 31 Ağustos olacaktı, düzeltir, özür dilerim.

Son düzenleme:
1 Temmuz-30 Eylül öğretmenlerin tatili, yarı yıl tatili yine aynı 2 hafta, öğretmenlerin tatilinden nasıl yemeye başlamışlar ben anlamadım, anlatabilir misiniz?

Hocam diyorlar ki bu başlangıç, bu yapılan değişiklikler doğrultusunda yeni çalışmalara devam edilecek. İlk adım atıldı. Zaten halkta öğretmen 3 ay tatil yapıyor muhabbeti var ya, bundan dolayı diğer değişiklikler zamanla gelecektir. Demek istediğim bu.

ben değişikliği beğendim ancak öğrenci etkinlik yapacaksa adı nasıl tatil oluyor?

Ara tatil deniliyor fakat iş günü ibaresi var. Acaba sadece öğrencilere tatil olacak da biz öğretmenlere çeşitli görevleri -toplantıları vb. yapmak için mi konuldu?

ben bu durumu olumlu karşılıyorum. bu ara tatillerde planlanan sosyal, bilimsel vs. etkinliklerin planlamasını öğretmenlere yaptıracaklar yoksa öğrenciler kendileri tabiki bi etkinlik yapmaz. bu planlamaları da zorunlu tutabilirler gibi geldi. bizim için tam tatil olacağını sanmıyorum ama dediğim gibi yapılan işi de doğru buldum.

Eğitim öğretim başındaki seminer yerine sene sonu seminerini kaldırmaları yerinde olurdu.Sene başındaki seminerde haliyle planlamalar, görev dağılımları vs ler yapıyor.Peki sene sonu seminerlerinde ? Bu kadar insan bunu hesap edemiyor mu anlamıyorum.

Dönem içinde işler bazen sıkışıyor, yoğunlaşıyor. Biraz nefes almak ve eksiklikleri tamamlamak açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Seminer dönemi gibi olacağı için yine yarım gün okulda kalınır sanırım.

Tutar bu değişiklik... Öğrenciler için neredeyse 3,5 aylık tatil oluyordu.Haziran'ın ilk haftasından Eylül'ün ortasına kadar olan kısm bence çok uzundu. Teog sistemi de böyle oturmuştu gerçi:)

Sözde bölgesel farklılıklara göre yapılacaktı takvim
Yine es geçildi
Örneğin Antalya ile Van’ın takvimi aynı olmamalı ...

Hocam Antalya şimdiden yanıyor, son hafta devam zaten düşüyordu. Artık son iki hafta devam etmez öğrenciler, ders işlenmez. Keza Eylül de öyle.
Hatay'dan bildiriyorum, şu an sıcaklık 35-40 derece civarlarında seyrediyor. Klimasız fırınlarda pardon sınıflarda ders işlenmeye çalışılıyor, haziranda ne olur Allah bilir.

yaz tatilinin gereksiz yere çok uzun olduğu aşikar, bence yerinde bir değişiklik belki ileride bölgesel farklılılar için bir deneme çalışması da yapılabilir.

Geri