Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

B.T.Y. dersini seçen veya seçmeyen 5. sınıflar sorunu

Konu, 'Fatih Projesi BT Rehber Öğretmenleri' kısmında cevdettin tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. cevdettin

  cevdettin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  26
  Beğeni:
  0
  Yeni atandığım okulda idareciler arası uyum sorunu olduğu için ve teknolojiye fransız kaldıkları için yine iş bilgisayar öğretmeni olan bana düşmüştü. 5. sınıfların seçmeli ders dilekçelerini internete işledim, excel ile analiz yaptırıp kimlerin seçtiğini listeler halinde belirledim v.s.

  Her neyse, geleyim asıl mevzuya:

  Şimdi okul başlayalı 4 hafta oldu ve yine ders programı belirlendi. Bu aşamadan sonra bana tahsis edilen programa göre seçilen öğrencilere göre yoklama aldım ve seçmeyenleri seçtiği diğer derslerine gönderdim fakat idare hepsinin gireceğini söyledi. Bu nasıl bir durumdur?
   
 2. dobra1979

  dobra1979 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.052
  Beğeni:
  0
  yanlış bir durumdur çocuk seçmemişse ne diye derse alacağız ki ah bu idareciler var yaaa
   
 3. sami55

  sami55 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2007
  Mesajlar:
  756
  Beğeni:
  1
  idarecinin bilmediği bir durumla karşı karşıyasın demektir hocam
   
 4. cevdettin

  cevdettin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  26
  Beğeni:
  0
  madem seçmeli ders var buna çocuk mu, veli mi, idareci mi, öğretmen mi, devlet mi, kim karar veriyor halen anlamadım!

  okula yeni geldim diye dostluk temelli bir iş ortamı kurmak istedim ama olmuyor bu idarecilerle! geç saatlere kadar bir müdür yardımcısının yapması gereken işi yaptım ve tüm öğrenciler derse giriyor deniyor. anlamadım bu milli eğitimi, anlamadım gitti gidiyor...
   
 5. cingozcemal

  cingozcemal Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2011
  Mesajlar:
  282
  Beğeni:
  0
  Hocam aynen bende uğraştım o şekilde, saatlerce kafa patlattım. her çocuk 4 ders işaretledi. Oturdum hepsini excel e işledim. Ders programlarını bu çocuklara göre belirledim. Mesela Drama seçen hiç bir çocuk Spor u seçmemiş işte bu iki dersi salıya koydum. Mesela Zeka oyunlarını seçen hiçbir çocukta, okuma becerilerini seçmemiş bunlarıda aynı güne koydum. 3 Kuran-ı Kerim 3 Yabancı Dil 3 matematik i de farklı günlere paylaştırdım. 160 küsür 5. sınıf öğrencisinin olduğu okulda 5-6 kişinin seçimleri çakıştı. Onlara da tekrar dan form doldurttuk. Ailesine imzalattık. Başka türlü işin içinden çıkılmıyor. Çocukların seçimlerine görede sınıfları dengeli dağıtmaya çalıştım. Ama mesela Kuran 1 dersi 38 kişi iken Kuran 3 dersi 20 kişi felan oldu. Artık bunuda yapabileceğimiz kadar sayıları dengede tutmaya çalıştım. Şimdi seçmeli ders programı kesinlikle değiştirilmiyor. Sadece günler komple yer değiştirebiliyor. Asıl mevzuya geleyim. Sen bu kadar uğraş, bir kaç öğrenci sınıfını bulmasın küçük çaplı bir kargaşa......
  Sonuç: Müdür bey bi işe el atmadığı için böyle olmuşmuş. Allah'a havale ettim. Müdür yardımcılarının başı çok kalabalık yardımcı olayım dedim. Ama gerek yokmuş. Bu arada okulumuz 2 li öğretim yapan 1200 öğrencisi olan sınıf sınıf her ders öğrencinin yer değiştirdiği ve derslik sıkıntısı olan bir okul...
   

  Ekli Dosyalar:

 6. zafer_can

  zafer_can Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  818
  Beğeni:
  3
  Programı hazırlamanın en kolay yolu 1 günü seçmeli günü olarak belirlemek ve o güne 8 saat ders koyabilmek. Biz tüm 5leri öğlenci yaptık ve seçmeli günü 8 saat derse giriyorlar.
   
 7. cevdettin

  cevdettin Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  26
  Beğeni:
  0
  Her okulda bu konuda büyük karışıklık olduğuna eminim. Bakanlık resmen kuyuya bir taş attı, biz kırk akıllı çıkartmaya çalışıyoruz. Sanırım tek uyumayan(!) öğretmen biz bilişimcileriz.

  Az önce vekil müdür beyimizle görüştüm. B.T.Y. dersini bir derse düşürmüş ve tüm öğrenciler bu derse girecekmiş. Programı buna göre yeniden belirlemiş.

  Neden diğer öğretmenler rahatça ders işlesin diye biz BT öğretmenleri harcanmaya çalışırız ki?!

  Daha geçen bir öğretmen, benim sınıfımda iki bilgisayar var dediğinde gittim baktım, bir kasa bir monitör var sadece. Yani bunların her birine bilgisayar diyor. İşte ilerde böyle teknoloji cahilleri olmasın diye bu dersi önemsetmeye çalışıyoruz ama nafile!
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal