ayni makinada hem vista hem xp kullanilisi

Kodla Büyü

aakcakaza

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
umarim onceden verilmemistir arkadaslar;

Öncelikle lazım olan toolları indirelim;

Öncelikle http://www.vistabootpro.org
linkten VistaBootPRO programını indirelim.

Birde bize EasyBCD lazım onuda
http://neosmart.net/dl.php?id=1 burdan indirebilirsiniz.

Evet arkadaşlar öncelikle VistaBootPRO programını xp ye kurup çalıştırıyoruz karşımıza aşağıdaki pencere geliyor.

1. Adım olarak gösterilen "Sistem bootloader" a tıklıyoruz gereken ayarları yapıyoruz. Ayarları yaptıktan sonra "install bootloader" seçeneğine tıklıyoruz ve artık bir sonraki açılışta Windows Vistamız etkin olucak.

Daha sonra Pc'mizi yeniden başlatıyoruz vista açıldıktan sonra 2. tool'umuz olan EasyBCD programını kurup çalıştıryoruz. karşımıza şu ekran geliyor.

vista'nin C sürücüsünde, xp'nin de D sürücüsünde kurulu olduğunu varsayıyorum,
EasyBCD programında "add an entry" kısmında "windows nt/2k/xp" seçeneğini seçince aşağıdaki "drive" seçeneği default olarak C oluyor ve değiştirilemiyor.
Bunu önlemek için işletim sistemini seçmeden önce drive'ı seçmek yeterli.
Yani ilk önce drive olarak D'yi seçip sonra işletim sistemi olarak windows xp seçiyoruz.
"add entry" seçeneğini seçip "save" ediyoruz. Pc'mizi yeniden başlatıyoruz.

[/img]

ben bir şey anlamadım ama bunu önce vista yüklü iken sonra xp yüklyebiliyormuyuz

Bende şuan 3 işletim sistemi (XP,vista,pardus) var bunu nasıl yapıyorum. İki tane HDD sahibim XP birinci HDD, pardus ile vista ikinci HDD de hang işletim sisteminden başlamak istiyorsam . Anakartımın desteklediği F8 tuşu ile boot menüsünü açıyorum ordan işletim sistemimi secip başlatıyorum. Otomtik başlamasını istiyorsamda birinci başlatma seçeneğini biostan ayarlıyorum bu şekilde 3 işletim sistemini sorunsuz kullanabiliyorum. Yüklerken nasıl yapmanı gerekiyor ondan bahsediyorum önce birinci HDD temiz XP kurun. Ardından ikinci HDD vistayı sonra ikinci HDD başka bölümüne pardusu kurun. Hadi kolay gelsin.

Geri