Aynı Anda Çok Programı Çalıştırabilen Kısayollar Oluşturma

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Aynı Anda Birden Fazla Programı Çalıştırabilen Kısayollar Oluşturmak
Merhaba ben KingSkrupellos. Çoğu kullanıcı için yararsız görüneceğinden eminim ama hem Türkçe'de "Betik" olarak ta bilinen bilgisayar terminolojisinde ise Batch file yada Script olarak geçen MS Dos ortamında çalışan komutların nasıl yazıldığı ile ilgili başlangıç seviyesinde bilgi vermek hem de eğlenceli ve bazı kullanıcılar için yararlı olabilecek, aynı anda istediğiniz kadar programı çalıştıran kısayolları nasıl oluşturabileceğinizi göstermek adına bu yazıyı yazdım...
Batch dosyaları nedir? = > Batch programları, scripts veya betik olarak ta adlandırılan bu komutlar genelde bilgisayarda uygulanan rutin işlemleri otomatikleştirmek için oluşturulurlar.For, echo, goto, if, rem gibi komutlar kullanarak her türlü komutu hazırlayabilir ve bilgisayar üzerinde çalıştırabilirsiniz.

BAŞLAYALIM;

Ben burada örnek olarak tıkladığınızda Hesap makinesi, Notepad, Word, Exel ve İnternet Explorer'i aynı anda başlatacak bir kısayol oluşturacağım.Sizde aynı mantık ile dilediğiniz kadar program ekleyebilir çıkarabilirsiniz.

1- Önce masüstünde yeni bir Metin Belgesi oluşturun.

2- İlk satırımız @echo off olacak.

echo komutu yazdığınız komutların ekranda görüntülenip görüntülenmeyeceği ile alakalıdır. echo on yazarsanız görünür echo off yazarsanız görünmez.Daha başka kullanımları da vardır ama konu ile alakalı olmadığından kısa geçiyorum.

3- 2. satırımız rem ile başlayacak ve başlatmak istediğimiz program ile devam edecek. rem komutu burada tanımlamak amacı ile kullanılıyor.Programın varsayılan ismini kullanıyoruz.Ben Metin Belgesi ile başlıyorum.Dolayısıyla ilk iki satırımız bu şekilde oluşuyor;
Kod:
@echo off
rem Metin Belgesi

4- 3. satırımız cd komutu ile başlayacak böylece dizini değiştirip çalıştıracağımız programın bilgisayarımızdaki konumunu göstereceğiz.Şimdi elimizdeki satırlar bunlar;

Kod:
@echo off
rem Metin Belgesi
cd %windir%\system32

5- 4. satırımız start komutu için bunu açıklamaya gerek yok sanırım;

Kod:
@echo off
rem Metin Belgesi
cd %windir%\system32
start notepad.exe

6- 5. satırımız exit komutu ve son satır;

Kod:
@echo off
rem Metin Belgesi
cd %windir%\system32
start notepad.exe
exit

Not : Şimdi elimizde çalıştırdığımızda notepad'i çalıştıran bir "script" imiz var.Ama bizim amacımız aynı anda birden fazla programı çalıştırmak.Tek yapmanız gereken aynı komutları tekrarlamak. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey çalıştırmak istediğiniz uygulamaların adresi. Metin Belgesi, Hesap makinesi gibi sistem uygulamaları "System 32" klasöründe bulunurken normal uygulamalar eğer 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız "Program Files" klasöründe, 64 bit işletim sitemi kullanıyorsanız "Program Files" veya "Program Dosyaları (x86)" klasöründe bulunurlar.Altta yazının başında belirttiğim programları ayn anda çalıştıracak kodları görüyorsunuz.Farklı programlar için tek yapmanız dilediğiniz programa ait kodları eklemek veya çıkarmak.(Kodlardaki adreslerin benim sistemime göre olduğunu unutmayın.Eğer sizde programların konumları farklı ise bu yönde değişiklik yapacaksınız)

Kod:
@echo off
rem Metin Belgesi
cd %windir%\system32
start notepad.exe
rem Hesap Makinesi
cd %windir%\system32
start calc.exe
rem Microsoft Office Word 2007
cd %windir%\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office12
start WINWORD.exe
rem Microsoft Office Excel 2007
cd %windir%\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office12
start EXCEL.exe
rem Internet Explorer
cd %windir%\Program Files (x86)\Internet Explorer
start iexplore.exe
exit

7- Şimdi bu Metin Belgesi'ni Dosya/Farklı Kaydet yolu ile sonu .bat olarak bitecek şekilde kaydedin.Herhangi bir isim verebilirsiniz fakat sonu .bat olmalı.

8- Şimdi Masaüstü'nde "Script"imiz belirdi. Artık Metin Belgesi'ni dilerseniz silebilirsiniz.
9- Bunu bu şekilde kullanabilirsiniz ama daha hoş görünmesini istiyorsanız masaüstü'nden alıp görünmeyen bir yere taşıyın ve Sağ tıklayıp Gönder/Masüstü (Kısayol Oluştur) yoluyla bir kısayol oluşturun.
10- Şimdi yapmamız gereken Kısayola sağ tıklayıp Özellikler/Simge değiştir yolu ile bir simge atamak.Dilerseniz kendinize ait bir ikonda kullanabilirsiniz.
11- Artık Kısayolu'umuzu çalıştırabiliriz.
Daha ayrıntılı ve karmaşık komut satırları oluşturmak isterseniz alttaki kaynaklardan MS DOS komutları ve Batch komutları hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz;
Kod:
http://www.computerhope.com/msdos.htm
http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/batch.mspx?mfr=true

Geri