Avrupalı 28 bine alıyor, Türkler ise 49 bine!

Kodla Büyü

teksen

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
Türkiye’de üretilen bir otomobil 49 bin liraya satılırken, Avrupalı aynı aracı 28 bine alıyor. İkinci elde ise fiyat 10’da 1’ine kadar düşüyor

Türkiye’de otomotiv sektörü son yıllarda büyüdü. Ucuz işgücü ve nakliye kolaylığı nedeniyle Türkiye’yi tercih eden otomotiv devleri, ürettikleri araçları Avrupa, Amerika ve Asya kıtasına satıyor.

Otomobil alınırken Özel Tüketim vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeniyor.
49 bin liraya alınan ve motor hacmi 1.6 olan bir otomobil için 11 bin 127 lira ÖTV, 7 bin 416 lira KDV, 384 lira da MTV ödeniyor.
Aracın fabrika çıkış fiyatı üzerine 19 bin lira ekleniyor. Vergisiz olarak bu otomobilin fiyatı 30 bin liraya denk geliyor.

Kasko, zorunlu trafik sigortası ve akaryakıt için ödenen vergilerle birlikte yılda 10 bin kilometre yol yapan bir araç sahibi aracının yarısı kadar parayı direkt vergi olarak devletin kasasına aktarıyor.

Türkiye’de vergi yükü % 65, Avrupa’da % 15
http://sozcu.com.tr/2013/ekonomi/avrupa ... -bine.html

dün arkadaşla konuştum. abd'de göçmen olarak yaşıyor. benzin istasyonunda çalışıyor. maaşı aylık 3000 dolar. kullandığı araba 2004 corolla ve bunu 1000 dolara almış. 10 gün calış al. türkiyede ise o aracı almak için tam 1 sene çalışmamız lazım. gerisini siz düşünün. yazık günah

Devleti biz ayakta tutuyoruz ve tabiiki vereceğiz bu vergiyi. Güçlü bir devlet olmak için bu şart. Beğenmiyorsan başka bir ülkeye gidip yaşa.
(Not: Empati kurmak istedim, bakalım nasıl hissediyor insan!)

sırbistan, bosna hersek gibi eski yugoslavya ülkelerinde millet türkiyedeki ikinci el punto fiyatına bmw lere mercedeslere cherookee lere biniyor arkadaşlar. yakıtta daha ucuz.

her_dem' Alıntı:
dün arkadaşla konuştum. abd'de göçmen olarak yaşıyor. benzin istasyonunda çalışıyor. maaşı aylık 3000 dolar. kullandığı araba 2004 corolla ve bunu 1000 dolara almış. 10 gün calış al. türkiyede ise o aracı almak için tam 1 sene çalışmamız lazım. gerisini siz düşünün. yazık günah
1000 dolara 2004 Corolla biraz garip geldi. Arkadaşın o zaman 1000 dolar daha verip 2013 model alabilirdi.

Ben biraz baktım ama hiç 1000 dolara Toyota bulamadım.
http://www.carsforsale.com/find_a_vehic ... ypeid=&bt=

habbe' Alıntı:
her_dem' Alıntı:
1000 dolara 2004 Corolla biraz garip geldi. Arkadaşın o zaman 1000 dolar daha verip 2013 model alabilirdi.

Ben biraz baktım ama hiç 1000 dolara Toyota bulamadım.
http://www.carsforsale.com/find_a_vehic ... ypeid=&bt=
verdiğin sitedeki fiyatlara bakınca kendimi semer vurulmuş eşşek gibi hissettim

"Yaaaw hocam otomobil ve akaryakıt senin dediğin gibi ucuz olsa bizim millet işemeye bile arabayla gider, trafikte kaos çıkar." diyenlerin sayısı %50'yi geçiyorsa az bile alıyorlar bence vergiyi...

Devlet, halk için vardır. Ancak bizim ülkemizde bu durum tam tersi. Ve maalesef Halk, Devlet için vardır diyenler de çok büyük bir kitle. Hatta bunu daha da abartanlar, saçmalığı ve beyinsizliği ayrı bir boyuta taşıyanlar da var:
http://www.youtube.com/watch?v=p_JhtTSsOR0
Edit: Linki yanlış eklemişim.

km si yüksek diyen yok araçların ilginç mil hesabında km ye dönünce 100bin altında araba yok gibi:) kendi ülkesinde olupta halinden memnun olan pek yok sanırım. gurbetçi tanıdıklarda var fransa , almanya ' da hep ağlanıyolar hep ağlanıyolar. yunanistan ve bulgaristan komşu ülke zaten durumlarını gidip çok defa şahit oldum.demekki herkes ülkesinde ağlama edebiyatına devam ediyo ..

ABD ve Avrupada otomobil sektörünün gücünden dolayı vergiler daha düşük.

Türkiyedeki temel sorun şu: İnsanımız vergi vermemek için elinden geleni yaptığı için, devlet alabildiğini alıyor, alamadığına eyvallah...
Hepinize sorayım; (kredi kartı olmadan) bir lokantada yemek yediğinizde, yada bakkaldan 10-15 tl lik alış veriş yaptığınızda fatura alıyormusunuz?
Cevabınız: %50 hayır veya daha fazla.. Akşam vakti işlek bir lokantadan yemek yiyorum, adam bana 0032 nolu fişi kesiyor. ee... akşama kadar gariban lokantacının 32 tane müşterisi var demektir bu ki... o an bulunan sayısı belki bu kadar eder..
Sizde isteyin, görün...
Öğle 14:00 olmuş, 001 nolu fişi almışım bir züccaciyeden... daha ne diyeyim..

Benzinde de benzer bir durum var. Birde enerji bakanının açıklaması vardı geçen. Vergiyi azaltma mesele değil, Tamamına yakını ithal olduğu için cari açık( ithalatın ihracattan fazla olma durumu) artar korkusu.. haa birde 48 milyar tl yıllık devletin kazancı var tabiii...

Geri