Asus P4V8X Anakartta sata hdd konusunda yardım

Kodla Büyü

akyurek38

Üye
Arkadaşlar Asus p4v8x anakartlı bir bilgisayara sata hdd aldım. HDD samsung 250 GB.
Anakart sata1'i destekliyormuş. Harddisk sata2. Jumper ayarı ile sata1'e çektim. ama biosta görmüyor. Açılışta TAB tuşuna bastığımda VIARAİD BİOS ekranı açılması gerekiyor. Yalnız harddisk takılıyken açılkıyor. Harddiski çıkardığımda açılıyor bu seferde ayar yapamıyorum. Yardım edderseniz çok sevinecem. Şimdiden teşekkürler

Sata da jumber dediğin 3gb/s veya 1,5b/s ayarı olmasın!
iyi bak hocam Satada jumber yok diye biliyorum ama.
Sata 1,2,3,4 .. girişlerinden genelde 1 ve 2 Primier diye yazması lazım, yani ilk önce tanınacak disk demek istiyor.
solve diye yazan 3,4 . giriş (anakartta) en son tanınacak olan diskler demek istiyorki
buraya takarsan kesinlikle disk yok yazacaktır, yükleme yapamazsın.

sata girişini anakartta 1.primari master gibi bir şeyler yazıyorsa bilki açılış yapacak yani ana yükleme yapacağın hardiski buraya takman gerek.
fazladan hardiskin varsa solve genelde 3.4 giriş diye yazar onlardan birine tak.

evet 3gb/s dı 1,5gb/s dönüştürmem gerekiyor. HDD arkasında ::[:]:bu şelilde 4 çıkışlı kısım var. Gösterdiğim şekilde jumber takıldığı zaman 1,5gb/s oluyormuş. onu yaptım.
ama biosta bir türlü görmüyor. bu yüzden sistemi de yükleyemiyorum.

Hocam windows xp yi kurarken F6 tuşuna basman gerekli. ama öncelikle üreticinin sitesine girip raid driver indirmen gerekli anakartın. Bazı anakartlarda böyle bir özellik var. HDD yi taktığın zaman direk çalışmıyor. XP kurulurkan F6 ya basın yazar bir yerde. indirdiğin dosyayı bir diskete at oradan okuyor. Şimdiden kolay gelsin.

discovry ve esyav hocam cevaplarınız için teşekkür ederim.
Şöyle bir durum mevcut Ben eski Harddiskime (IDE olan) XP kurdum şimdi. Anakart CD sinden Raid sürücüleri yükledim. daha sonra Sata harddiskimide taktım. ve yine görmedi harddiski.

Teşekkür ederim discovry hocam. Dün aldığım yere götürdüm onlarda tanıtamadılarç Asus P4V8X Anakartda bu problem gözüküyormuş. Yine IDE ye geri döndük. Teşekkürler.

Geri